Bydgoszcz
1C
Śnieg
83% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 2 • L -0
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudżet dobrze nam znany. Miasto ogłosiło plany na przyszły rok
Rafał Bruski, Mirosław Kozłowicz
16.11.2017 | 07:02

Budżet dobrze nam znany. Miasto ogłosiło plany na przyszły rok

Na zdjęciu: Rafał Bruski i Mirosław Kozłowicz wraz z Piotrem Tomaszewskim zaprezentowali projekt budżetu na rok 2018.

Fot. ST

Inwestycje dobrze już znane bydgoszczanom zdominowały budżet miasta na przyszły rok. W najbliższych miesiącach ratusz skupi się na finalizacji działań, które już rozpoczął.

Prezydent Rafał  Bruski wraz ze skarbnikiem Piotrem Tomaszewskim i swoim zastępcą Mirosławem Kozłowiczem zaprezentował w środę projekt budżetu miasta na 2018 rok. Najwięcej mówiono o rozbudowie ulic Kujawskiej i Grunwaldzkiej, przedłużeniu trasy Uniwersyteckiej, budowie mostu tramwajowego, modernizacji pętli na Kapuściskach, buspasach, drogach rowerowych, zakupie Swingów i termomodernizacji.  Można by więc pomyśleć, że na konferencję prasową prezydent przez pomyłkę wziął uchwałę budżetową na bieżący rok. Zaprezentowany w środę plan to bowiem w znacznej mierze kontynuacja inwestycji, które urząd zaczął realizować już w poprzednich latach.

Miasto zrobiło ogromną nadwyżkę i mamy dobrą sytuację budżetu na koniec 2017 roku. Musimy jednak pamiętać, że nasze działania nie kończą się w 2018 – mówił Tomaszewski. Skarbnik przestrzegał, że magistrat zapłaci chociażby za podwyżki dla nauczycieli, których koszt szacowany jest na 12 milionów złotych, a subwencja oświatowa wzrośnie o zaledwie 6 mln.

Rozmawiałem z dwoma klubami radnych. Te spotkania nie są łatwe, ale musieliśmy znaleźć kompromis, aby budżet był realny do wykonania –mówił Bruski. Z radnymi Platformy szybko się dogadał. Nieco trudniej było z koalicjantem z lewicy. – Nie wszystkie postulaty udało się spełnić, ale myślę, że jest tak duża część, że radni obu klubów poprą budżet – zapewniał prezydent.

Większość inwestycji będzie polegała na finalizacji działań z ubiegłych lat. Najwięcej środków pochłonie rozbudowa ul. Kujawskiej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 277 mln zł. Jeszcze w tym roku planowane jest też rozpoczęcie prac budowlanych przy rozbudowie ul. Grunwaldzkiej. Na to przedsięwzięcie miasto wyda 129 mln zł.

W czerwcu ma zakończyć się budowa przedłużenia trasy Uniwersyteckiej. Niedługo nad al. Jana Pawła II widoczna będzie już część estakady, a spór urzędników z właścicielem tartaku ma nie wpłynąć na harmonogram prac. – Spodziewając się takiej sytuacji, zastrzegliśmy w umowie z wykonawcą, że ta działka może zostać przekazana później – tłumaczył Kozłowicz, który zapewnił też, że ratusz czeka na działania wojewody i ma zabezpieczone pieniądze na odszkodowania.

Pierwszy raz w Wieloletniej Prognozie Finansowej pojawiła się rozbudowa ul. Nakielskiej (na odcinku od wiaduktu do Bronikowskiego), zaplanowana na lata 2017-2022 z zastrzeżeniem, że prace ruszą po przebudowie Grunwaldzkiej.  Obecnie urzędnicy analizują wyniki konsultacji, które niedawno przeprowadzono.

12 milionów złotych zarezerwowano na budowę i modernizację ulic oraz dróg, kontynuowane będzie utwardzanie gruntówek, a komfort jazdy po mieście ma poprawić pilotażowy program utwardzania dróg  bez twardej nawierzchni płytami ażurowymi. Na ten cel zapisano trzy miliony złotych, co pozwoli wybudować ok. 3 km dróg. – Jest to alternatywa dla ulic, które w programie dróg gruntowych uzyskują za mało punktów. Rozwiązanie z płytami ażurowymi też jest estetyczne, a jednocześnie dużo tańsze – tłumacz Kozłowicz.

Miasto planuje również przeznaczyć pieniądze na obwodnicę Białych Błot. – Wiemy, jakie są problemy i że jest to ważna inwestycja także dla Bydgoszczy. Dlatego namówiłem marszałka, wójta Białych Błot i starostę, żebyśmy, nie mając jeszcze pieniędzy na budowę, zlecili przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego – tłumaczył Bruski. Między cztery samorządy zostanie więc rozłożony koszt ok. pól miliona złotych, bo tyle będzie kosztowała dokumentacja, której przygotowanie zajmie ponad rok. Wykonawca określi, którędy powinna biec obwodnica. Na pewno nie będzie forsowany wariant zakładający puszczenie drogi przez białobłockie osiedle, któremu sprzeciwiali się mieszkańcy.

300 tysięcy złotych zostanie w najbliższym roku przeznaczone na halę targową. Miasto chce poznać jej stan i zakres potrzebnych prac. Na razie nie wiadomo, jak po remoncie obiekt miałby zostać wykorzystany. – To zbyt ważne miejsce, żeby decydować w gabinecie prezydenta. Usiądziemy w szerszym gronie – mówił Bruski. Urząd miasta szykuje się też do przetargu na prace w Młynach Rothera, które miałyby zacząć się od strony przystani. – Tak naprawdę będą dotyczyć całego obiektu. Teren jest już przygotowany i chciałbym, aby w przyszłym roku pojawiły się już okna i ładne oświetlenie – tłumaczył prezydent.

Nadal niewiele wiadomo o Gminnym Programie Rewitalizacji. Połowa zaplanowanej na ten cel kwoty, czyli 50 milionów złotych, przeznaczono na Stary Fordon. Nad resztą urzędnicy jeszcze się zastanawiają. Być może część środków zostanie przeznaczona na Stary Rynek i bulwary. O środki na dalsze prace nad rozbudową IV kręgu może być za to spokojna Opera Nova.

Do połowy grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę basenu na dawnej Astorii. Ratusz chce też przyspieszyć tempo prac na Kapuściskach. – Wczoraj dowiedziałem się, że wykonawca nie bardzo angażuje się w budowę parku wodnego. Będę więc przekonywał Mostostal, żeby pojawiło się trochę więcej pracowników – przyznał Rafał Bruski.

W najbliższych miesiącach mają zyskać także szkoły. Z nowych hal będą korzystać uczniowie SP 12, I LO, Zespołu Szkół Elektronicznych oraz szkoły specjalnej przy Granicznej, a z basenu rehabilitacyjnego dzieci uczęszczające do placówki przy Jesionowej. Na potrzeby Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych zostanie  zaadaptowany budynek przy ul.  Gdańskiej 5. Prace prowadzone będą także na stadionach Polonii, Gwiazdy i przy Piwnika Ponurego.

Więcej o budżecie miasta na rok 2018 i planowanych inwestycjach w piątkowym numerze czasopisma MetropoliaBydgoska.pl


Powiązane treści