Bydgoszcz
17C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 17 • L 17
22C
Wt
20C
Sr
17C
Czw
14C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiKomunikacjaBędzie połączenie Fordonu ze Strzelcami? Potrzebne porozumienie gmin
linia 92 Bydgoszcz
17.04.2016 | 09:42

Będzie połączenie Fordonu ze Strzelcami? Potrzebne porozumienie gmin

Nowa linia międzygminna ma połączyć gminę Dobrcz z Bydgoszczą.

Na zdjęciu: Do Bydgoszczy można dojechać obecnie czterema liniami o charakterze międzygminnym.

Fot. Leszek Grabowski

Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomione połączenie międzygminne łączące Fordon ze Strzelcami Górnymi i Dolnymi. Aby plany zostały zrealizowane, do porozumienia muszą dojść gminy.

Autobusy mają połączyć osiedle Tatrzańskie i Łoskoń ze Strzelcami Górnymi oraz Strzelcami Dolnymi, na co zgodę wyrazili już bydgoscy radni. Teraz inicjatywa należy do radnych z Dobrcza. 22 kwietnia tematem zajmie się komisja, a cztery dni później – rada gminy. – Mi ten pomysł się podoba, ale decyzja należy do rady. Wiadomo, że ludzie ze Strzelec będą się cieszyć, ale musimy też patrzeć na pieniądze całej gminy – mówi wójt Dobrcza, Krzysztof Szala.

Tematem dyskusji będzie m.in. procentowy udział w kosztach. Pierwotnie zakładano, że Dobrcz będzie pokrywał 55% wydatków, Osielsko – 35%, a Bydgoszcz – 10%. Radni pierwszej z gmin chcą jednak zaproponować płacenie 45%, podczas gdy Osielsko płaciłoby 40%, a Bydgoszcz – 15%.  – Nie wiadomo na razie, jakie będzie zainteresowanie. Dopiero gdy poznamy rzeczywisty wpływ z biletów, będzie można zmieniać te proporcje – mówi wójt Szala.

Obecnie mieszkańcy Strzelec mogą korzystać z linii PKS-u, która jednak cieszy się średnim zainteresowaniem. Bydgoszcz realizuje za to cztery stałe połączenia międzygminne – do Przyłęk, Murowańca bądź Łochowa, Niw oraz Żołędowa. W planach jest jeszcze uruchomienie połączenia do Borówna na wzór funkcjonującej w ubiegłe wakacje linii 99.

Popularność autobusu jeżdżącego do Nowej Wsi Wielkiej przez Chmielniki pokazała potencjał linii sezonowych. W jeden z lipcowych weekendów z linii 99 skorzystało ponad dziewięć tysięcy osób, a Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej  musiał oddelegować dodatkowe wozy do obsługi podróżnych zainteresowanych wyjazdem nad Jezioro Jezuickie.


Powiązane treści