[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przebudowa wiaduktu Armii Krajowej: W lutym ma rozpocząć się montaż nowej konstrukcji

Dodano: 24.01.2023 | 13:17

Na zdjęciu:

Fot. Robert Skiba/ZDMIKP

W lutym ma rozpocząć się montaż konstrukcji nowego zachodniego wiaduktu w ciągu alei Armii Krajowej. Stara przeprawa została już rozebrana. Zgodnie z umową, przebudowa ma zakończyć się w sierpniu tego roku.

Przebudowa zachodniej przeprawy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 239 rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku od robót rozbiórkowych. Wyburzenie 40-letniej konstrukcji zostało wstrzymane w październiku – powodem było wstrzymanie pozwolenia przez PKP PLK na wyłączenia prądu pod obiektem z uwagi na liczne transporty węgla i paliw jadące głównie przebiegającą przez Bydgoszcz magistralą węglową.

Ostatecznie w listopadzie PLK zgodziły się na niezbędne wyłączenia ruchu kolejowego pod wiaduktem. Wykonawca – Mostostal Kielce – przeprowadził wtedy demontaż płyty nad torami. Rozbiórki zakończyły się na przełomie roku. – Obecnie trwają już prace przy budowie przyczółków: zakończono doprężanie pali i oczepów w nasypach. Kontynuowane są roboty ziemne – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Nowy wiadukt w ciągu Armii Krajowej. Montaż ma rozpocząć się w lutym

ZDMiKP zapewnia, że w lutym rozpocznie się montaż konstrukcji nowego wiaduktu. – Jego poszczególne elementy są obecnie montowane w wytwórni w Kielcach. Trwają już przygotowania do transportu konstrukcji stalowej. Pierwsze fragmenty powinny przyjechać na plac budowy w lutym. Wtedy rozpocznie się scalanie konstrukcji stalowej przęseł wiaduktu w celu jej montażu na podporach – przekazuje rzecznik. Niebawem wykonane zostaną też szalunki nowych podpór i ich zbrojenie, a następnie rozpoczną się prace betoniarskie.

Nowy obiekt będzie wyglądał podobnie jak sąsiedni wiadukt – pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Obiekt nadal będzie posiadał dwa pasy ruchu, ale powstanie też szeroki chodnik wraz z drogą dla rowerów. Zakładana data zakończenia robót to sierpień 2023 roku.

ZOBACZ: Rozbiórka wiaduktu Armii Krajowej praktycznie zakończona [WIDEO]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments