Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBrak porozumienia w Porozumieniu Jarosława Gowina. Bydgoskie struktury nie chcą rozmów z opozycją
Jarosław Gowin, Andrzej Walkowiak
30.04.2020 | 11:41

Brak porozumienia w Porozumieniu Jarosława Gowina. Bydgoskie struktury nie chcą rozmów z opozycją

Tarcia dotyczą negocjacji w sprawie terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Na zdjęciu: Prezes Porozumienia Jarosław Gowin z przewodniczącym kujawsko-pomorskiej Rady Regionalnej Andrzejem Walkowiakiem.

Fot. Szymon Fiałkowski

W sejmowych kuluarach trwają rozmowy na temat zmiany terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja, ale budzą kontrowersje z uwagi na epidemię koronawirusa. Prezes Porozumienia Jarosław Gowin prowadzi w tej sprawie negocjacje z parlamentarną opozycją. Nie wszystkim w jego ugrupowaniu się to podoba.

Zobacz również:

Awantura o spis wyborców. Czy Poczta Polska zrezygnowała z pozyskania danych bydgoszczan?

Sprzeciw wobec dalszych rozmów z ugrupowaniami opozycyjnymi wyrażają między innymi kujawsko-pomorskie struktury partii. Andrzej Walkowiak, szef Rady Regionalnej, twierdzi, że rozmowy  z opozycją, która „w obliczu słabnących notowań dąży jedynie do destrukcji państwa”, nie mają sensu. W oświadczeniu, którego Walkowiak jest współautorem, czytamy, że „dialog jest potrzebny, ale do niego potrzebny jest partner gotowy na kompromis”. Przedstawiciele Porozumienia w regionie twierdzą natomiast, że odrzucenie pomysłu Gowina przesunięcia wyborów o dwa lata wraz z dokonaniem korekty w Konstytucji „ukazało z cała ostrością, że obozowi opozycji nie zależy ani na zdrowiu Polaków, ani na walce z kryzysem gospodarczym”.

Kwestia wyborów i rozmów z opozycją ujawniają tarcia w obrębie samego Porozumienia, które jest jedną z partii wchodzących w skład tzw. Zjednoczonej Prawicy (tworzą ją jeszcze: Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska). Walkowiak podkreśla bowiem, że oświadczenie, które przygotowały regionalne władze ugrupowania, zostało decyzją centrali usunięte. Na swoim profilu na Facebooku zachęca więc do zapoznania się z nim na prorządowym portalu wPolityce.pl. W oświadczeniu czytamy między innymi, że prowadzenie jakichkolwiek rozmów powinno odbyć się wyłącznie przy zachowaniu „całkowitej jedności w obozie Zjednoczonej Prawicy”. Regionalne struktury Porozumienia twierdzą też, że „w dobie tak wyjątkowego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego Zjednoczona Prawica to najlepsza koalicja rządząca Polską po 1989 roku”, a „jej rozbicie i przejęcie władzy przez dzisiejszą opozycję miałoby dla Polski katastrofalne skutki”.

Kujawsko-pomorskie struktury Porozumienia rekomendują jednocześnie zakończenie rozmów z opozycją. „Zwracamy się do posłów Porozumienia o poparcie uzgodnionego w ramach Zjednoczonej Prawicy terminu wyborów” – przekazały w oświadczeniu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści