Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBędzie konkurs na zagospodarowanie Młynów Rothera. Ale część pomysłów już jest
29.11.2016 | 13:49

Będzie konkurs na zagospodarowanie Młynów Rothera. Ale część pomysłów już jest

Miasto wskazało kierunki, którymi mają podążać projektanci zainteresowanie rewitalizacją obiektów na Wyspie Młyńskiej.

Na zdjęciu: Tak mają prezentować wnętrza Młynów Rothera po modernizacji.

Fot. mat. UM Bydgoszczy

Mózg, woda oraz technika – te trzy obszary tematyczne mają zdominować wnętrza Młynów Rothera po ich rewitalizacji. Ratusz planuje wkrótce ogłosić konkurs, który wskaże konkretne rozwiązania w zakresie zagospodarowania zabytkowych obiektów.

ZOBACZ TAKŻE: Młyny Rothera od środka [ZDJĘCIA]

Wspomniane wytyczne to efekt dialogu technicznego prowadzonego przez ratusz od drugiej połowy tegorocznych wakacji. Jak zapewniał prezydent Rafał Bruski, umożliwi on wykorzystanie doświadczenia firm, które prowadziły już działania rewitalizacyjne w innych częściach kraju. Miały one pomóc w dokładnym przygotowaniu opisu zamówienia niezbędnego do ogłoszenia przetargu na prace projektowe. – Wybrane kierunki zagospodarowania tych obiektów dają szansę na stworzenie miejsca, które będzie budziło zainteresowanie bydgoszczan oraz turystów. Warto podkreślić, że bardzo często proponowali je bydgoszczanie w trakcie konsultacji na zagospodarowanie całego kompleksu – twierdzi prezydent Bruski.

Ostatecznie procedura wyboru wykonawcy ma przyjąć formułę konkursową. Urząd miasta chce, aby w pracach pojawiły się zarówno elementy zagospodarowania wnętrz młyna oraz spichrzy – zbożowego i mącznego, jak i proponowane koszty tych działań. Jeszcze przed ogłoszeniem konkursu urzędnicy mają z kolei oszacować budżet utrzymania nowo powstałego obiektu, jak również górną granicę puli środków przeznaczonych na prace adaptacyjne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest pomysł na Bydgoski Salon Miejski. Wygląda wyjątkowo! [WIZUALIZACJE]

Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie także zapełnienie przestrzeni komercyjnej, która znajdzie się w Młynach Rothera. Wyjątkiem będzie część parteru i pierwszego piętra w spichrzach – te przestrzenie mają być dedykowane na cele gastronomiczne.

Aktualnie w młynach trwają prace o charakterze konserwatorskim – wzmacniana jest konstrukcja spichrza zbożowego (skrzydło od strony mariny), pokrycie jego dachu, restaurowane są ponadto ściany zewnętrzne. Prace mają zakończyć się „przy sprzyjających warunkach” w drugim kwartale przyszłego roku. W projekcie budżetu na rok 2017 na roboty związane z modernizacją Młynów Rothera zapisano 10 milionów złotych.

Na etapie projektowania jest również otoczenie młynów, które ma dopełnić działania rewitalizacyjne na Wyspie Młyńskiej. Według aktualnych planów, działka pomiędzy skrzydłami spichrzy ma zyskać duży taras wraz z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. W tym miejscu ma znaleźć się również stylowa kawiarnia oraz fontanny. Pod tarasem ma z kolei funkcjonować parking oraz toalety. Usytuowane przy nabrzeżu Brdy łazienki mają zostać przekształcone w kasy i poczekalnię na potrzeby tramwaju wodnego.

Więcej wizualizacji otoczenia Młynów Rothera prezentowaliśmy [TUTAJ].


Powiązane treści