Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kto pokieruje Portem Lotniczym Bydgoszcz? Całbecki: Przygotowujemy się do konkursu

Dodano: 25.10.2022 | 14:11

Na zdjęciu: Marszałek województwa Piotr Całbecki zapowiedział podczas sesji sejmiku, że zostanie rozpisany konkurs na stanowisko prezesa Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Fot. Archiwum

Będzie jednak konkurs na stanowisko prezesa Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Póki co nadal jego prezesem będzie Edward Hartwich.

Temat pojawił się podczas poniedziałkowej (24 października) sesji sejmiku województwa. O kwestię bydgoskiego portu pytał w interpelacji radny Łukasz Krupa. W niej zadał marszałkowi województwa dwa pytania – oba dotyczyły kwestii stanowiska prezesa Portu Lotniczego. Krupa chciał wiedzieć, czy w najbliższym czasie ogłoszony zostanie otwarty konkurs na prezesa portu, a także, czy samorząd rozważa wynajęcie firmy headhunterskiej, w celu – jak napisał Krupa – znalezienia możliwie najlepszego, doświadczonego w tej branży kandydata.

20 października minęły trzy miesiące od momentu, kiedy bydgoskim Portem Lotniczym przestał kierować Tomasz Moraczewski. Decyzję podjęło Walne Zgromadzenie Wspólników Portu Lotniczego i to mimo tego, że zarówno Moraczewski, jak i Rada Nadzorcza otrzymali podczas tego zgromadzenia absolutorium za 2021 rok. Od tej chwili, pełniącym obowiązki prezesa portu jest Edward Hartwich. Jak informowaliśmy na naszych łamach, na stronie PLB ukazała się informacja o tym, że Rada Nadzorcza Portu Lotniczego powierzyła Hartwichowi pełnienie funkcji prezesa, które to stanowisko objął z dniem 21 października.


CZYTAJ WIĘCEJ: Dodatkowe połączenia z Portu Lotniczego Bydgoszcz na Wyspy Brytyjskie


Ponownie wracamy do interpelacji radnego Krupy, który w niej pisze wprost:

Niezbędne jest powołanie na stanowisko prezesa osoby z doświadczeniem w branży lotniczej, z kontaktami w środowisku przewoźników, ze znajomością sektora czarterów turystycznych czy cargo. 

Krupa zaznacza, że dzięki dobremu i doświadczonemu menadżerowi udałoby się wykorzystać w większym stopniu potencjał portu i znaleźć takie przewagi konkurencyjne, na bazie których będzie mógł być kreowany jego rozwój, a to byłoby z korzyścią dla regionu. Temat portu w swoim pytaniu do marszałka podniósł także radny Michał Krzemkowski z PiS. – Czy ta sytuacja kuriozalna, z którą mamy do czynienia, że jedna osoba ma być dyrektorem szpitala i prezesem portu to stan docelowy? chwilowy? Czy planuje pan ogłoszenie konkursu, który mógłby wyłonić menedżera, kogoś, kto wyprowadziłby port na prostą? – pytał Krzemkowski.

Na pytanie radnego odpowiedział marszałek Piotr Całbecki. – Sprawa jest przejściowa. Przygotowujemy się do konkursu, przedłużyliśmy odpowiedzialność zarządczą w spółce, tak, aby rozpisać konkurs i wyłonić nowego prezesa Portu Lotniczego. Marszałek mówił też o sytuacji finansowej portu. – Szukamy możliwości obniżenia nie tyle kosztów funkcjonowania, ale zwiększenia strony przychodowej: wchodzi nowy przewoźnik, są planowane nowe połączenia, stawiamy na fotowoltaikę, wierzymy, że ruszy i będzie można sprzedawać energię elektryczną – wyliczał Całbecki.

Tymczasem sam Hartwich w mailu przekazanym do redakcji Expressu Bydgoskiego napisał, że nie zamierza rezygnować z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. – Pełnienie obu funkcji nie będzie niekorzystnie wpływać na działalność obu jednostek – napisał Hartwich, którego wypowiedź przytacza serwis Expressu Bydgoskiego.

Port Lotniczy Bydgoszcz – ilu pasażerów w III kwartale roku?

Jednocześnie przedstawiciele bydgoskiego Portu Lotniczego im. Ignacego Jana Paderewskiego przekazują, że w trzecim kwartale 2022 r., z rejsów realizowanych z lotniska w Bydgoszczy skorzystało 89 375 pasażerów. – Stanowi to 192% wykonania w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku oraz 65% III kwartału 2019 r. na regionalnym lotnisku – informuje PLB. Jak słyszymy, w sumie w minionym kwartale na lotnisku wykonano 2 755 operacji startów i lądowań.

Z danych przekazanych przez PLB wynika, że 31 034 pasażerów skorzystało z oferty wakacyjnej touroperatorów, a to – jak wylicza port – stanowi ponad 266% liczby podróżujących rejsami czarterowymi w ubiegłym roku oraz 73% w sezonie letnim 2019. Przypomnijmy, że w tegoroczne wakacje z bydgoskiego lotniska można było polecieć zarówno do Burgas w Bułgarii (kursy odbywały się we wtorki), jak i tureckiej Antalyi (można było polecieć pięć razy w tygodniu – w środy i soboty).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
1 rok temu

A ja się pytam, jaki jest układ w naszym województwie, że Całbecki jest Marszałkiem i nie da rady go ruszyć. On przynosi nam wstyd i na dodatek jest nieporadny.

Witek
Witek
1 rok temu

tureckiej Antalyi (można było polecieć pięć razy w tygodniu – w środy i soboty) – co autor miał na myśli…?