Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBruski spotkał się z parlamentarzystami. Przybyło tylko czterech z dwunastu posłów
12.02.2018 | 14:32

Bruski spotkał się z parlamentarzystami. Przybyło tylko czterech z dwunastu posłów

Na spotkaniu poruszono m. in. kwestie związane z drogą S10, zanieczyszczeń na terenie Zachemu czy rozbudowy Opery Nova.

Na zdjęciu: Rafał Bruski jest zadowolony z utworzenia w Bydgoszczy instytucji zajmujących się żeglugą śródlądową.

Fot. Sebastian Torzewski/archiwum

Odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Rafała Bruskiego z lokalnymi parlamentarzystami. Do ratusza zawitało jedynie czterech posłów i jeden senator. W rozmowach poruszono m. in. problem związany z festiwalem Camerimage.

O godzinie 10:00 w urzędzie miasta zjawili się posłowie: Piotr Król, Krzysztof Brejza, Zbigniew Pawłowicz i Paweł Olszewski, senator Andrzej Kobiak, europoseł Tadeusz Zwiefka, a także reprezentacja radnych wojewódzkich – Dorota Jakuta, Andrzej Walkowiak oraz Maciej Świątkowski. Na spotkanie przybył także wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Jednym z głównych tematów zebrania była kwestia rozbudowy Opery Nova. Marszałek Ostrowski i prezydent Bruski przekonywali parlamentarzystów, że podpisanie przez fundacje Tumult porozumienia z władzami Torunia i ministerstwem kultury oraz możliwe odejście festiwalu z miasta nie wpłyną na plany realizacji czwartego kręgu. Miasto Bydgoszcz i samorząd województwa uzgodniły wspólne finansowanie tego projektu – powstała już koncepcja rozbudowy.


CZYTAJ WIĘCEJ: Marek Żydowicz pisze do bydgoskich biznesmenów o przyszłości Camerimage


Rafał Bruski przedstawił też korespondencje w sprawie realizacji drogi ekspresowej S10. W zaktualizowanym programie budowy dróg krajowych została ona umieszczona na liście inwestycji bez określonej daty realizacji. Prezydent zwrócił się do ministerstwa infrastruktury o informacje, czy jakakolwiek droga w Polsce została do tej pory wybudowana w proponowanym przez ministerstwo systemie partnerstwa publiczno-prywatnego z wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, a także o udostępnienie analiz na podstawie których zmieniono Program Budowy Dróg Krajowych. Jak poinformował Bruski, miasto wciąż czeka na odpowiedź ministerstwa.

Warto dodać, że na styczniowej sesji rady miasta dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA Jarosław Gołębiewski zapowiedział złożenie wniosku o decyzje środowiskową dotyczącą S10. Do ustalenia pozostała jeszcze kwestia węzła w okolicach Torunia, który ma przebiegać w pobliżu terenów należących do wojska.


CZYTAJ WIĘCEJ: Jak przebiegają prace nad budową dróg? Dyrektor GDDKiA spotkał się z radnymi


Parlamentarzyści rozmawiali z prezydentem również o zanieczyszczeniach na terenie po Zachemie. Niebawem mieszkańcy Łęgnowa wezmą udział w specjalnych, bezpłatnych badaniach. Posłowie otrzymali też informacje o apelu do rządu w sprawie podjęcia działań na rzecz poprawy stanu środowiska. Uczestnicy spotkania zaznaczyli, że konieczne jest powołania zespołu roboczego, który zajmie się koordynacją działań administracji w sprawie terenów pozachemowskich.

Rafał Bruski wyraził zadowolenie z utworzenia w Bydgoszczy Urzędu Żeglugi Śródlądowej i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

– Cieszę się, że te instytucje będą w Bydgoszczy. W tej sprawie doceniam zaangażowanie lokalnych parlamentarzystów. Do pełnego sukcesu potrzebujemy rewitalizacji dróg wodnych i reaktywacji żeglugi rzecznej – powiedział prezydent.

Na koniec Bruski przedstawił parlamentarzystom listę inwestycji miejskich, planowanych na 2018 rok. Miasto stara się o dofinansowanie z środków centralnych na realizację takich planów jak budowa basenów, hali lekkoatletycznej na Zawiszy, przebudowy stadionu w Fordonie przy ul. Piwnika-Ponurego czy realizacji boisk na obiektach Gwiazdy Bydgoszcz.


Powiązane treści