Będą zmiany w BBO? Ratusz ogłasza konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego
Dodano: 29.01.2018 | 15:10Na zdjęciu: Mapa dla niewidomych na Wyspie Młyńskiej jest jednym z projektów zrealizowanych w ramach BBO.
Fot. ST
Dziś rozpoczynają się konsultacje w sprawie Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy przez miesiąc będą mogli zgłosić swoje uwagi do realizacji programu. Ratusz przypominał też o innych planowanych na ten rok badaniach opinii mieszkańców.
Program BBO co roku jest poddawany kolejnym modyfikacjom. W ubiegłorocznej edycji zwiększono kwotę środków, przeznaczonych na realizację pomysłów proponowanych przez mieszkańców, a także wprowadzono możliwość głosowania na więcej niż jeden projekt. Część zmian jest efektem postulatów mieszkańców, zgłaszanych przez bydgoszczan w ramach konsultacji dotyczących programu. Dziś urząd miasta po raz kolejny ogłosił uruchomienie badania w tej sprawie.
– Chcemy zaangażować mieszkańców już na etapie przygotowania BBO i poszukać nowych rozwiązań. Konsultacje nie są nastawione na frekwencje. Mamy świadomość, że to jest etap, kiedy pracujemy nad regulaminem. Szczególnie zależy nam na zaangażowaniu wnioskodawców, rad osiedli, osób, które miały już styczność z budżetem obywatelskim, tak by te wszystkie wnioski móc wykorzystywać w kolejnych edycjach. Nie chodzi tutaj o ściganie się na liczbę ankiet – jest też nacisk na inne istotne elementy – mówi Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej.
Tymi elementami, poza ankietą papierową i elektroniczną, będą spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami rad osiedli. Warto dodać, że każdy z bydgoszczan, który złożył wniosek w ramach BBO, otrzyma list z zaproszeniem na spotkanie oraz ankietę ewaluacyjną. Zebranie z mieszkańcami będzie prowadzone przez zewnętrznego moderatora. Jak twierdzi Sztybel, taka forma przyjęła się przy okazji debat na temat aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy i jest bardzo korzystna dla samego procesu konsultacji.
W ankiecie dotyczącej BBO mieszkańcy zostaną zapytani m. in. o to, czy są za wprowadzeniem innych rodzajów projektów (np. ogólnomiejskich, tematycznych), czy należy zmienić minimalną granicę wieku uprawniającą do głosowania w BBO (obecnie jest to 16 lat) oraz o liczbę wniosków, którą będzie mógł złożyć każdy mieszkaniec. Ratusz chce także wiedzieć, czy należy zmienić zasady zgłaszania projektów (np. w formie uzyskania listy poparcia grupy mieszkańców; w ankiecie zamieszczono także pytanie o dane, jakie należy podać przy rejestracji wniosku) oraz o rolę opinii Rady Osiedla.
Konsultacje w sprawie BBO rozpoczynają się dziś i potrwają do 28 lutego. Ankietę w wersji elektronicznej i wszelkie informacje na temat badania można znaleźć na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo. Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 26 lutego 2018 r. o godz. 17.00 w Przystani Bydgoszcz przy ul. Tamka 2 – obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie udziału.
Na dzisiejszej konferencji poruszono też temat zmian w konsultacjach społecznych i planowanych na ten rok badań opinii mieszkańców – pisaliśmy o tym już pod koniec grudnia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Znamy plan konsultacji na 2018 rok. Ratusz zapyta mieszkańców o komunikację i nazwy basenów
Usprawnieniem procesu konsultacji ma zająć się rada ds. partycypacji społecznej, która niebawem zostanie powołana do życia. W jej skład wejdą przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele każdego klubu w Radzie Miasta, trzej wybrani członkowie rad osiedli – w zarządzeniu zawarto jednak zapis, że w wypadku kiedy posiedzenie będzie dotyczyło konkretnego osiedla, to jego przedstawiciel będzie mógł uczestniczyć w zebraniu jako czwarta osoba z ramienia RO, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta, rady seniorów, rady pożytku publicznego oraz urzędnicy miejscy.
Zadaniem rady będzie konsultowanie i opiniowanie realizacji BBO i konsultacji społecznych, proponowanie rozwiązań usprawniających te programy oraz inicjowanie działań mających na celu rozwój tych instrumentów. Rada ma też promować idee budżetu obywatelskiego i uczestnictwo w konsultacjach społecznych.
Z najciekawszych konsultacji społecznych, jakie urząd miasta planuje na ten rok, warto wyróżnić te dotyczące zagospodarowania terenu wokół nowej Astorii i obszaru po muszli koncertowej w parku Witosa.
– Zlecimy wielowariantową koncepcje na podstawie materiałów, które przysłali nam mieszkańcy i na podstawie tego, co przygotowuje Wydział Inwestycji Miasta. Mając tę koncepcję pokażemy ją mieszkańcom i spytamy się, czy chcą, by tak wyglądały tereny otwarte przy ul. Królowej Jadwigi. Jeżeli chodzi o drugi etap konsultacji ws. parku Witosa – tutaj wszystko jest możliwe. Funkcja muzyczna tego terenu może zostać zachowana, wbrew twierdzeniom, że jest to przekreślone i decyzję już zapadły – podkreśla Sztybel.
Emocje wzbudzi też planowane na pierwszą połowę roku badanie w sprawie kierunków rozwoju komunikacji. Jak zauważa Sztybel, odbędzie się one ze względu na liczne dyskusje na ten temat w mediach społecznościowych.
– To ciekawy pomysł, zaakceptowany przez pana prezydenta. Dotyczy on szerokiej dyskusji, która toczy się na różnych portalach społecznościowych, chociażby na grupie Bydgoski Hydepark czy profilu Społeczny Rzecznik Pieszych – kwestie dotyczące określenia stref, w których miałyby być nadane priorytety, jaki priorytet powinien być w strefie śródmiejskiej – czy piesi, czy komunikacja publiczna, czy rowery, czy samochody. Na pewno będzie to ciekawa, merytoryczna dyskusja – mówi dyrektor Biura Komunikacji Społecznej.
Warto dodać, że na dniach poznamy wyniki konsultacji dotyczących Fordonu – konkretnie zagospodarowania budynku po SP 9 przy ul. Tatrzańskiej i skrzyżowania Pelplińskiej z Lawinową i Orląt Lwowskich.
- Nie Wyzwolenia, a Andersa i Geodetów. DW256 z nowym przebiegiem przez Fordon - 30 czerwca 2025
- Wraca temat Centrum Kultury Fordon. Ratusz szuka projektanta, finansowania brak - 30 czerwca 2025
- Tragiczny bilans weekendu. Utonęły dwie osoby - 29 czerwca 2025