Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wraca bilet nowego pasażera. ZDMiKP chce przekonać bydgoszczan do komunikacji

Dodano: 27.09.2023 | 10:11

Na zdjęciu: W drugiej połowie października nowi pasażerowie będą mogli kupić bilet na trzy miesiące w atrakcyjnej cenie.

Fot. Nikodem Mulczynski

Po kilku latach przerwy, drogowcy znów zdecydowali się zachęcić bydgoszczan do korzystania z komunikacji miejscem „biletem nowego pasażera”.

W latach 2015 i 2016 zarząd dróg uruchomił specjalną ofertę dla osób, które przez dwa lata nie korzystały z biletów okresowych. Za bilet na wszystkie linie płaciły one o połowę mniej niż regularni klienci komunikacji. Akcja przynosiła efekty – w 2016 roku z promocji skorzystało ponad 800 osób.

Przez kilka ostatnich lat ZDMiKP nie promował już transportu publicznego w taki sposób. Po licznych cięciach jego oferta nie jest już tak atrakcyjna jak przed siedmioma laty, ale przy Toruńskiej 174a podjęto kolejną próbę przyciągnięcia nowych pasażerów.

Dziś (27 września) bydgoscy radni przyjmą uchwałę, wedle której w okresie od 16 do 31 października mieszkańcy, którzy w tym roku lub wcale nie dokonały zakupu biletu okresowego (z wyłączeniem biletów 14-dniowych) będą mogli kupić bilet 90-dniowy imienny, zwany „biletem nowego pasażera”. Będzie on kosztował 157 złotych (normalny) bądź 78,5 złotych (ulgowy).


CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe mosty Kazimierza Wielkiego przeszły próby obciążeniowe


Promocyjny bilet będzie obowiązywać na wszystkich liniach dziennych i nocnych w granicach I strefy biletowej. Ze względu na konieczność identyfikacji pasażerów uprawnionych do oferty, będzie on sprzedawany tylko w kasach ZDMiKP przy ul. Toruńskiej 174a. Urzędnicy liczą, że wprowadzenie „biletu nowego pasażera” zachęci bydgoszczan do jazdy tramwajami bądź autobusami i wygeneruje wpływ ze sprzedaży na poziomie 20 tysięcy złotych.

Obecnie najbardziej korzystną ofertę biletową – poza osobami zwolnionymi z opłat – mają uczniowie. Za przejazd bydgoską komunikacją płacą tylko 10 złotych miesięcznie lub 100 złotych rocznie. Z programu korzystają nie tylko młodzi mieszkańcy Bydgoszczy, ale m.in. gminy Dobrcz, Osielsko czy Białe Błota. – Do 20 września sprzedaliśmy 6122 sztuki biletów za 10 złotych i prawie 6 tysięcy sztuk rocznych za 100 złotych, zatem tylko przez trzy tygodnie września sprzedanych zostało więc ponad 12 tysięcy biletów uczniowskich – dodaje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Drogowcy na razie nie planują natomiast wynagrodzić pasażerów, którzy regularnie kupują bilety okresowe. Tysiące bydgoszczan i mieszkańców okolicznych gmin co miesiąc kupuje „sieciówki” za 108 bądź 54 złote – czas, by i oni zostali docenieni przez zarząd dróg,

Błażej Bembnista