Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeArkada Business Park ma nadać rytm. Najnowocześniejszy bydgoski biurowiec miejscem uroczystości
11.10.2017 | 16:39

Arkada Business Park ma nadać rytm. Najnowocześniejszy bydgoski biurowiec miejscem uroczystości

Na zdjęciu: W środę w Arkada Business Park uroczyście zawieszono wiechę.

Fot. Stanisław Gazda

Trwa budowa nowoczesnego biurowca Arkada Business Park. W środę dokonano uroczystego zawieszenia wiechy, a spotkanie było także okazją do dyskusji na temat tworzenia nowoczesnych miejsc pracy w Bydgoszczy.

Arkada Business Park ma być nową jakością na bydgoskim rynku biurowym. Do wynajęcia będzie ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych we w pełni przeszklonym budynku.. Inwestycja ma wpisać się w ostatni trend na rynku pracy, a więc zapewnienia work-life balance poprzez komfortowy budynek biurowy w dobrze skomunikowanym miejscu, jak i lokalizację w najbliższym sąsiedztwie planowanych bulwarów. – Arkada zawsze nadaje rytm. Jako pierwsi zrobiliśmy lofty, pierwsi nadaliśmy kierunek wysokościowcom, a teraz jesteśmy pierwsi w budynkach biurowych. I jestem przekonany, że to początek tworzenia nowoczesnych miejsc pracy w Bydgoszczy –  mówi Jan Wawrzkowicz, prezes zarządu grupy holdingowej Arkada Invest.

Zobacz także: Co widać z 10. piętra biurowca Arkada Business Park? [ZDJĘCIA]

W środę nad inwestycją zawisła wiecha, czyli dekoracyjny wieniec. – To jest święto budowlanych, którzy stworzyli ten budynek w bardzo szybkim tempie. Wszyscy w mieście mówili, że jak wyjechali na tydzień, to już budowano kolejne piętro – mówił podczas uroczystości Wawrzkowicz.  Obiekt osiągnął swój najwyższy punkt konstrukcyjny i ma ponad 45 metrów. Prace związane z realizacją kompleksu rozpoczęły się pod koniec 2016 roku. Żelbetowa konstrukcja biurowca zawiera 10 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne, na których znajdzie się parking o powierzchni ponad 3,6 tys. m kw. wraz z miejscami postojowymi dla rowerów. Budowa biurowca pochłonie ponad tysiąc ton stali zbrojeniowej i 10 tysięcy metrów sześciennych betonu. Łączna długość okablowania w budynku, m.in. linii zasilających i instalacji elektrycznych wyniesie 350 kilometrów.

Obecnie wykonywana jest izolacja dachów i tarasów, prowadzone są prace instalacyjne, tynkarskie i dociepleniowe. W najbliższych tygodniach realizacja inwestycji wkroczy w kolejny etap prac, związany z robotami drogowymi i wykończeniowymi. W tej chwili na budowie pracuje ok. 150 osób – tłumaczy Arkadiusz Kowalski, kierownik budowy z firmy Skanska, czyli generalnego wykonawcy inwestycji.

Arkada Business Park to pierwsza biurowa inwestycja w Bydgoszczy, która otrzyma najbardziej popularny w Europie certyfikat środowiskowy BREEAM. Obiekt będzie charakteryzował się licznymi „zielonymi rozwiązaniami”, które obejmą między innymi innowacyjną wentylację z odzyskiem ciepła i nawilżaniem pomieszczeń biurowych, a także nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS pozwalający na efektywne sterowanie instalacjami znajdującymi się w obiekcie. Wykorzystane rozwiązania mają przełożyć się na realne zyski dla przedsiębiorców.

W ramach generalnego wykonawstwa jesteśmy zobligowani do uzyskania certyfikatu BREEAM dla Arkada Business Park – mówi Justyna Kobylarz, menadżer projektu z firmy Skanska. – Prowadzenie prac budowlanych w obiektach poddanych ekologicznej certyfikacji przebiega nieco inaczej niż w tradycyjnych budynkach. Już na etapie budowy inwestycja powinna charakteryzować się minimalnym wpływem na środowisko naturalne. Dlatego dbamy o to, aby stopień przetworzenia odpadów pochodzących z budowy był na poziomie minimum 40%, a użyte materiały posiadały odpowiednie certyfikaty jakości – dodaje. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec pierwszego kwartału 2018. Docelowo mają powstać dwa budynki, które zapewnią do dwóch tysięcy miejsc pracy w biurach w najwyższej klasy A.

Po uroczystym zawieszeniu wiechy przedsiębiorcy przenieśli się do hotelu Słoneczny Młyn, gdzie odbyła się konferencja poświęcona szansom na rozwój rynku biurowego w Bydgoszczy.


Powiązane treści