Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeBromberg Kaffee. Nowa kawiarnia z historycznym klimatem [ZDJĘCIA]
06.11.2021 | 12:27

Bromberg Kaffee. Nowa kawiarnia z historycznym klimatem [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: nadesłane

Czerwona cegła, ciepłe oświetlenie, wygodne kanapy i widok na ulicę Gdańską z filiżanką pysznej kawy w dłoni… Takie wyobrażenie swojej nowej kawiarni miał Przemysław Zgarda – pomysłodawca i właściciel Bromberg Kaffee, które od niedawna działa przy ul. Gdańskiej 16.

Najpierw była wizja i marzenie o kawiarni, jakiej jeszcze w Bydgoszczy nie ma, a później poszukiwania lokalizacji. Gdańska 16 pojawiła się przez przypadek, ale gdy okazało się, że w latach dwudziestych mieściła się tu najpopularniejsza kawiarnia w Bydgoszczy- wybór stał się oczywisty.

Kawiarnia Bromberg Kaffee zlokalizowana jest w kamienicy Emila Bernhardta z 1882 roku. Mieszcząca się tutaj kiedyś Wiener Cafe była centrum spotkań towarzyskich – odwiedzali ją zarówno mieszkańcy, jak i goście przejeżdżający przez Bydgoszcz. Szanując historię tego miejsca stworzono miejsce spójne, którego każdą cegiełkę starannie zaplanowano.

Nawiązując do tradycji miejsca, serwowana jest Wiener Cafe – kawa z bitą śmietaną i cynamonem. Wnętrza kawiarni również nawiązują do dawnych lat: wyselekcjonowane meble, specjalny typ porcelany, w której serwowane są napoje oraz stare zdjęcia kamienicy i kawiarni z 1882 roku wiszące na ceglanych ścianach – to wszystko sprawia, że w Bromberg Kaffee chce się zatrzymać na dłużej.

Kawiarnia serwuje śniadania, codziennie wypiekane ciasta, różnego rodzaju kawy i herbaty oraz gorącą czekoladę. Goście kawiarni w każdy weekend mogą posłuchać muzyki na żywo,  przyjrzeć się procesowi wypalania kawy i zrobić zakupy, bowiem Bromberg Kaffee to również sklep, w którym goście znajdą zestawy prezentowe tworzone i pakowane na miejscu, lokalne miody, czekolady i owoce w czekoladzie. Strefa mody, która mieści się tuż za stolikami kawiarnianymi to różnego rodzaju produkty wykonane z worków po kawie: torby, kapelusze,  worki na warzywa. Tu wszystko zorientowane jest wokół kawy.

Z pewnością kawiarnia Bromberg Kaffee wzbogaci Bydgoszcz co docenią mieszkańcy i odwiedzający. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko dla kawoszy, ale również dla turystów. Warto odwiedzić ten lokal choćby z uwagi na fakt, że kiedyś również mieściła się tutaj kawiarnia. Klimatyczne miejsca stanowią dzisiaj ogromny atut miast, nie inaczej jest w tym wypadku!

Ulica Gdańska okazała się bardzo przychylna dla nowego miejsca, które łączy „nowe” i „stare”. Aby poczuć klimat tego miejsca, wystarczy usiąść na kanapie w Bromberg Kaffee z filiżanką pysznej kawy…

0 0 votes
Article Rating
Wojciech Szczapa Romanowski
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adryan
Adryan
2 lat temu

Właściciel chyba nie uważał na lekcjach historii i nie wie czym była przymusowa germanizacja Polaków, czym była organizacja HAKATA i jak w dwudziestoleciu międzywojennym zwalczano polskość na ziemiach Pomorza i Wielkopolski. Nie ma chyba też pojęcia co działo się w Bydgoszczy we wrześniu 1939r. Może do kompletu władze miasta zgodzą się na zmianę nazwy ul. Gdańskiej na Adolf Hitler Strasse? Dlaczego radni zamykają oczy na to, że ktoś ośmiela się w tym mieście używać nazewnictwa z czasów zaborów i okupacji hitlerowskiej?? Czy doprawdy zapomnieliśmy już co nas spotkało ze strony Prusaków i Niemców? Wybaczyć nie oznacza zapomnieć. Przejawom powrotu do… Czytaj więcej »

Magda
Magda
2 lat temu

Wszystko pięknie, ale nazwa to nieporozumienie. Czy Państwo właściciele wiedzą, kiedy i kto nazwał Bydgoszcz- Bromberg? Może zmieńmy jeszcze nazwę ulicy Gdańskiej na Adolf Hitler Strasse?

Hermann
Hermann
2 lat temu

Nur für Deutsche?

Adryan
Adryan
2 lat temu

A oto próbka „radosnej twórczości” ze strony właściciela Bromberg Kaffe (Bromberg.eu !!!): cyt. „Dlatego niemiecka nazwa Bromberg kojarzona jest z Bydgoszczą. To także dzisiejsze tłumaczenie nazwy miasta w języku niemieckim. Podobnie, jak my niemieckie miasto Leipzig nazywamy Lipskiem, tak Niemcy mówią o naszym mieście Bromberg”. Po prostu ręce opadają. To jakieś zaćmienie umysłowe. Ci ludzie wypisują takie brednie. Media i włodarze miasta to tolerują. Czy Bydgoszcz ma dołączyć do Gdańska gdzie Św. Paweł Adamowicz i Dulczessa pomalowali tramwaje w kolorze z okresu Wolnego Miasta ,które było w owym czasie obweszone swastykami i było miastem w 90% hitlerowskim? W czasie gdy Bydgoszcz nazywała… Czytaj więcej »

bua
bua
2 lat temu

Proponuję, żeby właściciele otworzyli też kawiarnię w Katowicach i nazwali ją Stalinogród Kaffee.

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Szkoda komentować te bzdury i opowieści „prawdziwych Polaków”

ostatni regimentarz
ostatni regimentarz
2 lat temu

Zastanawia mnie dlaczego bydgoskie media tak bezkrytycznie promują ten lokal? Czyżby za bydgoskie media odpowiadały osoby nie znające historii miasta względnie przejawiające w tej kwestii daleko idącą ambiwalentność?

Tomi
Tomi
2 lat temu

Skutki okrojonych lekcji historii.

Piotr
Piotr
2 lat temu

Polecam zacząć od powtórki z geografii, bo nie jeden Bromberg jest na świecie.
Bromberg – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Wiener Neustadt-Land.
K.Bromberg pisarka książek obyczajowych, romansów.

Andrzej
2 lat temu

Popieram ,,Bromberg”w nazwie conajmniej niestosowne.Ja w każdym bądź razie w takim lokalu nogi nie postawię.PS. Może na logo lokalu jakieś stylizowane hakenkreuze!

Piotr
Piotr
2 lat temu

Nazwa miasta Bromberg ma swoją historię już od 1772 roku (nie od 1939 jak myślą inteligentni narodowcy) i pierwszego rozbioru Polski kiedy to Bydgoszcz wcielono do Prus. Miasto ponownie zaczęło rozwijać się jako centrum handlu i przemysłu, m.in. dzięki królowi Prus Fryderykowi II Wielkiemu, który podjął decyzję o budowie Kanału Bydgoskiego (1773-1774). Połączenie kolejowe z Berlinem z 1851 r. dało kolejny impuls do rozwoju miasta, w znaczący sposób przyczyniając się do jego rozkwitu.

Rafał
Rafał
2 lat temu

Nie rozumiem tego szumu wokół nazwy. Przecież nikt tam nie promuje ideologii nazistowskiej. Poza tym od dawna funkcjonował w naszym mieście samochód tej kawiarni pod tą samą nazwą i nikogo to nie bolało.

afa
afa
2 lat temu

Wzmożeni narodowcy będą musieli zamówić kolejną partię maści na ból dupy gdy odkryją kto i kiedy zaprojektował Bielawki, Sielankę i Dzielnicę Muzyczną

Lech
Lech
2 lat temu

Ludzie patrzcie w przyszlosc , nie zyjcie ciagle przeszloscia , ja chetnie wypije tam kawe.

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

W wielu miastach na świecie istnieją polskie restauracje, sklepy itp. przybytki, w których popularyzuje się nasze polskie pochodzenie i jakoś nie przeszkadza to miejscowym. Właściciele tych miejsc oczekują wizyt naszych, mieszkających tam rodaków jak również miejscowych. Służy to integracji tych społeczności. Przecież nasze miasto odwiedzają również turyści z Niemiec, którym będzie przyjemnie spotkać się przy kawie w takim miejscu. Drodzy „krytycy”, więcej tolerancji i gościnności…

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Ustawa prezesa rady ministrów mówi wyraźnie wszystkie nazwy na szyldach tylko w j.polskim .tak się szanuje prawo przez urzędników.

Maria
Maria
2 lat temu

Po co tyle rabanu. Jazda niemieckimi mercedesami, bmw.vv, kupowanie niemieckich proszków itp , itd a szczególnie niemieckie EURo – jest o.k? Koło Focusa jest Beerhalle i nie słyszałam głosów oburzenia . Lewandowski gra w niemieckiej drużynie i co? Historia jest ważna ale ile złego my Polacy zrobiliśmy i robimy sami sobie…

Emil
Emil
2 lat temu

Nazwa jak nazwa może być bardziej lub mniej trafiona tak naprawdę ekonomia zweryfikuje czy w mieście potrzebne są kolejne tego typu miejsca. Z moich obserwacji wynika że ściśle centrum się wyludnia lokali ubywa restauracje nie najlepiej sobie radzą, a tu taki całkiem spory lokal z niemałą obsadą jest o czym myśleć by sie wywiązać z zoobowiazań. Pozdrawiam

Danuta
Danuta
2 lat temu

W bocznej ulicy Niemcy rozstrzeliwali Polaków. Winszuję pomyslu.

Adryan
Adryan
2 lat temu

Czytając komentarze osób podpisujących się Maria, Andrzej, Lech, afa, Rafał, Piotr, Jerzy dochodzę do wniosku że polskie społeczeństwo ma bardzo niską świadomość własnej wartości i kompletnie nie zna historii i nie rozumie kontekstu w jakim należy patrzeć na powrót nazwy Bromberg do przestrzeni publicznej naszego miasta. Skoro sami się nie szanujemy, to tak nas postrzega cały świat. Wszystkim wymienionym powyżej komentatorom mówię: nie chodzi o jakiś przejaw nacjonalizmu, nie piszcie bzdur o odniesieniu do jakiś miejsc w Austrii czy pisarzy, bo doskonale wiadomo do czego odnosi się ta nazwa. Opowiadanie o powrocie do wielokulturowej tradycji miasta jest aberacją umysłową. Kultura… Czytaj więcej »

Ażej
Ażej
2 lat temu

A mój pierwszy komentarz znikł? dlaczego . Oczywiście do otwarcia restauracji nie mam nic, ale nad nazwą powinni się zastanowić. Mnie tam nikt nie zobaczy.

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Tez jestem za zmianą nazwy na polską.Tyle ludzi zginęło w Bydgoszczy w czasie okupacji hitlerowskiej , ze przez samą pamięć o nich nie powinno się tworzyć takich nazw lokali. To tak jak byśmy tęsknili za „tamtymi” czasami. Serce boli….

kara
kara
2 lat temu

a ja powiem tak polacy nie potraficie wybaczać cieszyć się każdą małą chwilą jesteście pełni nienawiści nietolerancyjni na jakąkolwiek inność a kawę w tym miłym towarzystwie wypijam ze smakiem

Mati
1 rok temu

Tragedia czy Bydgoszczcz to jeszcze wogole polskie miasto czy jakieś Niemcy bądź Prusy to straszne że wielu bydgoszczan nie widzi nic złego w germanizacji a co gorsza czasami nawet w satanizacji Bydgoszczy choć na szczęście są ludzie którzy widzą że coś jest nie tak.Ludzie zastanówcie się czy Bydgoszcz jest grodem i miastem niemieckim,czy Bydgoszcz leży na pierwotnie niemieckich ziemiach,czy z Niemcami dawniej jak i współcześnie polska miała i ma obecnie dobre relacje? Tragedia brak słów