Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Biziel” i Szpital Eskulap są bezpieczne. Placówki otrzymały certyfikaty

Dodano: 13.10.2022 | 11:38

Na zdjęciu: Szpital Biziela.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rada Ekspertów programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” zakończyła proces certyfikacji szpitali i wyłoniła zwycięzców. Wśród placówek, które pozytywnie przeszły proces weryfikacji, znalazły się Szpital Biziela i Szpital Eskulap w Osielsku.

Do pierwszej edycji programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” zgłosiło się 63 placówek medycznych z całej Polski, z czego 52 zostały nagrodzone za przestrzeganie standardów bezpieczeństwa oraz działania na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego. Uroczysta gala wręczania certyfikatów odbyła się 12 października, podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość.

Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tysięcy zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje: potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych. W trosce o bezpieczeństwo polskiego personelu medycznego, rok temu została powołana Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której działania mają na celu zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu.


CZYTAJ TAKŻE: Szpital Biziela nagrodzony. I to aż trzykrotnie


Koalicja postanowiła doceniać jednostki medyczne, które już teraz dbają o swoich pracowników, poprzez program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Pierwszym krokiem, które musiały podjąć placówki medyczne, by uzyskać certyfikat, było podpisanie deklaracji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Jednostki zobowiązały się do przestrzegania 11 zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego, m.in. zapewnienia środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny, posiadania procedur postępowania w przypadku narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny oraz prowadzenia rejestru wszystkich zranień i zakłuć.

Drugim krokiem procesu certyfikacji było wypełnienie formularza, opracowanego przez zespół Rady Ekspertów, w skład której wchodzą specjaliści z różnych obszarów medycyny oraz promotorzy bezpieczeństwa w zdrowiu. Otrzymanie certyfikatu jest wyróżnieniem dla szpitala, potwierdzającym przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” potwierdza przestrzeganie przez placówki medyczne najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy nimi nagrodzić ponad 50 jednostek. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąć. ­– mówi prof. Wojciech Zegarski, kierownik Katedry Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu i członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent. Wyróżniono placówki z Bydgoszczy i Osielska

Wśród placówek, które pozytywnie przeszły proces weryfikacji przeprowadzony przez Radę Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, znalazły się Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela i Szpital Eskulap – Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń w Osielsku

Certyfikat, który otrzymał nasz szpital potwierdza przestrzeganie najwyższych standardów w zakresie jakości i bezpieczeństwa oraz możliwości zapewnienia pacjentom najbezpieczniejszej opieki – podkreśla Kamila Wiecińska, specjalista ds. PR szpitala Biziela.

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali w dalszym ciągu będzie dążyć do tego, by placówki medyczne w Polsce były możliwie najbezpieczniejszym środowiskiem pracy dla personelu medycznego. Kolejna edycja programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” ma ruszyć w przyszłym roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Biziel uratowany. Sejm zostawia poprawkę torpedującą toruński pomysł fuzji

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Patrząc na całe województwo to Szpital Biziela zdecydowanie jest najlepszym szpitalem. Niestety nadal polityczne układanki Rektora UMK mogą doprowadzić do zniszczenia tej instytucji, kompletnie nie licząc się z pacjentami.
Wstyd, że dyrektor Jurasza, były pracownik Biziela, jest za połączeniem szpitali- za podwyżkę pensji widać można iść na wszystko…
A może by tak zlikwidować Jurasza, który ma dużo większe długi od Biziela????