Bydgoszcz
7C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 10 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
5C
Pt
6C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZnamy plan konsultacji na 2018 rok. Ratusz zapyta mieszkańców o komunikację i nazwy basenów
30.12.2017 | 01:41

Znamy plan konsultacji na 2018 rok. Ratusz zapyta mieszkańców o komunikację i nazwy basenów

Urząd miasta przedstawił informację na temat planowanych konsultacji społecznych w 2018 roku.

Na zdjęciu: W trwającym roku mieszkańcy zostaną zapytani m. in. o kierunki rozwoju komunikacji publicznej.

Fot. Sebastian Torzewski

W trwającym roku prezydent miasta zamierza zainicjować szereg istotnych dla rozwoju Bydgoszczy konsultacji społecznych. Mieszkańcy zostaną zapytani o kształt komunikacji po otwarciu linii tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej, a także o zagospodarowanie terenów przy nowej Astorii, hali targowej czy obszaru po wyburzonej muszli koncertowej w Parku Witosa.

Ogłoszenie planu rozmów z mieszkańcami na 2018 rok jest jednym z zobowiązań władz miejskich, wywodzącym się z wprowadzonego wiosną nowego regulaminu konsultacji. Jego kształt został wypracowany przez przedstawicieli Biura Komunikacji Społecznej oraz członków organizacji społecznych, aktywnie udzielających się w sprawach dotyczących Bydgoszczy. Sam proces konsultacji ma niebawem zostać poddany ocenie i ewentualnym modyfikacjom – na początku roku swą działalność ma rozpocząć rada ds. partycypacji społecznej, która będzie organem doradczym prezydenta w tej sprawie.

Jednym z głównych tematów, o jaki zostaną zapytani mieszkańcy w tym roku, będzie kształt komunikacji publicznej. W pierwszej połowie roku odbędą się konsultacje w sprawie kierunków rozwoju komunikacji w Bydgoszczy. Jest to odpowiedź na toczącą się debatę publiczną, w której ścierają się różne poglądy na temat najbardziej efektywnego środka przemieszczania się po mieście. Większość uczestników badań, przeprowadzonych w ramach procesu aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy, zadeklarowała, że chce korzystać z usług komunikacji miejskiej i popiera nadanie jej priorytetu inwestycyjnego. Po wakacjach planuje się natomiast uruchomienie konsultacji w sprawie kształtu komunikacji po otwarciu linii tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej. 


PRZECZYTAJ: Konsultacje w sprawie strategii zakończone. Jak mieszkańcy widzą Bydgoszcz w 2030 roku?


Ratusz zareagował też na liczne głosy o nieuwzględnieniu opinii bydgoszczan odnośnie rewitalizacji Parku Witosa. Mieszkańcy wypowiedzą się na temat koncepcji zagospodarowania terenu po wyburzonej w grudniu muszli koncertowej. Ponadto odbędą się konsultacje dotyczące ostatecznej funkcji obszaru wokół nowej Astorii – aktualnie trwają prace nad wielowariantową koncepcją zagospodarowania. Bardzo istotne dla ożywienia Starego Miasta będzie badanie w sprawie określenia przyszłej funkcji Hali Targowej. Obiekt przy ulicy Magdzińskiego został przejęty przez miasto w 2016 roku, lecz do dziś nie wiadomo, co w nim powstanie. 

Jak co roku odbędą się konsultacje w sprawie ewentualnych zmian w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy wybiorą też nazwy dla nowych basenów w Fordonie, na Miedzyniu i Kapuściskach. W pierwszym etapie będzie można zgłaszać własne propozycje, a w drugim odbędzie się głosowanie, które wyłoni najlepszą z nich. Ponadto, w pierwszym kwartale 2018 roku bydgoszczanie zyskają możliwość wypowiedzenia się na temat Gminnego Programu Rewitalizacji. Nieco później przeprowadzone zostaną konsultacje w sprawie ostatecznego kształtu Strategii Rozwoju Bydgoszczy.


Powiązane treści