Bydgoszcz
2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 1
9C
Wt
9C
Sr
5C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczWideoBohater związany z Bydgoszczą podbił internet [WIDEO]
20.12.2015 | 19:23

Bohater związany z Bydgoszczą podbił internet [WIDEO]

Film o Panu Twardowskim należy do cyklu Legendy Polskie.

Film, w którym Robert Więckiewicz wcielił się w rolę związanego z Bydgoszczą bohatera legend stał się hitem internetu. Już w pierwszych dniach po publikacji wideo przekroczyło granicę miliona wyświetleń.

Pan Twardowski, który zgodnie z tradycją zaprzedał duszę  diabłu, jest bohaterem kilku baśni oraz legend. Według jednej z nich, w 1560 roku przybył do Bydgoszczy. W piękny majowy dzień na Starym Rynku zgromadzili się mieszkańcy miasta, aby powitać Twardowskiego. Ten przez długi czas leczył bydgoszczan, biorąc za to sowitą zapłatę, a jego pomocnicy – Maciek i bydgoski diabełek Węgliszek – zbierali ludzkie smutki. Powody do niezadowolenia miał między innymi burmistrz, który uważał, że w jego domu straszy. Twardowski sprawdził to i obiecał, że po jego wyjeździe nastanie spokój, a samego burmistrza – odmłodził.

Zgodnie z legendą obecnie Mistrz Twardowski przebywa na Księżycu i właśnie tam odbywa się akcja filmy TWARDOWSKY będącego drugą odsłoną firmowanego przez Allegro cyklu Legendy Polskie. Przez pięć dni wideo Tomasza Bagińskiego zdążył uzbierać niemal półtora miliona wyświetleń. Pierwszym filmem z cyklu była opowieść o smoku wawelskim.


Powiązane treści