Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

BTBS ogłosił przetarg na budowę mieszkań dla seniorów. Koncepcja budynku uległa zmianie

Dodano: 06.05.2020 | 13:31

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądać budynek mieszkalny dla seniorów przy ulicy Jasnej.

Fot. BTBS

Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło przetarg na budowę zapowiadanego od dwóch lat pierwszego budynku przeznaczony wyłącznie dla seniorów. Powstanie on przy ulicy Jasnej 33 na Okolu. W porównaniu z pierwszymi wizualizacjami, wygląd obiektu uległ jednak zmianom.

Realizacja mieszkań dla seniorów ma być nową miejską formą wsparcia dla tej grupy wiekowej. Pomysł został zaprezentowany przez urząd miasta w 2018 roku – wówczas zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz podkreśliła, że już od dłuższego czasu rozmawiała z BTBS na temat budynków przeznaczonych dla osób starszych. Pierwszym z nich ma być właśnie obiekt przy ulicy Jasnej 33 na osiedlu Okole.

BTBS ogłosił przetarg na budowę mieszkań dla seniorów. Koncepcja budynku uległa zmianie

Zobacz również:

Pierwsza koncepcja mieszkań dla seniorów na Okolu

Autorem koncepcji architektonicznej budynku jest Andrzej Malingowski z Futura Studio. Jak podkreślał, został on zaprojektowany ze szczególną dbałością o osoby poruszające się na wózkach, posiadających niedogodności ruchowe i inne choroby wieku dojrzałego. Zaprezentowana kilkanaście miesięcy temu wizja była jednak koncepcją wstępną, która miała ulec zmianom.

Po prawie dwóch latach od zapowiedzi zabudowy działki przy ulicy Jasnej (dokładnie pod koniec kwietnia) BTBS ogłosił przetarg na budowę obiektu. W porównaniu z koncepcją dokonano w nim kilku istotnych zmian, które są widoczne już na nowych wizualizacjach. Projektant zrezygnował z realizacji loggii – pozwoliło to na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań. Dostosowano też podział pomieszczeń, co pozwoliło w dwóch mieszkaniach na pierwszym piętrze wprowadzić garderoby.

Na ostatnim piętrze budynku zrezygnowano z sali spotkań dla mieszkańców, która miała pełnić funkcję rekreacyjno-integracyjne – zdecydowano o zamianie tej powierzchni na trzypokojowe mieszkanie. W związku z tą modyfikacją, podzielono taras na dwie części (jedna część jest przynależna do mieszkania na tej kondygnacji, a druga będzie dostępna z klatki schodowej – ma ona służyć wszystkim mieszkańcom; jej atutem będzie widok na tereny zielone i Brdę). Zrezygnowano także z pergoli na tarasie na IV piętrze.

Nowy obiekt BTBS będzie miał pięć kondygnacji. W przyziemiu usytuowano halę garażową przeznaczoną na pięć samochodów. W budynku powstanie łącznie 12 mieszkań (trzy na I piętrze, cztery na II i III oraz jedno na IV piętrze) o powierzchni od 29 do 89 mkw. – Obiekt przeznaczony jest dla osób w dojrzałym wieku chcących mieszkać spokojnie i wygodnie. Budynek jest całkowicie przystosowany do korzystania przez osoby z niepełnosprawnością ruchową i osoby poruszające się na wózkach – opisuje projektant.

BTBS czeka na oferty wykonawców do 25 maja. O wyborze wykonawcy zadecyduje cena – ma ona aż 90% znaczenia przy ocenianiu propozycji cenowych.

Błażej Bembnista