Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Będą pieniądze na projekt czwartego kręgu Opery Nova. Autopoprawka do budżetu województwa

Dodano: 30.11.2017 | 12:26
Opera Nova Bydgoszcz czwarty krąg

Rozbudowa bydgoskiej opery ma kosztować nawet 80 milionów złotych.

Na zdjęciu: Jedna z wizualizacji czwartego kręgu, który ma powstać przy Operze Nova.

Fot. WAPA Warsztat Architektury

350 tysięcy złotych ma trafić w przyszłym roku ze środków województwa na przygotowanie dokumentacji dotyczącej rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg. Autopoprawkę do budżetu zapowiedział w środę marszałek Piotr Całbecki.

Mimo deklaracji wspólnego finansowania projektu przez samorząd województwa oraz miasto Bydgoszcz, jedynie w pierwotnym projekcie budżetu tego drugiego znalazła się kwota właśnie 350 tysięcy złotych na prace projektowe przy czwartym kręgu. Brak zabezpieczonych środków w budżecie województwa na przyszły rok sygnalizowali w miniony piątek radni sejmiku z miasta nad Brdą.W tym budżecie obserwuję wiele rzeczy bardzo szkodliwych dla Bydgoszczy – mówił bez ogródek Roman Jasiakiewicz (radny niezrzeszony).

W środę temat wrócił podczas obrad rady miasta. Radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Bokiej pytał prezydenta o kwestię finansowania rozbudowy opery. – Nie przewiduję, żebyśmy budowali czwarty krąg z naszych pieniędzy. Opera to instytucja współprowadzona przez marszałka i ministra. Nasz gest partycypacji w kosztach miał zachęcić pana marszałka, aby był na tak i nie doszło do opóźnień w ogłoszeniu przetargu na projekt. Te prace mogą potrwać około dwunastu miesięcy – wskazywał w odpowiedzi prezydent.


⇒ CZYTAJ TAKŻE » Marek Żydowicz o czwartym kręgu: Poprawi warunki Camerimage, ale to rozwiązanie tymczasowe


Kilkadziesiąt minut po tej wymianie zdań otrzymaliśmy informację o planowanych pracach nad autopoprawką do budżetu województwa, która zakłada przeznaczenie wspomnianych 350 tys. zł na prace projektowe także z regionalnych środków. Potwierdziła to rzecznik urzędu marszałkowskiego Beata Krzemińska. – Zarząd kończy prace nad autopoprawką. Marszałek Całbecki planuje spotkać się z prezydentem w sprawie tej inwestycji, jak i innych planowanych na terenie miasta – przekazała.

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Michał Sztybel o deklaracji marszałka dowiedział się w środowe popołudnie od nas. – Trudno komentować te zapowiedzi, ale dobrze, że marszałek chce sformalizować i potwierdzić dotychczasowe działania – mówi w rozmowie z nami. I dodaje: Z moich informacji wynika, że w kwestii spotkania nie ma jeszcze żadnych ustaleń, ale na pewno chętnie spotkamy się z marszałkiem Całbeckim.

Koszt rozbudowy opery o czwarty krąg wraz z parkingiem podziemnym szacowany jest nawet na 80 milionów złotych.