Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Będą zmiany przy pętli Rycerska. Ogłoszono konkurs na zagospodarowanie terenu

Dodano: 03.11.2017 | 13:17

BTBS zaprasza architektów do zaprezentowania swojej wizji terenu w okolicach Dworca PKP

Na zdjęciu: Teren przy pętli Rycerska od lat straszy swoim wyglądem.

Fot. Błażej Bembnista

Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło konkurs na opracowanie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej na terenie przy ulicy Zygmunta Augusta i Rycerskiej.

Zaniedbane od wielu lat okolice pętli Rycerska mają niebawem zmienić swoje oblicze. W miejscu zrujnowanych kamienic oraz nieużytku, pełniącego obecnie funkcję dzikiego parkingu, ma powstać nowoczesna zabudowa mieszkaniowa.

Na lipcowym spotkaniu z bydgoskimi społecznikami przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zapowiedzieli wprowadzenie zmian w tym obszarze miasta. Pierwszym krokiem miało być ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie terenu, przeznaczonego na zabudowę mieszkaniową.

25 października Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zainicjowało rywalizację architektów na najlepszy pomysł dotyczący wizji budynków w okolicy pętli. Termin zgłaszania wniosków o udział w konkursie – początkowo zaplanowany na 6 listopada – został dziś przedłużony do 13 listopada. Autorów najlepszych prac konkursowych poznamy pod koniec grudnia. W skład jury, które wyłoni zwycięzców wchodzi m. in. dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska czy znany bydgoski architekt Andrzej Malingowski, pełniący w nim funkcję sędziego przewodniczącego.

Obszar przy zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej to powierzchnia o wielkości ponad 5000 mkw. W wytycznych dotyczących preferowanego sposobu zabudowy MPU podkreśla, że “wymiana istniejących budynków o niskiej wartości architektonicznej i gabarytach nie przystających do zabudowy śródmiejskiej, w znaczący sposób poprawiłoby atrakcyjność widokową zespołu zabudowy zlokalizowanego na zamknięciu kwartału, w miejscu silnie eksponowanym od strony ronda Józefa S. Trajtlera i węzła komunikacyjnego Zaświat”.

Maksymalna wysokość zabudowy od strony ulicy Zygmunta Augusta ma wynosić 24 metry, natomiast zabudowy usytuowanej w pierzei ulicy Rycerskiej – od 12 do 20 metrów. I etap inwestycji ma objąć teren między Rycerską a Zygmunta Augusta (z wyłączeniem działek, na których obecnie znajdują się budynki Rycerska 17 i 19; wchodzą one w skład II etapu).

Organizatorzy konkursu określili także inne wytyczne projektowe. Najbardziej interesującym z nich jest zaprojektowanie charakterystycznego dla osiedla elementu architektonicznego. Ponadto dopuszcza się zastosowanie alternatywnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania powierzchni na kondygnacji parterowej budynków od strony ulicy Zygmunta Augusta – niekoniecznie będą musiały znaleźć się tam lokale usługowe. Budynki mają być wyposażone w windy oraz systemy wentylacyjne, uwzględniające poziom zanieczyszczeń w okolicy. Obszar wewnątrz osiedla ma mieć charakter zamknięty z ograniczonym dostępem ruchu kołowego i pieszego – w nim mają znaleźć się przestrzenie wspólne, przeznaczone do rekreacji.

Nowe mieszkania “ze średniej półki cenowej”, w świetnie skomunikowanej lokalizacji mogą okazać się kluczowym czynnikiem wspomagającym rewitalizację tej części Śródmieścia. Kiedy można spodziewać się początku ich budowy? – Chcielibyśmy rozpocząć budowę jesienią przyszłego roku. Do końca grudnia zamierzamy rozstrzygnąć konkurs, potem szybko zawrzeć umowę na projektowanie ze zwycięzcą – powiedział mec. Krzysztof Ludwiczak, radca prawny BTBS.

Jak informuje nas Ludwiczak, termin zgłoszeń do konkursu został przedłużony ze względu na zainteresowanie biur projektowych. Ostateczna liczba budynków, jakie powstaną w ramach inwestycji, będzie znana w trakcie prac nad ostateczną koncepcją.

– Trudno powiedzieć, ile zrealizujemy tutaj mieszkań. Na pewno będzie ich 100, a nawet więcej. Konkurs to architektoniczne pole do popisu. Jest tyle uwarunkowań, np. ewentualna realizacja miejsc parkingowych w podziemiach budynków, które wpłyną na koncepcję zagospodarowania. Finanse też się liczą – tłumaczy mec. Ludwiczak.