Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacja BydgoszczBędą migać na dworcu. Dla wygody pasażerów [WIDEO]
12.12.2015 | 12:31

Będą migać na dworcu. Dla wygody pasażerów [WIDEO]

Bydgoski dworzec stał się planem nowego spotu PKP, w którym promuje on nową usługę dedykowaną osobom z wadami słuchu.

Na dwunastu największych polskich dworcach kolejowych, w tym na Bydgoszczy Głównej, PKP wprowadza pilotażowy program pomocy osobom głuchym i niedosłyszącym dzięki tłumaczeniom online na język migowy. Spot promujący usługę powstał w nowym budynku dworcowym w mieście nad Brdą.

Coraz więcej naszych obiektów dostosowanych jest do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – przekonuje Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA. Jak dodaje, w ramach tych działań likwidowane są bariery architektoniczne, instalowane są windy czy tablice w języku Braille’a.

Nowy projekt wykorzystujący internetowe tłumaczenie na język migowy wyłoniony został w konkursie na innowacje „Startup Round”, który PKP zorganizowało wspólnie z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości oraz Business Link Poland, organizacji promującej rozwój nowych firm. Tłumacza Migam zaproponowała firma Migam „RKPK”. „Założeniem konkursu było opracowanie rozwiązania poprawiającego komfort, dostępność i bezpieczeństwo dworców kolejowych” – czytamy w komunikacie biura prasowego PKP.

Aby skorzystać z Tłumacza Migam, należy udać się do punktu pomocy podróżnym – InfoDworca i pokazać obsłudze międzynarodowy znak pomocy osobom niesłyszącym. Dzięki specjalnemu tabletowi osoba niesłysząca będzie mogła uzyskać niezbędne informacje zarówno dotyczące przejazdów, jak i wsparcia z zakresu, przykładowo, lokalizacji hoteli.

Usługa będzie dostępna przez siedem dni w tygodniu w godzinach otwarcia InfoDworców – od 7:00 do 21:00. Aktualnie, poza Bydgoszczą, można skorzystać z niej w Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu oraz trzech dworcach warszawskich: Wschodnim, Centralnym i Zachodnim. Od nowego roku do tego grona dołączy także Szczecin i Gliwice.

PKP zapewnia, że w dalszej perspektywie planuje uruchomienie usługi tłumaczeń na język migowy w wersji online także w kasach i pociągach grupy.

Powiązane treści