Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Za dwa lata powstaną mieszkania dla seniorów. BTBS szykuje projekt na Okolu [WIZUALIZACJE]

Dodano: 19.09.2018 | 14:59

Na zdjęciu: Wizualizacje budynku przy ulicy Jasnej 33.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza wybudować pierwszy budynek przeznaczony wyłącznie dla seniorów. Przy ulicy Jasnej 33 ma powstać pięciokondygnacyjny obiekt z tarasem i miejscem integracji. Za bardzo ciekawą architektonicznie koncepcję odpowiada zespół Studio Futura pod kierunkiem Andrzeja Malingowskiego.

Budowa mieszkań dla seniorów ma być nową miejską formą wsparcia dla tej grupy wiekowej. Zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz podkreśliła, że już od dłuższego czasu rozmawiała z BTBS na temat budynków przeznaczonych dla osób starszych. Pierwszym z nich ma być obiekt przy ulicy Jasnej 33 na osiedlu Okole. Obecnie trwają przygotowania do jego realizacji. Ukończenie budynku jest planowane na rok 2020.

O szczegółach projektu mieszkań opowiedział Andrzej Malingowski z Futura Studio, autora koncepcji budynku. – Powstanie on na rogu ulic Jasnej i Śląskiej, na niewielkiej działce o wielkości 500 metrów kwadratowych. Został zaprojektowany ze szczególną dbałością o osoby poruszające się na wózkach, posiadających niedogodności ruchowe i inne choroby wieku dojrzałego – mówił architekt. W budynku będzie mieściło się od 10 do 12 mieszkań – jedno, dwu i trzypokojowe, o powierzchni od 35 do 68 mkw. Obiekt nie będzie podpiwniczony – w parterze ulokowano halę garażową z bezpośrednim wjazdem od ulicy. Oczywiście nie zabraknie w nim podstawowego udogodnienia dla osób starszych, czyli windy.

 Mieszkania będą posiadać większe od standardowych łazienki, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pokoje też będą powiększone. Aby ułatwić poruszanie się po budynku, poza dźwigiem znajdą się w nim pochwyty – nie tylko na schodach, ale i półpiętrach. Będzie też mocniejsze oświetlenie i zwiększona identyfikacja poszczególnych kondygnacji. Będą one wyróżnione albo numeracją, albo kolorem. Obecnie w budynkach wielorodzinnych wyglądają one tak samo – przedstawiał projekt Malingowski

Na ostatniej kondygnacji zaplanowano taras z widokiem na północny wschód oraz salę spotkań dla mieszkańców, która ma pełnić funkcję rekreacyjno-integracyjne. Malingowski podkreślił, że z tarasu będzie można zobaczyć Brdę i centrum Bydgoszczy.

Projekt Studia Futura jest koncepcją wstępną, która będzie jeszcze podlegała zmianom. Przedstawiony projekt jest jednak zgodny z nowymi trendami architektonicznymi – pozostaje mieć nadzieję, że bryła i kolorystyka elewacji nie ulegną zmianom.

Prezes BTBS Magdalena Kwiatkowska zaznaczyła, że poza inwestycją dedykowaną wyłącznie osobom 60+ na Okolu, mieszkania przeznaczone dla seniorów powstaną też w planowanym budynku przy ulicy Rycerskiej 11. Jak informowaliśmy wcześniej, na zdegradowanym terenie przy pętli tramwajowo-autobusowej mają powstać dwa obiekty mieszkalne. W przypadku Rycerskiej nadal trwają prace projektowe – powstaje koncepcja zabudowy. – Jest to nasza kluczowa realizacja. Powstanie tam ponad 100 mieszkań. Teraz analizujemy z projektantem każde mieszkanie pod kątem funkcjonalności dla człowieka. Chcemy, aby w przyszłym roku było gotowe pozwolenie na budowę – powiedziała prezes Kwiatkowska.


CZYTAJ WIĘCEJ: Tak będą wyglądały budynki BTBS przy pętli Rycerska [INFORMACJE, WIZUALIZACJE]


Mieszkania dla seniorów mają być nie tylko tradycyjnymi dla BTBS lokalami na wynajem. Część z nich ma posłużyć osobom z trudnościami w poruszaniu się i innymi dolegliwościami, mieszkających w budynkach komunalnych, w których nie ma możliwości przebudowy – na przykład w zabytkowych kamienicach. BTBS podkreśla, że warunkiem do zakupu mieszkania na ulicy Jasnej ma być wpłata 40% wartości mieszkania i wiek powyżej 60 lat.

Za dwa lata powstaną mieszkania dla seniorów. BTBS szykuje projekt na Okolu [WIZUALIZACJE]