Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście. Zobaczysz w nim unikatowe pocztówki

Dodano: 29.08.2022 | 13:07

Na zdjęciu: Na pocztówkach i zdjęciach z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego pokazane są także najpiękniejsze budynki, które utraciliśmy w wirach historii - m.in. znajdujące się przy Mostowej Dom Fryderyka i „Bristolka”.

Fot. mat. prasowe

28 sierpnia rozpoczęła się przedsprzedaż albumu „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”. Autorka albumu – Anna Perlik-Piątkowska – w ubiegłym roku podbiła serca czytelników książką o bydgoskim Śródmieściu. Tym razem pokazuje ponad 150 starych zdjęć i pocztówek ze swojej kolekcji oraz opowiada wiele ciekawych historii z życia przedwojennej Bydgoszczy.

Nowy album obejmuje Rybi Rynek, Stary Port, Mostową, Jatki oraz zachodnią i północną pierzeję Starego Rynku. Na kartach albumu pojawiają się opowieści o słynnym oszuście w bydgoskim ratuszu, przedwojennych świątecznych jarmarkach, Leonie Urbanowskim – nazywanym w Paryżu polskim królem raków, konkursie na najładniejsze nogi czy wielkim pożarze spichrzy przy Rybim Rynku.

Na pocztówkach i zdjęciach z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego pokazane są także najpiękniejsze budynki, które utraciliśmy w wirach historii: m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, znajdujące się przy Mostowej Dom Fryderyka i „Bristolka” z przepiękną werandą zwisającą, Teatr Miejski czy kamienica z Domem Towarowym Braci Mateckich (dziś kojarzona z pokazującą się na poddaszu figurą Pana Twardowskiego).

Stare Miasto jest świadkiem historii Bydgoszczy – radości i smutków, lat chwały i upadku miasta. Gościli tu królowie, zapadały decyzje zmieniające losy Polski i Prus. To tutaj toczyła się bitwa podczas insurekcji kościuszkowskiej oraz wybuchły uliczne zamieszki, kiedy w 1921 roku bydgoszczanie wywlekli na rynek i pobili prezydenta miasta. Dziś, tak jak w czasie przedstawionym na pocztówkach bydgoskie Stare Miasto, przeżywa kolejny rozkwit. Wyspa Młyńska, wypełniona restauracjami ulica Jatki czy Stary Rynek z którego wyprowadzono ruch samochodowy tętnią życiem. Bydgoszczanie oraz turyści na nowo odkrywają ich urok – wyjaśnia Anna Perlik Piątkowska.

Album jest częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” wydawnictwa Pejzaż. Jej pomysłodawcami są Anna Perlik-Piątkowska i Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Do tej pory ukazały się trzy części – o Kanale Bydgoskiem, Śródmieściu i bydgoskim odcinku Brdy. Za szatę graficzną wszystkich albumów odpowiada Ewa Stadnicka.

Debiut Anny Perlik-Piątkowskiej o Śródmieściu był hitem wydawniczym oraz prawdopodobnie najszybciej sprzedającą się książką o Bydgoszczy w ubiegłym roku. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie pracować nad kolejnym albumem. Po jego lekturze, wszystkie opisane zakątki naszego miasta zyskują nowy, ciekawszy wymiar – mówi Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Każdy zakup albumu w przedsprzedaży wspiera jego wydanie. Książki będą wysyłane od 1 października – tuż przed oficjalną premierą. Przy zamówieniu można wpisać prośbę o dedykację. Link do przedsprzedaży znajdziecie TUTAJ.

Kilka stron albumu będzie można obejrzeć już w najbliższy piątek podczas wydarzenia Długi Spacer organizowanego przez Menedżera Starego Miasta i Śródmieście. Wystawę prezentującą książkę będzie można znaleźć na podwórku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Zaułek (godz. 18:00-23:00). W tym samym miejscu planowane są także m.in. targ staroci, wystawa o bydgoskim designie czy pokaz przedwojennego filmu o Persilu zawierający unikatowe ujęcia Placu Teatralnego czy dworca kolejowego.

Kim jest Anna Perlik-Piątkowska?

Anna Perlik-Piątkowska od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Niepoprawna miłośniczka miasta. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności.

Anna Perlik-Piątkowska i Paweł Piątkowski współpracują z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii. Są też wieloletnimi członkami Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. Organizowali też wystawy pocztówek w powiększeniu podczas niedziel niehandlowych w Śródmieściu. Ich zbiory publikowane są także na największych stronach o lokalnej historii na Facebooku. Anna Perlik-Piątkowska jest także autorką tekstów do „Bydgoszczy Nastrojowej” – albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoszcz zachwyca! W Młynach Rothera o pięknie miasta opowiadały dr Zofia Ruprecht i Anna Perlik-Piątkowska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments