Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Będzie wspólny bilet na wszystkie środki komunikacji publicznej w regionie? Podpisano porozumienie

Dodano: 16.12.2022 | 14:04

Na zdjęciu: List intencyjny w sprawie integracji biletowej podpisali marszałek Piotr Całbecki oraz prezydenci: Bydgoszczy (Rafał Bruski) Torunia (Michał Zaleski), Włocławka (wiceprezydent Domicela Kopaczewska), Grudziądza (Maciej Glamowski) i Inowrocławia (Ryszard Brejza).

Fot. Mikołaj Kuras dla UM WK-P

Próby integracji biletowej i taryfowej w województwie kujawsko-pomorskim dotąd okazały się niewypałami. Czy lepszym pomysłem okaże się zintegrowany e-bilet dostępny poprzez aplikację? Prezydenci największych miast regionu – w tym Rafał Bruski – podpisali w piątek, 16 grudnia wraz z marszałkiem Piotrem Całbeckim list intencyjny w sprawie utworzenia tego narzędzia.

Jak przekazał urząd marszałkowski, list intencyjny zakłada powstanie połączonej z aplikacją mobilną platformy internetowej, łączącej elementy nawigacji i narzędzia zakupowego. – Zakładamy, że takie ułatwienie będzie znaczące dla podróżujących i sprawi, że częściej zrezygnują z jazdy własnym autem lub taksówką na rzecz przyjaznego środowisku transportu publicznego. Z austriackich badań dotyczących takiego rozwiązania zastosowanego w Wiedniu wynika, że może to być istotne – tamtejsza aplikacja pozwoliła znacząco ograniczyć korzystanie w prywatnych aut i zwiększyć korzystanie z komunikacji miejskiej (odpowiednio o 20 i 25 proc.) – przekonują toruńscy urzędnicy.

Marszałek Piotr Całbecki nie ukrywa, że próby stworzenia zintegrowanych systemów biletowych były już wielokrotnie podejmowane przez miasta i województwa, ale nikomu się to nie udało. – Zależy nam, żeby użytkownicy komunikacji publicznej kupując w aplikacji jeden tylko bilet mogli swobodnie poruszać się w naszym regionie wszystkimi dostępnymi środkami publicznego transportu – pociągiem, autobusem miejskim i regionalnym, tramwajem – zgodnie z aktualną potrzebą. To wymaga zbudowania systemu informatycznego, wygodnego i prostego w użytkowaniu dla pasażerów i umożliwiającego rozliczenia między poszczególnymi organizatorami transportu i przewoźnikami. To ostatnie jest najtrudniejsze – przyznaje marszałek.

List intencyjny w sprawie integracji biletowej podpisali marszałek Piotr Całbecki oraz prezydenci: Bydgoszczy (Rafał Bruski) Torunia (Michał Zaleski), Włocławka (wiceprezydent Domicela Kopaczewska), Grudziądza (Maciej Glamowski) i Inowrocławia (Ryszard Brejza). W piśmie czytamy, że „rewolucja” w dziedzinie biletów ma polegać na wdrożeniu innowacyjnej koncepcji Mobility-as-a-Service – owocem prac ma być aplikacja, umożliwiająca zakup wspólnego biletu np. na pociąg i autobus – zarówno w Bydgoszczy, jak i Toruniu. Sygnatariusze górnolotnie zakładają, że e-bilet ma „zwiększyć poziom dostępności transportu publicznego” w regionie czy „przyczynić się do zmniejszenia presji na posiadanie własnych środków transportu”.

Komunikat toruńskiego urzędu nie podaje dodatkowych szczegółów prac ani daty uruchomienia wspólnego biletu. – To bardzo ambitny projekt – podkreślił po podpisaniu listu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Wyraża on jednak nadzieję, że mieszkańcom województwa uda się w najbliższych latach przedstawić ofertę zachęcającą do korzystania z transportu zbiorowego.

CZYTAJ TAKŻE: Jakim zainteresowaniem cieszą się bydgoskie parkingi Park and Ride?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jasiu
Jasiu
1 rok temu

Pomysł dobry, ale jak weźmie się za to bydgoski zdmikp to nie wróżę sukcesu temu projektowi

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł, mam nadzieje, że nie umrze to śmiercią naturalną!

Kamil
Kamil
1 rok temu

Zdmikp i urząd Marszałkowski – likwidator komunikacji miejskiej w Bydgoszczy i likwidator kolei w województwie. Co może pójść nie tak?

Dobrze, że do takich rzeczy nie ma dostępu miejska pracownia urbanistyczna. By nie było wspólnego biletu i budynku w którym pracowali nad nim.

Iza
Iza
1 rok temu

Zajmijcie się lepiej przywróceniem i obniżeniem kosztów biletu w miejscowościach wykluczonych komunikacyjnie, tego marszałek nie widzi?
Podpowiem
W gminie w której mieszka są najwyższe ceny biletów
Przewoźnik zredukował połączenia tak, że jeden autobus na cały dzień przejeżdża!!!!!

Anna
Anna
1 rok temu

Szukacie oszczędności odsuncie od żłobu waszych doradców prawników którzy zasiadają w radzie nadzorczejMZK i pobierają pensie mają swoje kancelarie tam jest ich miejsce to jest tak zwane kolesiostwo co robi radca prawny w Radzie Nadzorczej MZK