Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 31 • L 31
29C
Pon
24C
Wt
25C
Sr
23C
Czw
18C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudynek dawnego sierocińca w nowej odsłonie. Policja szykuje się jego remontu [WIZUALIZACJE]
25.04.2017 | 14:31

Budynek dawnego sierocińca w nowej odsłonie. Policja szykuje się jego remontu [WIZUALIZACJE]

Obiekt przy ulicy Chodkiewicza 32 obecnie nie jest chlubą bydgoskiej policji. Ale, jak zapewniają funkcjonariusze, do czasu...

Na zdjęciu: Tak ma prezentować się budynek przy ulicy Chodkiewicza 32 po modernizacji.

Fot. KWP Bydgoszcz / TBi Architekci

Niszczejący budynek dawnego sierocińca przy ulicy Chodkiewicza 32 przejdzie gruntowną metamorfozę – Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, do której należy, właśnie podpisała umowę na dofinansowanie jego modernizacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowa kampusu Akademii Muzycznej coraz bliżej. Uczelnia podpisała umowę na projekt

Obiekt znajdujący się w sąsiedztwie skweru imienia Edwarda Woyniłłowicza i niedaleko skrzyżowania ulic: Chodkiewicza, Ogińskiego i Sułkowskiego czasy świetności ma dawno za sobą. A to przecież zabytek, obiekt ponad stuletni, który powstał jeszcze w czasach pruskich jako jeden z pierwszych sierocińców tego typu na terenach kraju, który swoim zasięgiem obejmował również Bydgoszcz. Jego przeznaczenie przez lata wielokrotnie się zmieniało, a gmach ma trudną historię – oprócz sierocińca był on miejscem przetrzymywania osób pojmanych przez gestapo, wykorzystywała go po wojnie również Służba Bezpieczeństwa. Od wielu lat znajduje się w posiadaniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

I to właśnie jej przedstawiciele podpisali jeszcze przed świętami wielkanocnymi, w środę, 12 kwietnia umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie remontu budynku, który ma służyć bydgoskim policjantom. Przypomnijmy, że brak środków był wskazywany jako główny hamulec prac, na które pozwolenie mundurowi uzyskali już w ubiegłym roku. Wówczas powstały także wizualizacje odnowionego obiektu, które publikujemy poniżej.

Objęta umową z NFOŚiGW termomodernizacja to koszt niemal 17 mln zł. Blisko 6,5 mln zł KWP w Bydgoszczy uzyska ze środków unijnych – konkretnie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Remont obejmuje docieplenie ścian oraz dachu, docieplenie podłogi na gruncie, wymianę instalacji odgromowej, stolarki okiennej i drzwiowej, a także modernizację wszystkich instalacji, w tym elektrycznej, z wymianą oświetlenia na energooszczędne – wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik bydgoskiej KWP. Kompleksowa rewitalizacja budynku przy Chodkiewicza 32 ma kosztować ponad 21 mln zł.

Początek prac w obiekcie zaplanowano na ostatni kwartał bieżącego roku. Prace mają potrwać około dwóch lat i finiszować w grudniu 2019 roku. Odnowione pomieszczenia zostaną przeznaczone na potrzeby Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.


Powiązane treści