Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa nowej szkoły w Niemczu. Pojawiły się kolejne problemy

Dodano: 13.09.2023 | 09:23

Na zdjęciu: Przeciąga się sprawa budowy nowej szkoły w Niemczu

Fot. Szymon Fiałkowski

Gmina Osielsko chce wybudować nową szkołą w Niemczu – tuż przy granicy z Osielskiem. Sprawa jednak przeciąga się. Niedawno napotkano na kolejne problemy.

Budowa nowej szkoły jest konieczna, bo placówki oświatowe na terenie gminy Osielsko są przepełnione. O tej inwestycji mówiło się od dawna. Przeciągały się jednak sprawy związane z dokumentacją projektową. Nie ma też funduszy na realizację zadania. Niedawno pojawiły się kolejne problemy.

Potrzebna jest decyzja środowiskowa

Temat został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Gminy Osielsko. – Dowiadujemy się, że w międzyczasie oczekujemy na decyzję środowiskową – mówiła wiceprzewodnicząca Rady Gminy Osielsko Beata Polasik. – Co jest powodem tego, że musimy czekać na taki dokument jak decyzja środowiskowa? Pytanie moje brzmi wprost. Gdzie i na jakim etapie nie uwzględniono potrzeby wydania tejże decyzji środowiskowej dla obszaru na której inwestycja ma być zrealizowana? – pytała Beata Polasik.

Co ze szkołą modułową?

Radna mówiła też o tymczasowej szkole modułowej, która miała powstać przy SP w Niemczu. Przypomnijmy, że przetarg na to zadanie został unieważniony, gdyż oferty – zdaniem gminy – były zbyt wysokie. Pytała czy przetarg zostanie powtórzony i czy są pomysły na inne rozwiązania.

Wójt Wojciech Sypniewski zapewnił, że przetarg na szkołę modułową zostanie powtórzony. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku. W przyszłym roku szkolnym nie ma już być problemu związanego z przepełnieniem Szkoły Podstawowej w Niemczu.

Wójt odpowiada

Jeżeli chodzi o budowę nowej szkoły przy ul. Matejki to wójt podczas sesji mówił o tym, że projektantka wyraźnie stwierdziła, że decyzja środowiskowa nie jest konieczna. – Starostwo stwierdziło, że nie może rozpatrywać wniosku tylko w zakresie budowy szkoły, ale patrzeć na całość łącznie z istniejącym boiskiem, które będzie częścią tej inwestycji, ale już jest skończone – tłumaczył Wojciech Sypniewski. – Tutaj nie udało się uzyskać zgody na to, aby wyłączyć to boisko i całej procedury pozwolenia na budowę i musieliśmy przystąpić do procedury opracowania decyzji środowiskowej. Niestety decyzja środowiskowa pochłania bardzo dużo czasu na uzgodnienia ze wszystkimi instytucjami, które są to tego upoważnione – dodał gospodarz gminy Osielsko.

Cierpliwie czekać

Wójt podkreślał, że w dokumentach od projektanta jakie otrzymała Gmina nie było mowy o decyzji środowiskowej. Starostwo jednak takiej zażądało. Teraz trzeba cierpliwie czekać. W międzyczasie Gmina będzie starała się o środki zewnętrzne – w przypadku wniosków nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments