[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Będzie więcej pieniędzy na utwardzanie ulic? Jutro spotkanie w sprawie gruntówek

Dodano: 21.04.2021 | 14:17

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski zapewnił, że zwiększenie środków na budowę dróg gruntowych nie byłoby „symboliczne”.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zwiększenie środków na budowę dróg gruntowych będzie tematem kolejnego spotkania konsultacyjnego w ramach plebiscytu, który wyłoni kolejność miejskich inwestycji. Wydarzenie online odbędzie się w czwartek, 22 kwietnia o godzinie 16:30 i będzie transmitowane na Facebooku Bydgoszcz.pl.

Na liście inwestycji poddanych pod głosowanie urzędnicy,  poza budową basenów, kąpielisk czy rewitalizacji terenów zielonych, umieścili także zwiększenie środków na budowę gruntówek oraz budowę dróg dla rowerów. Prezydent Rafał Bruski zapewnił, że nie byłoby ono „symboliczne”. – Nie podam dokładnych liczb, ale mogę zadeklarować, że wyniesie ono co najmniej 50%, albo nawet 100%. Wszystko zależy od sytuacji finansowej samorządów. Obecnie to wróżenie z fusów nie ukrywał prezydent Bydgoszczy.

Będzie więcej pieniędzy na utwardzanie ulic? Jutro spotkanie w sprawie gruntówek

Zobacz również:

Bilans utwardzania dróg gruntowych

Jak podkreśla urząd miasta, w ciągu ostatnich pięciu lat powstało ponad 35 kilometrów ulic osiedlowych z twardą nawierzchnią. – Od 2016 roku gruntówki utwardzane są w oparciu o wieloletni program utwardzania ulic gruntowych – informuje magistrat. O kolejności inwestycji decyduje wzór oparty na kryteriach, takich jak liczba mieszkańców, czy ważność ulicy w systemie transportowym miasta. Inwestycje realizowane w ramach programu realizowane są w sposób kompleksowy: budowane jest odwodnienie, wytrzymałe podbudowy, nawierzchnie z betonowej kostki lub asfaltobetonu i oświetlenie.

Ulice są wyposażone w elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów (m.in. progi zwalniające, wyniesione skrzyżowania, przejścia dla pieszych). Jeśli to możliwe, zabezpieczane są miejsca parkingowe. Jednocześnie rozwiązania dostosowujemy do potrzeb osiedlowego ruchu i mieszkańców. Wszystkie projekty poprzedzamy sporządzeniem koncepcji, którą konsultujemy z mieszkańcami – objaśniają urzędnicy.

Z uwagi na zbyt wolne tempo utwardzania dróg oraz ogromne potrzeby mieszkańców osiedli (zwłaszcza w zachodniej części miasta) ratusz zdecydował się wpisać do plebiscytu inwestycyjnego propozycję zwiększenia środków na budowę ulic. – Dodatkowe środki na wieloletni program utwardzania pozwoliłyby skierować do realizacji kolejne zadania, które uzyskały najwyższe oceny w trakcie tworzenia listy zadań do realizacji – informuje ratusz. Warto dodać, że średni koszt przebudowy kilometra ulicy gruntowej to około pięć milionów złotych.

Spotkanie konsultacyjne w sprawie utwardzania ulic osiedlowych odbędzie się w czwartek 22 kwietnia o godz. 16:30 W spotkaniu, w formule online, weźmie udział zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz oraz przewodnicząca rady osiedla Miedzyń-Prądy Violetta Kowalska. Urzędnicy zachęcają do wysyłania pytań na adres: konsultacje@um.bydgoszcz.pl.

Będzie więcej pieniędzy na utwardzanie ulic? Jutro spotkanie w sprawie gruntówek
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments