[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bulwary nad Brdą. Ratusz ogłasza przetarg na przebudowę zapowiadanego odcinka

Dodano: 22.02.2022 | 10:34

Na zdjęciu: Odcinek bulwarów nad Brdą od mostu Bernardyńskiego do dawnego Tripa ma zostać zmodernizowany w przeciągu 7 miesięcy.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Bulwary nad Brdą – na odcinku od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej – nareszcie mają zyskać nowy blask. Urząd Miasta Bydgoszczy ogłosił przetarg na przebudowę tego fragmentu nabrzeża. Rewitalizacja terenów nad rzeką została wybrana przez mieszkańców jako priorytet inwestycyjny – ratusz zapowiada, że w wakacje ogłosi przetarg na rewitalizację kolejnego odcinka.

Przebudowa bulwarów nad Brdą to zamierzenie, które jest niezwykle oczekiwane przez mieszkańców Bydgoszczy. Po rewitalizacji odcinków w rejonie ulicy Królowej Jadwigi, przez wiele lat ratusz nie prowadził działań na rzecz dalszego przywracania rzeki miastu – i to mimo posiadania koncepcji przebudowy. Dopiero w 2017 roku rozpoczęto ich aktualizację, dostosowując je m.in. do uwag społecznych.

Dwa lata temu ratusz wytypował pierwszy odcinek do rewitalizacji – to krótki fragment od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej (przy dawnym klubie Trip). W marcu 2020 roku urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę. Rok później, w konsultacjach ws. kolejności inwestycji głosujący w nich bydgoszczanie uznali, że to właśnie odnowa nabrzeży Brdy powinna być priorytetem miasta. Wówczas ratusz zapewniał, że przebudowa fragmentu w rejonie szpitala zakaźnego rozpocznie się jeszcze w 2021 roku, ale ostatecznie ma wystartować w tym roku. Wczoraj (21 lutego) urzędnicy ogłosili przetarg na wykonanie prac budowlanych.

Bulwary nad Brdą. Co zmieni się na odcinku most Bernardyński – Urocza?

Modernizacja 270-metrowego fragmentu nabrzeża nad Brdą obejmie przebudowę nawierzchni (także pod mostem Bernardyńskim) w postaci ścieżki pieszej i rowerowej. Przy dawnej przystani wioślarskiej zaprojektowano przebudowę istniejącej kładki i jej poszerzenie. Droga rowerowa pomiędzy kładką i ulicą Uroczą będzie rozdzielona od bulwaru pasem zieleni urządzonej. Planowany obecnie do rewitalizacji odcinek od strony wody kończy się przy dawnym klubie TRIP – rozbiórce ulec musi stalowa konstrukcja postawiona przy budynku. W ramach zadania powstaną też: miejsce do cumowania małych jednostek na wysokości szpitala, parking dla rowerów, taras widokowy oraz nowe nasadzenia. Bulwar będzie wyposażony w elementy małej architektury (ławki, kosze itp.) oraz oświetlenie.

W budżecie miasta na 2022 rok na modernizację fragmentu nabrzeża Brdy przeznaczono 5,7 miliona złotych – większość tej kwoty stanowi wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynoszące ponad 4,7 miliona. Ostateczny koszt prac poznamy po rozstrzygnięciu przetargu na prace budowlane: urząd miasta szacuje, że wyniesie on 7,5 miliona złotych. W dokumentacji ogłoszonego w poniedziałek postępowania czytamy, że prace mają zostać wykonane w siedem miesięcy od daty podpisania umowy. Urzędnicy czekają na oferty przedsiębiorstw budowlanych do 8 marca (termin ten może jednak ulec zmianie). Przy wyborze wykonawcy będą kierować się dwoma kryteriami – ceną (60% wagi) i długością rękojmi (40%).

Bulwary nad Brdą. Są plany rewitalizacji dalszych fragmentów

Intensywnie przygotowujemy się do rewitalizacji kolejnych odcinków bulwarów. To bardzo kosztowne prace – dodaje prezydent Rafał Bruski. Jak informują jego urzędnicy, obecnie trwają przygotowania do zlecenia prac na kolejnym odcinku bulwarów: od ulicy Krakowskiej w kierunku mostu Kazimierza Wielkiego. Miasto pozyskało na ten cel środki z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 milionów złotych. Warto dodać, że przetargi na realizację dofinansowanych inwestycji muszą zostać ogłoszone w ciągu sześciu miesięcy od przyznania dofinansowania. Ratusz zapewnia, że przetarg na to zadanie – w formule „zaprojektuj i wybuduj” – będzie zlecony jeszcze przed wakacjami.

W trakcie ogłaszania wyników konsultacji ws. kolejności inwestycji prezydent Bruski przyznał, że kolejne dwa odcinki bulwarów, które mają zostać zmodernizowane w najbliższych latach, to fragmenty w rejonie ulicy Żeglarskiej, ale od strony Okola – na prawym brzegu Brdy. – Rozpoczęliśmy też rozmowy z firmą Budlex, czyli nowym właścicielem terenu przy Królowej Jadwigi. Tam także zostanie poprowadzona ścieżka przy rzece – wyjaśniał.

CZYTAJ TAKŻE: Czy koncepcja EuroVelo spełni rowerowe marzenia bydgoszczan?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
11 miesięcy temu

Bardzo jestem ciekaw jakości wykonania DDR. Oby choć raz wyszło to dobrze. Pozostaje oczywiście kwestia bulwaru wzdłuż ulicy Fordońskiej od mostu Pomorskiego. Nie tylko do mostu Kazimierza Wielkiego, ale również do mostu przy ulicy Spornej. Za mostem Kazimierza Wielkiego sprawy się komplikują, ale wciąż wierzę w kompleksowe rozwiązanie komunikacji rowerowej wschód-zachód dającej możliwość przejechania rowerem przez całą Bydgoszcz, bez wdychania spalin przejeżdżających obok samochodów.

Adam
Adam
11 miesięcy temu

ma ktoś link do tego przetargu ?