Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 15 • L 14
18C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeBetlejem w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
08.01.2018 | 00:29

Betlejem w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

W niedzielny wieczór w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” miał miejsce koncert charytatywny "Betlejem w Bydgoszczy."

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Jego pierwszą część wypełniły utwory związane z Bożym Narodzeniem z różnych stron świata, zarówno instrumentalne jak wokalne. Były fragmenty z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla, stara hebrajska pieśń szabatowa „Lecha Dodi”, niemiecka kolęda „Cudowna Różdżka” czy polska kolęda „Tryumfy króla niebieskiego” .

Wśród wykonawców byli: Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Dana Vynnytska, Mate.o, Otremba, Kasia Moś, Beata Bednarz, Daria Zawiałow, Igor Herbut, Adam Krylik, Agnieszka Musiał, Orkiestra Kameralna Aukso czyli międzynarodowa grupa muzyków z udziałem instrumentalistów z Polski i Izraela.  Ubogaceniem koncertu były odczytywane fragmenty Pisma Świętego dotyczące narodzin Jezusa.

W drugiej części koncertu na scenie pojawił się Biskup Bydgoski Jan Tyrawa, którzy złożył wszystkim obecnym życzenia pomyślności w Nowym Roku i błogosławieństwa Bożego. Zaraz potem wszyscy obecni, którzy stali się jedną wielką wspólnotą łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.

Dalszą część koncertu wypełniło wspólne śpiewanie kolęd ze wszystkimi wykonawcami w tym jednej z najbardziej znanych polskich kolęd „Bóg się rodzi”. Ale zabrzmiała też specjalnie napisana na cykl koncertów „Betlejem w Polsce” pieśń „Jak w Betlejem”.

Finałem było wspólne wielbienie, czyli wspólne śpiewanie m.in. pod kierunkiem Mate.O Otremby pieśni takich jak „Wszystko podane jest” czy „Niepojęta łaska”. A ponieważ koncert miał wymiar ekumeniczny wspomniano ludzi z Ukrainy, ale także przypadające w tym roku 70-lecie Izraela.

Każdy kto wychodził z Hali „Łuczniczka”mógł nabyć płytę „Betlejem w Polsce”, ale przede wszystkim otrzymał torbę, którą należy napełnić i oddać w siedzibie Caritas Diecezji Bydgoskiej, w pierogarni „Pod Aniołami”, w Domu Księży Emerytów, w parafii pw. św. Mateusza. Każdy kto to uczyni włączy się do akcji „Głodnych nakarmić” i otrzyma tytuł „Ambasadora miłosierdzia”.

 


Powiązane treści