Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 9km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaBudynki UTP w centrum Bydgoszczy ostatecznie sprzedane. Ich właścicielem zostało wojsko
utp bydgoszcz
10.12.2020 | 10:52

Budynki UTP w centrum Bydgoszczy ostatecznie sprzedane. Ich właścicielem zostało wojsko

Na zdjęciu: Symboliczne przekazanie budynków UTP na rzecz MON.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy sfinalizował umowę sprzedaży kompleksu budynków przy ulicy Kordeckiego. Nowym właścicielem obiektów jest wojsko. Transakcja opiewa na 16 milionów złotych.

Znajdujące się w centrum Bydgoszczy obiekty UTP od kilku lat nie pełniły już funkcji dydaktycznych – uczelnia, poszukująca środków finansowych na dalsze inwestycje, zdecydowała się na ich sprzedaż. Według planów z 2017 roku, zabudowania przy ulicy Kordeckiego, Świętej Trójcy i Kruszwickiej miały trafić w ręce urzędu marszałkowskiego, lecz ten później wycofał się z tego zamiaru. Wobec rezygnacji samorządu województwa z przejęcia gmachów w centrum Bydgoszczy, uczelnia próbowała zbyć nieruchomości w drodze przetargu – nie udało jej się jednak znaleźć kupca. Jednocześnie prowadzono też działania, mające na celu zainteresowanie nimi różnych instytucji. Przyniosły one oczekiwany skutek – chęć ich przejęcia wyraziło wojsko.

Zobacz również:

UTP buduje nowy budynek. Podpisano umowę z wykonawcą

Wiadomość o znalezieniu nabywcy na uczelniany kompleks w centrum miasta przekazał jeszcze poprzedni rektor uczelni – prof. Tomasz Topoliński. Podczas przedwyborczej debaty kandydatów na nowego sternika UTP powiedział: – Jesteśmy blisko sprzedaży budynków przy ulicy Kordeckiego za 16,5 miliona złotych. I enigmatycznie dodał, że w tej sprawie odbędzie on spotkanie z wiceministrem obrony narodowej, co miało sugerować, że zostanie on przejęty na potrzeby armii. Do spotkania z sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastianem Chwałkiem (uczestniczyli w nim również szef komitetu stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz inni przedstawiciele wojska) doszło 1 czerwca. Wówczas uczelnia oświadczyła, że po wielu miesiącach starań, analiz i przygotowywania różnych szczegółowych dokumentów Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o zakupie dla potrzeb wojska obiektów UTP zlokalizowanych przy ul. Kordeckiego 20.

Weszliśmy zatem w ostatni etap związany ze zbyciem tych budynków. W nadchodzącym czasie będzie trzeba uzupełnić różne dokumenty oraz przygotować ostatecznie te obiekty do przekazania wojskuprzekazał mediom ówczesny rzecznik prasowy uniwersytetu Franciszek Bromberek. Po kilku miesiącach dopełniania formalności w środę, 9 grudnia UTP ogłosił sfinalizowanie sprzedaży nieruchomości przy ulicy Kordeckiego. Jak podkreśla uczelnia, budynki w centrum należały do niej niemal od początku jej istnienia – przez wiele lat mieścił się tam rektorat oraz wiele jednostek wydziałowych.

Zamknięto pewien rozdział w historii uczelni – podkreśla UTP. W ramach symbolicznego przekazania obiektów reprezentującego MON Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Bydgoszczy, rektor uczelni prof. Marek Adamski wraz z kanclerzem Marianem Dahmsem symbolicznie zdjęli tablicę Uniwersytetu z gmachu przy Kordeckiego. Przedstawiciele bydgoskiej szkoły wyższej podkreślają, że sprzedaż kompleksu w ścisłym centrum Bydgoszczy jest wynikiem realizacji wieloletnich działań w ramach strategii konsolidacji UTP w kampusie w Fordonie. W jej ramach prowadzona jest obecnie budowa nowego budynku dydaktycznego, który powstaje na terenie za Auditorium Novum.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 rok temu

Czegoś nie rozumiem wojsko sprzedaje tereny budynki za grosze najczęściej deweloperom następnie kupuje za duże pieniądze te których nikt nie chce kupić.

Powiązane treści