Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Barka Lemara zacumuje w Starym Fordonie. Na nabrzeżu odbędzie się impreza

Dodano: 19.06.2023 | 13:27

Na zdjęciu: Barka Lemara ma cumować w Fordonie od czwartku, 22 czerwca do poniedziałku, 26 czerwca.

Fot. ED/archiwum

Już w najbliższy czwartek (22 czerwca) cumująca na stałe w centrum Bydgoszczy Barka Lemara wyruszy w rejs do Starego Fordonu. To właśnie tam w ostatni dzień roku szkolnego odbędą się „Bydgoskie Wianki”.

To będzie wyjątkowe wydarzenie. Najbardziej znana bydgoska barka na kilka dni zacumuje przy nowo wybudowanych nabrzeżach w Starym Fordonie. – Od samego początku oddania nabrzeża chcieliśmy, by Barka Lemara tak właśnie mogła popłynąć. W końcu się udało – mówi Adam Gajewski, kurator Sekcji Dziedzictwa Lokalnego i Barki Lemara Miejskiego Centrum Kultury.

Wyprawa do Starego Fordonu planowana jest na czwartek, 22 czerwca. – Ciągnięta przez holownik barka po około trzech godzinach powinna dopłynąć na miejsce. Rejs uzależniony jest od stanu wody w Wiśle – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. W piątek, 23 czerwca barka od rana będzie dostępna dla zwiedzających.

W pierwszy wieczór wakacji na nabrzeżu Wisły odbędą się „Bydgoskie Wianki”. Po chrzcinach drewnianej łodzi, która na stałe już stać będzie na nowym nabrzeżu, ok. godz. 20:00 rozpocznie się koncert zespołu Sutari, a po jego zakończeniu planowane jest puszczanie wianków na Wiśle.

Zespół Sutari, to trzy panie, które tworzą muzykę idealnie pasującą do tego, co będzie się działo w piątek. Puszczanie wianków, to taki powrót do dawnych tradycji. Oczywiście wianki będą ekologiczne z naturalnych kwiatów. Myślę, że pięknie to będzie wyglądało w takiej scenerii, jaką mamy w Starym Fordonie – dodaje Adam Gajewski. Powrót Barki Lemara na nabrzeże przy Rybim Rynku planowany jest na poniedziałek, 26 czerwca.

Rejs do Fordonu jest możliwy dzięki budowie nabrzeża, które zlokalizowane jest na przedłużeniu ul. Frycza-Modrzewskiego. Ma ono pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znowu zwrócił się ku Wiśle. Nabrzeże wraz z przebudowywanymi jeszcze pobliskimi terenami staje się miejscem do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Fordonu. Stworzona została również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Największą jaka do tej pory się tam pojawi, będzie właśnie Barka Lemara.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Komunikacja miejska w wakacje. Będą duże zmiany

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments