Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudynek dawnej Eltry do remontu. Będzie nowa elewacja [WIZUALIZACJA]
24.11.2017 | 11:40

Budynek dawnej Eltry do remontu. Będzie nowa elewacja [WIZUALIZACJA]

Niebawem rozpocznie się remont wieżowca przy ulicy Dworcowej.

Na zdjęciu: Budynek dawnej Eltry od lat straszy swoim wyglądem.

Fot. Stanisław Gazda

Pracownia architektoniczna Archigeum zakończyła prace nad projektem elewacji wieżowca dawnej Eltry. Wczoraj opublikowano pierwszą wizualizację nowego wyglądu biurowca.

Budynek przy ulicy Dworcowej 81, należący obecnie do firmy Locum, został oddany do użytku w 1964 roku. Od wielu lat wymagał kapitalnego remontu. Jego właściciel już w 2009 roku zapowiadał prace modernizacyjne przy elewacji, lecz nie określił dokładnego terminu ich rozpoczęcia. Dziś wiemy, że długo oczekiwany remont wystartuje w przyszłym roku.

W październiku Locum otrzymał pozwolenie na budowę dla inwestycji Remont, docieplenie i kolorystyka budynku biurowo-usługowego.  Jak informuje Ewa Majewska, inspektor nadzoru budowlanego firmy dokładna data początku prac nie jest jeszcze znana – aktualnie trwa zbieranie ofert od firm budowlanych. W ramach prac, poza remontem elewacji, jest także wymiana luksferów na węższe, przebudowa parteru oraz likwidacja zewnętrznych schodów przeciwpożarowych.

Projekt pracowni Archigeum jest utrzymany w szaro-białej kolorystyce. Architekci podkreślają, że celem ich wizji było uniknięcia zjawiska „pastelozy”, czyli malowania elewacji termomodernizowanych budynków na bardzo intensywne kolory – przede wszystkim tyczy się to remontów bloków z wielkiej płyty. Projekt był konsultowany z plastykiem miejskim Markiem Iwińskim.

Remont wieżowca dawnej Eltry to kolejny przejaw zmian, jakie zachodzą w okolicach Dworca Głównego. Wpływ na nie miało otwarcie linii tramwajowej w 2012 roku (dziś przypada piąta rocznica rozpoczęcia kursów liniowych na trasie do pętli Rycerska) oraz wybudowanie nowego budynku dworca. Kolejną ważną inwestycją w tym rejonie będzie realizacja nowego kompleksu mieszkalnego przy zbiegu Rycerskiej i Zygmunta Augusta – aktualnie trwa konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu. Mieszkańcy oczekują jednak dalszy działań dotyczących poprawy estetyki obszaru wokół dworca – m. in. powrotu napisu „WITAMY W BYDGOSZCZY”, który przez lata znajdował się na dachu budynku przy Zygmunta Augusta 16.


Powiązane treści