Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Białe Błota przed uchwaleniem budżetu. Jakie plany gmina ma na 2020 rok?

Dodano: 20.12.2019 | 12:25

Na zdjęciu: W najbliższy piątek (27 grudnia), wójt gminy Białe Błota Dariusz Fundator przedstawi radnym projekt budżetu na 2020 rok.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zaraz po świętach Bożego Narodzenia białobłoccy radni zbiorą się na sesji, aby uchwalić budżet na 2020 rok. Na razie projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany.

Pozytywne stanowisko w sprawie budżetu gminy wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. Opinia RIO wpłynęła już do magistratu i zostanie załączona do dokumentów przygotowanych na debatę budżetową, którą radni przeprowadzą na sesji 27 grudnia.

Pozytywnie o budżecie wypowiedzieli się również członkowie gminnej komisji budżetu i finansów, którzy analizowali projekt na posiedzeniu 5 grudnia. Zgłosili jednak propozycję, aby o 970 tysięcy złotych zwiększyć kwotę dofinansowań na kilka inwestycji związanych z projektami ulic i zakupem specjalistycznego pojazdu dla domu seniora w Cielu.

Dochody gminy w nadchodzących dwunastu miesiącach mają wynieść 136 200,000 mln zł. Blisko 150 mln zł z kolei wynosi suma wydatków. To oznacza, że deficyt – według projektu budżetu – wynosić będzie nieco ponad 13 mln zł. W budżecie zapisano, że zostanie on sfinansowany kredytem.

Gminni urzędnicy planują wzrost dochodów na projekty inwestycyjne. Mowa m.in. o pozyskaniu kwoty ponad 4 mln zł na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która ma prowadzić przez Łochowo, Drzewce, Murowaniec i Kruszyn Krajeński. Z kolei ok. 2,8 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych zostanie przeznaczonych na trzy zadania: kolejny etap budowy ul. Betonowej w Białych Błotach, projekt i budowę ul. Sokolej w Murowańcu, budowę odcinka ul. Przyrodniczej i łącznika pomiędzy ul. Zabytkową a Przyrodniczą w Przyłękach. Środki finansowe zostaną również zagospodarowane na budowę ronda turbinowego, które połączy Białe Błota z bydgoskim osiedlem Miedzyń. Jak już informowaliśmy na naszych łamach, w miniony czwartek wprowadzono zmiany w organizacji ruchu, który teraz przełożono na jezdnię po południowej stronie.

Ponad 3 mln zł gmina przeznaczy na lokalny transport zbiorowy, na który składać się będą kursy autobusowych linii międzygminnych, przy czym od 1 marca pojawi się nowe połączenie – linii 90 od pętli na Garbarach do Łochowic (przez Lisi Ogon i Łochowo). Ponad 18 mln zł zostanie delegowane na kwestie związane z utrzymaniem dróg publicznych. W tym celu zrealizowane zostaną choćby takie zadania, jak np. zakup kruszywa czy mieszanki bitumicznej, sprzętu potrzebnego do utrzymania dróg i chodników oraz części do napraw maszyn, a także remonty dróg, wiat przystankowych i sprzętu drogowego. Kolejne 1,5 mln zł przeznaczonych zostanie na zimowe utrzymanie dróg.

 Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała również projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy na lata 2020 – 2026.

 

0 0 votes
Article Rating
Białe Błota przed uchwaleniem budżetu. Jakie plany gmina ma na 2020 rok?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments