Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bon na laptop dla nauczyciela – jaki sprzęt wybrać?

Dodano: 30.01.2024 | 10:40

Na zdjęciu: Płynna praca komputera jest szczególnie ważna choćby w przypadku prowadzenia lekcji online oraz przy tworzeniu materiałów multimedialnych.

Fot. nadesłane

Współczesna szkoła coraz mniej przypomina tę jeszcze sprzed dekady. Dziś to już nie tylko sama kreda i tablica. Dziś w edukacji coraz częściej korzysta się ze sprzętu multimedialnego i nowych technologii. Z nowoczesnego sprzętu korzystają także nauczyciele. Mowa tu w szczególności o szybkim i wydajnym laptopie. Ważne jest jednak, aby taki sprzęt był właśnie dobrany. Innymi słowy, laptop musi sprawdzić się w codziennej pracy nauczyciela z młodzieżą. Jaki zatem sprzęt wybrać?

Bon dla nauczyciela na zakup laptopa

Sprzęt komputerowy nie jest tani. Na szczęście nauczyciele skorzystać mogą z wprowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki bonu na zakup nowego laptopa. Mowa tu o programie dofinansowania zakupu nowego komputera przez pedagogów. Wysokość bonu wynosi 2500 zł i co ważne, jest to kwota wystarczająca do tego, aby zakupić wysokiej jakości laptop, który doskonale sprawdzi się w pracy nauczyciela. Warto dodać, że bon pozwala także na zakup droższego komputera. W takim jednak przypadku nauczyciel zobowiązany jest do dopłaty brakującej kwoty z własnej kieszeni. Na sprzęcie do pracy jednak nie warto oszczędzać. Wybierając sprzęt, kierować trzeba się przede wszystkim konkretnymi parametrami.

Procesor i pamięć RAM

Decydując się na laptop dla nauczyciela, w pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na takie podzespoły jak procesor i pamięć RAM. Procesor odpowiedzialny jest za przetwarzanie danych i płynne wykonywanie różnych zadań. Płynna praca komputera jest szczególnie ważna choćby w przypadku prowadzenia lekcji online oraz przy tworzeniu materiałów multimedialnych. Dlatego tak istotne jest, aby postawić na naprawdę wydajny procesor. Najlepiej, aby był to procesor z 8 rdzeniami i taktowaniem przynajmniej na poziomie 2,5 GHz. Równie ważna jest pamięć RAM, która ma bezpośredni wpływ na wydajność laptopa. Idealnie sprawdzi się sprzęt z minimum 8 GB pamięci RAM. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Wysokiej jakości laptopy spełniające te warunki dostępne są m.in. na stronie https://www.mediaexpert.pl/lp,18641-bon-dla-nauczyciela-na-zakup-laptopa.

Ekran, waga i bateria

Bardzo ważny przy wyborze laptopa dla nauczyciela jest także rodzaj ekranu. Jego rozmiar to kwestia indywidualna, jednak istotne jest, aby zapewniał wyraźny obraz, a tym samym wygodną pracę. Bez wątpienia dobrym wyborem będzie ekran z matrycą 15,6 cala i rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 px). Taki ekran zapewni ostry i czytelny obraz, co przełoży się na dużym komfort użytkowania. Ważne jest także, aby laptop dla nauczyciela był mobilny. Często bowiem będzie przenoszony z klasy do klasy, a także ze szkoły do domu. Nie może być zatem zbyt ciężki. Jeśli zaś chodzi o baterię, to warto postawić na sprzęt z baterią o pojemności minimum 5500 mAh (ok. 60 Wh). Taka bateria zapewni pracę laptopa przez wiele długich godzin.

System operacyjny, kamera i mikrofon

Laptop wyposażony powinien być w system operacyjny umożliwiający pracę z wszystkimi niezbędnymi programami i aplikacjami edukacyjnymi. Poza tym wyposażony powinien być w kamerę i mikrofon. Bez tych elementów niemożliwe byłoby choćby prowadzenie zajęć zdalnie. Poza tym komputer dla nauczyciela wyposażony powinien być w łączność Wi-Fi, Bluetooth, a także w port USB, HDMI i w czytnik pamięci SD. Każdy z tych elementów ma bezpośredni wpływ na komfort i wydajność pracy.