Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Ambitne plany BTBS. Spółka ma przejąć działki na Okolu, Osowej Górze i w Fordonie

Dodano: 27.04.2022 | 06:08

Na zdjęciu: BTBS jest już w trakcie przygotowywania kolejnej inwestycji w Fordonie. Ma ona powstać w tym miejscu, czyli między ulicą Andersa a Leona Posłusznego na osiedlu Pałcz.

Fot. BB

BTBS nie ukrywa, że wzrost rat kredytów hipotecznych i trudności z ich otrzymywaniem sprawią, że coraz więcej bydgoszczan będzie zainteresowanych mieszkaniami na wynajem. Miejska spółka zapowiada więcej inwestycji – mają one być realizowane na przejętych od miasta terenach w Fordonie, na Okolu czy Osowej Górze.

BTBS posiada w swoich zasobach 29 budynków, zrealizowanych w latach 1998-2022. Powstawały one głównie w Fordonie, na osiedlu Pałcz czy Nad Wisłą, ale także na Okolu, Jarach, Szwederowie czy Osowej Górze. Do użytku oddano w nich ponad 1300 mieszkań i 21 lokali usługowych. Obecnie spółka realizuje inwestycje przy ulicach Swarzewskiej i Sobieszewskiej na Bartodziejach. Powstają tam dwa czteropiętrowe budynki z 90 mieszkaniami i 60 miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. Budowa ma zakończyć się w sierpniu tego roku. Inwestycja pochłonie blisko 27 milionów złotych.

Największym planowanym zamierzeniem bydgoskiego TBS jest realizacja dwóch budynków przy pętli Rycerska. Jak niedawno informowaliśmy, zapowiadana od pięciu lat inwestycja nadal nie wystartowała – w odpowiedzi na nasze zapytanie Maciej Frajtag, kierownik działu inwestycyjnego BTBS przekazał, że inwestycja przy ulicy Zygmunta Augusta i Rycerskiej jest obecnie przeprojektowywana „pod kątem dopasowania do zaistniałej sytuacji prawnej nieruchomości sąsiadujących oraz obowiązujących przepisów budowlanych”.

Nieco więcej informacji o powodach opóźnienia w realizacji „prestiżowego” zamierzenia miejskiej spółki dostarcza lektura materiału poświęconego BTBS, który trafił do radnych zasiadających w komisji gospodarki komunalnej rady miasta. Wynika z niego, że na Bocianowie ma powstać łącznie 127 mieszkań. Tak jak informowaliśmy, nowy projekt obejmie również pozyskane przez BTBS w drugiej połowie roku 2021 nieruchomości przy Zygmunta Augusta 40 i Rycerskiej 17.

Obecnie projektant inwestycji jest w trakcie pozyskiwania dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, co ma nastąpić jeszcze w kwietniu. Poprzedni wniosek o pozwolenie, złożony w 2019 roku, został już wycofany przez BTBS z powodu nieuregulowanych spraw prawnych nieruchomości sąsiadujących. Towarzystwo podaje również, że złożyło wniosek o kredyt do Banku Gospodarstwa Krajowego. W dokumencie czytamy, że BTBS chce uzyskać pozwolenie na budowę już w maju, by w drugiej połowie roku wybrać wykonawcę robót budowlanych. Wtedy też planowane jest pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania inwestycji na Bocianowie, m.in. bezzwrotnego grantu z Funduszu Dopłat. Spółka zakłada, że prace przy pętli Rycerska wystartują latem tego roku.

BTBS planuje kolejne inwestycje w Fordonie

Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje także kolejną inwestycję w Fordonie – konkretnie na działce pomiędzy ulicą Andersa, a budynkiem Posłusznego 7 na osiedlu Pałcz. Z dokumentu przekazanego radnym wynika, że prace projektowe zostały już rozpoczęte – spółka planuje tam realizację około 80 mieszkań. – Wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę nastąpi do końca 2022 roku – przekonuje BTBS.

To jednak nie koniec fordońskich zamierzeń BTBS. Spółka otrzymała bowiem zgodę prezydenta Rafała Bruskiego na przekazanie aportem terenów należących do miasta przy ulicy Ostromeckiej i Hallera. Wcześniej ratusz zgłosił tę nieruchomość do programu rządowego Mieszkanie Plus. W materiale na komisję gospodarki komunalnej zapisano, że BTBS chce w tym roku uzyskać zgodę radnych na przejęcie także kilku innych nieruchomości – przy Rycerskiej 3 (co wpisywałoby się w dalsze plany dotyczące rozbudowy kompleksu na Bocianowie), Skośnej i Podmiejskiej na Osowej Górze, a także tereny na Okolu – przy Chełmińskiej 13 oraz przy ulicy Grunwaldzkiej, przy ulicy Czarna Droga i linii kolejowej do Piły. Obecnie na nieruchomościach pod adresami Grunwaldzka 72, 74 i 76-78 znajdują się częściowo opuszczone kamienice zarządzane przez ADM.

Pozyskanie kolejnych nieruchomości pozwoli BTBS na zaplanowanie w skali kilku najbliższych lat inwestycji z mieszkaniami na wynajem – przekonuje spółka. Należy pamiętać, że obecnie na liście oczekujących na swoje „cztery kąty” w ramach Towarzystwa już znajduje się 4290 osób, a zainteresowanie tą formą pozyskania mieszkania – w obliczu wzrostu stóp procentowych oraz coraz trudniejszej dostępności do kredytów – w najbliższych latach wzrośnie. – Preferencyjne kredyty z BGK, nowe programy wsparcia, dobra współpraca z władzami Bydgoszczy oraz niesłabnące zainteresowanie mieszkaniami na wynajem pozwala na konstruowanie zakrojonych na jeszcze większą skalę planów inwestycyjnych spółki – przyznaje BTBS.

Spółka dostrzega jednak pewne trudności, które mogą wpłynąć na tempo realizacji kolejnych mieszkań. To przede wszystkim wzrost cen usług i materiałów na rynku budowlanym. – Przy znacznych, dalszych wzrostach cen na rynku montażowo-budowlanym, również zdolności finansowe do wpłacenia partycypacji na poczet budowanych mieszkań przez przyszłych najemców mogą stanowić problem i ograniczyć dostępność oferowanych mieszkań – czytamy w materiale dla radnych miasta.

0 0 votes
Article Rating
Ambitne plany BTBS. Spółka ma przejąć działki na Okolu, Osowej Górze i w Fordonie
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Walburga
Walburga
1 rok temu

Czekam na takie mieszkanie jak na zbawienie.Tylko mieszkanie dostepne dla normalnych osob jest wybawieniem .jako emerytka nie dostane kredytu na zakup wlasnosciowego a to mi odpowiada.moge mieszkac do ostatnich dniw pieknym miescie Bydgoszcz

Walburga
Walburga
1 rok temu

Interesuje mie kawalerka z balkonem.Na takie mieszkanie mie stac.Czekam juz pewien okres,ale mysle ze w koncu sie doczekam

Marek
Marek
1 rok temu

Co to za cztery kąty przy ruchliwych ulicach to poraszka a zyski dewelopera hi, hi ?