Burmistrz Koronowa rozlicza się z obietnic wyborczych. Co się udało, a co nie?
Dodano: 13.03.2024 | 12:30Na zdjęciu: - Jestem osobą, która nie rzuca słów na wiatr - zaznacza burmistrz
Fot. archiwum IN
Aktualnie urzędujący burmistrz Koronowa w mediach społecznościowych rozlicza się ze swoich obietnic wyborczych, które składał w 2018 roku. Jak twierdzi „nie rzuca słów na wiatr”.
Patryk Mikołajewski aktualnie urzędujący burmistrz Koronowa w przeszłości związany był z komitetami Prawa i Sprawiedliwości oraz Koronowo Budzi Się. Teraz wystartuje z komitetu Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój. Zmierzy się on w wyborach 7 kwietnia ze Stanisławem Gliszczyńskim oraz Krzysztofem Gradkiem.
„Nie rzucam słów na wiatr”
Jakiś czas temu Patryk Mikołajewski opublikował cykl filmów podczas których rozlicza się ze składanych obietnic wyborczych w 2018 roku. – Pięć lat temu zaproponowałem Państwu program wyborczy obszerny, wielowymiarowy ale i ambitny – zaznacza samorządowiec. – A ponieważ jestem osobą, która nie rzuca słów na wiatr przyszedł dzisiaj czas, by się z niej rozliczyć – dodaje.
Program gospodarczy dla Gminy Koronowo
Burmistrz mówi o tym, że sprzedano teren za dawną halą „Pilawą” oraz samą halę pod budynki wielorodzinne. W ramach KZN Bydgoski przy ul. Różanej powstanie natomiast blok. Budynki wielorodzinne mają powstać też przy ul. Przemysłowej. Trwają prace nad projektem dotyczącym budowy hali targowej przy ul. Witosa. Oprócz tego burmistrz mówi, że wybudowano drogi i sieci wodociągowe, oświetlenie, plażę w Pieczyskach, projektowana jest plaża w Salnie. – Mamy jedne z najniższych podatków od środków transportu w regionie – wyjaśnia gospodarz gminy Koronowo. – W tym roku jeżeli będzie taka możliwość wykonamy drogi w strefie przemysłowej.
Burmistrz nie podał jednak statystyk dot. liczby nowych zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na terenie gminy w szczególności na wspomnianej strefie przemysłowej przy drodze krajowej numer 25.
Program rozwoju obszarów wiejskich dla Gminy Koronowo
Burmistrz w tym dziale mówi o rozszerzaniu autonomii sołectw. Tutaj warto zaznaczyć, że część mieszkańców Sokola-Kuźnicy wyszło z inicjatywą, aby odłączyć się od sołectwa Mąkowarsko. Za podziałem sołectwa opowiedziało się 109 osób, 1 osoba opowiedziała się przeciw podziałowi. Radni związani z burmistrzem nie wyrazili jednak na to zgody.
Patryk Mikołajewski informuje, że podczas mijającej kadencji zadbano o świetlice wiejskie. Kolejne tego typu inwestycje są planowane. Wyremontowano i wybudowano też nowe place zabaw oraz strefy fitness. Włodarz zdaje sobie sprawę, że program naprawczy dróg gminnych trzeba w dalszym ciągu rozwijać.
W programie wyborczym Mikołajewskiego czytamy też o rotacji dożynek gminnych. Jedne z takich dożynek odbyły się w Byszewie i okazały się organizacyjną klapą – pozostałe dożynki odbywały się w Koronowie. Do tej sprawy burmistrz nie odniósł się.
Program oświata
– W ramach upowszechniania uprawnienia dowozu do szkół dbamy o to, aby autobusy były w miarę nowe – podkreśla zarządca gminy Koronowo. – Na inwestycje w sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne wydatkowałem ponad 1 mln 500 tys. zł. Remonty w placówkach szkolnych to kwota ponad 1 mln zł. Wspieram edukacyjną, kulturalną oraz sportową aktywność mieszkańców. Mamy świetne imprezy cykliczne takie jak Spartakiada Seniora, Przedszkolaka. Wspomagam kluby sportowe – dodaje.
Turystyka i rekreacja
Tutaj burmistrz Koronowa obiecywał dużo. Między innymi utworzenie Miejskiego Parku Grabina, umocnienie i rewitalizację brzegów i koryta rzeki Brdy, przygotowanie programu eksploracyjnego dla nurków, rozwój systemu ścieżek rowerowych, włączenie Koronowa do Bydgoskiego Roweru Miejskiego. Żaden z tych projektów nie został zrealizowany. Podczas kadencji Patryka Mikołajewskiego na terenie gm. Koronowo nie wybudowano ani metra ścieżki rowerowej.
Burmistrz zaznacza jednak, że prace nad projektem dot. Grabiny trwają. Jeżeli chodzi natomiast o rewitalizację Brdy to rozmowy również się odbywają. W ostatnich latach wykonano też plażę w Pieczyskach, pomost w Pieczyskach oraz trwają prace nad projektem plaży w Salnie. W organizacji imprez zdaniem burmistrza przeszkodziła pandemia. Chwali się natomiast takimi imprezami jak Koronowo MTB Maraton, potańcówka na rynku, arie na plaży, koncerty, jarmark świąteczny.
Transport
To kula u nogi władz Koronowa. Mieszkańcy bardzo mocno skarżą się na jakość połączeń autobusowych Koronowo-Bydgoszcz oraz na obszary wiejskie. W kampanii wyborczej w 2018 roku Mikołajewski zapowiadał prowadzenie działań zmierzających do reaktywacji połączeń pasażerskich na linii kolejowej 241 Tuchola-Koronowo wraz z pozyskaniem zewnętrznego finansowania budowy przedłużenia linii kolejowej do Bydgoszczy, autobusy do Sokola-Kuźnicy, Glinek, Samociążka Wieś, podjęcie współpracy z ZDMiKP w Bydgoszczy celem rozbudowy siatki połączeń komunikacji MZK Bydgoszcz o Gminę Koronowo podobnie jak skomunikowane są już gminy Osielsko, Dobrcz, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka, zakup elektrycznych autobusów, uruchomienie sezonowych linii turystycznych.
– W ramach dostępności komunikacyjnej miejscowości wprowadziliśmy dwie autobusowe linie w gminie – wyjaśnia burmistrz. – Współpraca z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej faktycznie została podjęta. Wprowadziliśmy karty metropolitalne uczniowską i kartę malucha. Jednak wiemy już, że wprowadzenie komunikacji podmiejskiej celem rozbudowy siatki połączeń oprócz ogromnych milionowych kosztów mogłoby spowodować rezygnację przewoźników komercyjnych z linii mniej opłacalnych na terenie naszej gminy. Dlatego ten postulat nie został podjęty. Prowadzenie działań zmierzających do reaktywacji połączeń pasażerskich na linii kolejowej 241 Tuchola-Koronowo, uruchomienie dwóch sezonowych linii turystycznych obsługiwanych autobusami zabytkowymi to były bardzo odważne tezy, jednak trudne w realizacji, a nawet bardzo trudne. Zwróciłem się do gmin Tuchola, Gostycyn z pytaniem o reaktywację i partycypację w kosztach. Odpisały, że nie mają na to środków. Prowadziłem również rozmowy z PKP, nie przyniosło to jednak efektu. Pozyskanie środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów dla małych miejscowości z programu Gepard jest to temat niezrealizowany do którego jednak chciałbym wrócić – dodaje Mikołajewski.
Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo publiczne
Szerokim echem w Koronowie odbiła się sprawa likwidacji laboratorium, sporu ze strażakami oraz brak zgody na wpisanie jednostki OSP Wtelno do systemu KSRG. Burmistrz wymienia jednak inne sprawy. – Obiecałem doposażenie zespołów ratownictwa medycznego i to uczyniłem – podkreśla.
– Urządzenia do kompresji, respiratory, defibrylator, aparat USG, dwa ambulanse. Co ważniejsze zainicjowałem w zeszłym roku pracę nad projektem przebudowy ośrodka zdrowia i punktu ratownictwa medycznego. Mówiłem również o dofinansowaniu i sfinansowaniu sprzętu gaśniczego oraz kursów doszkalających dla jednostek OSP. Temat jest mi szczególnie bliski. Zakupiłem ubrania specjalistyczne, pompy, sprężarki, trzy samochody średnie dla OSP Koronowo, OSP Wierzchucin Królewski, OSP Mąkowarsko, łódkę dla OSP Gościeradz, rozbudowałem remizę OSP Wtelno, w trakcie remontu jest remiza OSP Koronowo.
Samorządność
Patryk Mikołajewski zapowiadał rejestrację i transmisję obrad sesji w internecie – jest to jednak wymóg odgórny. Nie powołano Rady Nestorów. Nie powołano też Młodzieżowej Rady Miejskiej. Jak wyjaśnia burmistrza w zamian za to odbywają się spotkania z uczniami i młodzieżą. Wprowadzono natomiast budżet obywatelski. Zainteresowanie tą formą jest bardzo małe. Nie przeniesiono też sesji rady w plener i nadal odbywają się one w godzinach przedpołudniowych.
- Inwestycja na osiedlu mieszkaniowym w Koronowie zakończona. Wyremontowano drogę wewnętrzną - 11 grudnia 2024
- Szkoła w Wierzchucinie Królewskim gotowa. Teraz czas na budowę orlika - 11 grudnia 2024
- Trwa grodzenie boiska bocznego w Koronowie. W przyszłorocznym budżecie brak środków na remont stadionu - 10 grudnia 2024