Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaBal Absolwentów I LO w 2007 roku [ARCHIWUM VIPA]
30.07.2023 | 19:21

Bal Absolwentów I LO w 2007 roku [ARCHIWUM VIPA]

Zdjęcia: Archiwum VIP

Wiele lat temu I Liceum Ogólnokształcące, wtedy jako gimnazjum królewskie, zostało przeniesione do budynku przy placu Wolności. Dlatego też w 2007 roku „Jedynka” zdecydowała się świętować jubileusz 130-lecia.

Dotychczasowa historia obecnego I LO jest bardzo bogata. Jej korzenie sięgają czasów panowania Wazów. Na początku szkoła mieściła się w jednej z kamienic przy Starym Rynku. Dopiero pod koniec XIX wieku przeniosła się do nowego pseudogotyckiego gmachu przy placu Wolności.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w styczniu 1920 roku placówkę, pod nazwą Gimnazjum Klasyczne, przejęły polskie władze. Szkoła otrzymała zaś nazwę Państwowe Gimnazjum Klasyczne. W latach 1920-1939 świadectwo dojrzałości gimnazjum otrzymało 488 absolwentów.

W 1930 roku stanowisko dyrektora objął Zbigniew Polakowski. W październiku 1939 roku razem z 204 nauczycielami został aresztowany przez hitlerowców i rozstrzelany w fordońskiej Dolinie Śmierci. Po II wojnie światowej szkoła rozpoczęła działalność jako Gimnazjum i Liceum. W roku szkolnym 1948/1949 połączono Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące ze szkołą podstawową i utworzono jednolitą szkołę stopnia podstawowego i licealnego. W 1961 roku utworzono I Liceum Ogólnokształcące.

W 1949 roku szkole nadano imię Ludwika Waryńskiego. Od 1992 roku patronem I LO jest Cyprian Kamil Norwid. Wśród absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego jest wiele znanych osób, m.in. lekarz Emil Warmiński, reżyser Jerzy Hoffman, senator Radosław Sikorski, muzyk Piotr Salaber, premier Jan Krzysztof Bielecki czy dziennikarz Mariusz Max Kolonko.

Jubileuszowe obchody 130- lecia budynku LO I odbyły się pod koniec wakacji w 2007 roku. Wzięło w nich udział około 350 absolwentów „jedynki” z różnych stron świata. Tego dnia szkoła była otwarta dla bydgoszczan. Zaplanowano m.in. wystawę prezentującą historię szkoły i lekcje pokazowe. Natomiast w Operze Nova odbył się Bal Absolwenta i właśnie z niego pochodzą zamieszczone zdjęcia.

0 0 votes
Article Rating
Wojciech Szczapa Romanowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments