Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Będzie nowy prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Dotychczasowemu skończyła się kadencja

Dodano: 21.03.2024 | 06:00

Na zdjęciu: Mieczysław Oliwa nie jest już prezesem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Wkrótce mamy poznać nazwisko jego następcy.

Fot. Archiwum

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy będzie miał nowego prezesa. Dotychczasowemu prezesowi, sędziemu Mieczysławowi Oliwie zakończyła się kadencja.

Nazwisko sędziego Oliwy nie figuruje już na stronie bydgoskiego sądu. Prezesem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy był od marca 2018 r., kiedy to zastąpił na stanowisku Mirosława Kędzierskiego. Wcześniej był sędzią bydgoskiego sądu (orzekał w nim od 2012 r., a wcześniej był prezesem Sądu Rejonowego w Mogilnie). Sędzia Oliwa był w składzie sędziowskim, który w 2013 r., wydał skazujący wyrok w procesie zabójstwa byłego dyrektora Centrum Likwidacji Szkód PZU Piotra Karpowicza (zbrodnia z 1999 r.), gdzie na ławie oskarżonych zasiada m.in. były dealer samochodów z podbydgoskiej Brzozy (sprawa cały czas jest w toku, obecnie będzie rozpatrywana przez Sąd Okręgowy w Toruniu).

W bydgoskim sądzie orzekał najpierw w III wydziale karnym, a ostatnio w V wydziale penitencjarnym i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych. Sędziemu Oliwie zakończyła się kadencja na stanowisku prezesa sądu. Już wiadomo, że decyzją szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara, pełniącą obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy została dotychczasowa wiceprezes, sędzia Iwona Piekańska-Szymańska. – Tę funkcję sprawuje od dnia 6 marca 2024 r., do czasu powołania nowego prezesa, nie dłużej jednak niż do 5 września 2024 r. – słyszymy.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy: kto będzie nowym prezesem?

W piątek, 1 marca odbyło się zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Okręgowego i w jego trakcie zgłoszone zostały trzy kandydatury na stanowisko prezesa. – Kandydatury zostały pozytywnie zaopiniowane przez zgromadzenie sędziów, gdzie dwóch kandydatów otrzymało równą liczbę głosów, a trzeci kandydat wynik zbliżony do pozostałych – zdradza nam rzecznik prasowy wydziału karnego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy sędzia Daniel Sobociński.

Wiemy już, że wśród kandydatów są obecny przewodniczący III wydziału karnego, sędzia Marek Kryś, obecnie wizytator do spraw cywilnych w bydgoskim sądzie Tomasz Adamski, a także była wiceprezes sądu i orzekająca w wydziale cywilnym rodzinnym sądu, sędzia Maria Leszczyńska. – Wybór nowego prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy leży w gestii ministra sprawiedliwości – kończy Sobociński.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments