Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gdzie jest 150 milionów dla Bydgoszczy? Bruski pyta Morawieckiego, co z dotacją na drogi

Dodano: 18.10.2022 | 12:59

Na zdjęciu: Rafał Bruski skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wyników V edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Bydgoszcz wnioskowała o 150 milionów złotych dotacji - nie otrzymała ani złotówki.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoszcz nie dostała ani złotówki dotacji na budowę i przebudowę dróg na terenach pozachemowskich oraz w parku przemysłowym. Wniosek o 150 milionów dotacji nie zyskał uznania rządu, co spotkało się reakcją prezydenta Bydgoszczy. Rafał Bruski w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego pyta o przyczyny odrzucenia aplikacji.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez województwa, gminy, powiaty, miasta lub ich związki w całej Polsce. Kolejne edycje programu wzbudzają sporo emocji: bydgoski samorząd podkreśla, że budżet miasta ucierpiał na zmianach dot. podatku PIT, a później – na zapisach programu.

W miniony czwartek informowaliśmy, że podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami ws. cen energii i dystrybucji węgla zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel przekazał szefowi rządu korespondencję od prezydenta Bruskiego z lipca i września dot. zasad Programu Inwestycji Strategicznych. 

– Poprosiłem o osobiste przeczytanie tych pism, gdyż prawdopodobnie nie dotarły one bezpośrednio do premiera. Otrzymałem deklarację, że minister Paweł Szefernaker przyjrzy się sprawie: umówiłem się z nim, że przekaże mu informacje także mailowo. Mam nadzieję, że temat Programu Inwestycji Strategicznych wreszcie ruszy. Nie mam pewności, że premier do tej pory nie był poinformowany o problemie i szkodliwych zapisach – mówił na konferencji prasowej Sztybel.


CZYTAJ WIĘCEJ: Listy Bruskiego trafiły do rąk Morawieckiego. Czy to zmieni rządowe dotacje na inwestycje?


Zapytaliśmy wówczas zastępcę Rafała Bruskiego, czy ma wiedzę na temat wyników kolejnej tury Programu Inwestycji Strategicznych. W zeszły czwartek nie znaliśmy terminu ich ogłoszenia, ani ich rezultatów. Warto przypomnieć, że w V edycji programu – zgodnie z jego zasadami – miasto złożyło wniosek o dotację na budowę i przebudowę dróg na terenie dawnych zakładów chemicznych Zachem i Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Wyniki kolejnej tury Programu Inwestycji Strategicznych pojawiły się w… piątek. I nie przyniosły dobrej informacji dla Bydgoszczy, gdyż wniosek o dotację wynoszącą 150 milionów złotych nie został przyjęty. Rząd przyznał natomiast dofinansowanie na inne inwestycje w województwie – 200 milionów rządowej dotacji trafi na budowę nowej drogi łączącej Inowrocław i Solec Kujawski, 75 milionów – na inwestycje w gminie Brześć Kujawski, a 15 milionów na skomunikowanie terenów inwestycyjnych w gminie Lubień Kujawski.

Na decyzję władz centralnych zareagował prezydent Rafał Bruski, który skierował list do premiera Morawieckiego. Zadał w nim pytania dotyczące V edycji programu – m.in. o to, czy bydgoski wniosek spełniał wymogi formalne i jakie były kryteria wyboru projektów, które otrzymały dofinansowanie. Prezydent poprosił też o udostępnienie protokołów z prac komisji, zajmującej się V edycją „Polskiego Ładu” oraz listy zmian, dokonanych przez premiera w zasadach programu.

Jednocześnie zwrócę uwagę, że aż osiem projektów otrzymało wyższe dofinansowanie, niż wnioskowane przez miasto Bydgoszcz – spuentował pismo Bruski. Dla przykładu: gmina Głogów otrzymała 210 milionów dotacji, Częstochowa – 250 milionów, a Lubin – 180 milionów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: W tym tygodniu dwie kładki dla pieszych zostaną zamknięte. Powodem – remont

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miejscowy
miejscowy
1 rok temu

Karma wraca Panie prezydencie . Gdzie 31 mln dla MZK

Zygmunt
Zygmunt
1 rok temu

A ja pytam Pana Bruskiego gdzie jest 30 baniek należne spółce miejskiej MZK Bydgoszcz??!!

Gość
Gość
1 rok temu

Jak PIS łupi samorządy a potem zrzuca na nie winę to co się dziwić ze nie ma.Byle do wyborów i w końcu PiS odsunąć od władzy.

Rysio
Rysio
1 rok temu

Pamiętajcie naród musi być zjednoczony

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Te pieniądze to panowie Bruski i Kozłowicz potrzebują na poszerzanie, czy zwężanie dróg? Dla kolegi pytam.

Żubry
Żubry
1 rok temu

Nie jesteś z PiSu nie ma kasy.