Bydgoszcz
20C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 21 • L 20
23C
Wt
27C
Sr
22C
Czw
21C
Pt
20C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudynek BWA do remontu. Ma zachować oryginalne walory
bwa bydgoszcz
20.03.2019 | 15:11

Budynek BWA do remontu. Ma zachować oryginalne walory

Na zdjęciu: Budynek BWA od strony parku Kazimierza Wielkiego.

Fot. Pit1233/Wikimedia Commons

Budynek Galerii Miejskiej BWA od czasu jego powstania nie doczekał się remontu. W tym roku ma się to zmienić – placówka otrzymała prawie milion złotych na wykonanie prac, które mają poprawić estetykę budynku. Nie naruszą one jednak jego modernistycznego charakteru.

Temat remontu BWA pojawił się na wtorkowym posiedzeniu komisji kultury i sztuki. Radni zaprosili na nią dyrektor galerii Karolinę Leśnik, by opowiedziała o rozwoju placówki. Funkcję tę pełni od lipca 2016 roku – jej trzyletni kontakt niebawem dobiega końca, ale prezydent Rafał Bruski przedstawił jej już propozycję przedłużenia współpracy. Leśnik podkreśliła, że wybudowany w 1970 roku gmach galerii nigdy nie przeszedł modernizacji zewnętrznej. Plany jego remontu sięgają 2016 roku – wtedy to został wpisany na listę budynków przeznaczonych do termomodernizacji. Dyrektor zaznaczyła jednak, że projekt był kosztowny i nieprzystosowany do potrzeb galerii.

Zobacz również:

Honorata Gołuńska: O Bydgoszczy pięknej w detalach

Obecnie BWA prowadzi remont wnętrza Galerii Kantorek przy Gdańskiej 3 – mają one zakończyć się za około dwa tygodnie. Remont głównego budynku przy Gdańskiej 20 ma wystartować jeszcze w tym roku – obecnie trwają uzgodnienia na linii Wydział Inwestycji Miasta – BWA. Miasto zamierza przeznaczyć na remont obiektu 992 tysiące złotych.

Po wystąpieniu na komisji spytaliśmy Leśnik o szczegóły remontu. – W planach mamy wyczyszczenie istniejącej elewacji, prace związane z izolacją dachów i fundamentów. Oryginalna okładzina z piaskowca zostanie uzupełniona i wypiaskowana. Planujemy też umieszczenie neonu na dachu/lub fasadzie budynku – przekazała dyrektor galerii. Ponadto planowana jest też przebudowa holu i wymiana stolarki drzwiowej i okiennej. – Kwota jaką miasto zdecydowało się przeznaczyć na ten remont nie jest duża. Zakres prac dostosowany będzie do tych finansów. Sprawą osobną, wcześniej nie ujętą w zakres planowanych prac jest możliwość zainstalowania windy – dodaje Leśnik.

Więcej szczegółów dotyczących remontu mamy poznać w najbliższych tygodniach. W tej chwili BWA weryfikuje poprzednią dokumentację i jak wspomnieliśmy wyżej, konsultuje prace z urzędnikami. W porównaniu z poprzednimi planami termomodernizacji budynku, tym razem miłośnicy bydgoskiej architektury nie muszą obawiać się o jego wygląd po zakończeniu prac.

Nasz remont nie będzie polegać na przebudowach i wielkich zmianach. Budynek został zaprojektowany przez znaną pracownię architektoniczną, jest bardzo istotnym obiektem na szlaku „modernizmu” bydgoskiego i chcielibyśmy zwrócić uwagę na oryginalne walory budynku – mówi Leśnik.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści