Bydgoszcz
18C
Opady
59% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNE
H 19 • L 18
16C
Czw
15C
Pt
14C
Sob
21C
Nd
17C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoscy inżynierowie i technicy bohaterami wystawy na Mostowej [ZDJĘCIA]
Inżynierowie i Technicy w ostatnim 100-leciu Bydgoszcz wystawa most staromiejski BB (3)
07.10.2019 | 14:59

Bydgoscy inżynierowie i technicy bohaterami wystawy na Mostowej [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Otwarcie wystawy przyciągnęło wielu inżynierów i techników.

Fot. Błażej Bembnista

Na Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego otwarto kolejną wystawę z okazji Bydgoskiego Roku Wolności. Tym razem miasto upamiętniło inżynierów i techników, którzy przez minione sto lat walnie przyczynili się do rozwoju Bydgoszczy.

Wystawa nosi tytuł „Inżynierowie i Technicy w ostatnim 100-leciu Bydgoszczy”. W jej otwarciu, które nastąpiło w poniedziałkowe południe wzięli udział prezydent Rafał Bruski, przedstawiciele rady miasta, członkowie NOT z przewodniczącym Andrzejem Myśliwcem, Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa z jej przewodniczącą Renatą Staszak na czele, Związku Mostowców RP na czele z Janem Siudą oraz Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa.

Twórcy wystawy podkreślają, że inżynierowie i technicy odegrali znaczącą rolę w budowaniu potencjału Bydgoszczy. To z ich inicjatywy powstawały nowe kierunki techniczne, które przygotowywały do pracy kolejne pokolenia specjalistów, działających później w obszarze budownictwa, kolejnictwa, zieleni miejskiej, geodezji czy drogownictwa. To w ich głowach rodziły się pomysły, z których korzystamy do dziś. Prezentacja ich dokonań na Moście Staromiejskim ma pomóc mieszkańcom lepiej poznać środowisko inżynierów. Na planszach, które stanęły po zachodniej stronie przeprawy, przedstawiono m.in. dokonania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa czy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.

Na otwarcie wystawy przybyła liczna grupa bydgoskich inżynierów i techników, którzy z dumą obserwowali wystawę i robili sobie przy niej zdjęcia. – Widzę, że to otwarcie ma rekordowy charakter pod kątem frekwencji. Widać, ile jest tu osób, które spotkały się – może po latach – i wspominają swoją przeszłość i wkład w tworzenie Bydgoszczy – powiedział Rafał Bruski.

To już szósta wystawa plenerowa zorganizowana w ramach Bydgoskiego Roku Wolności. Wcześniej oglądać można było m. in. dokonania bydgoskich sportowców, historie Kryzysu Bydgoskiego z 1981 roku, dzieje Starego Rynku, a także realizacje inwestycji dzięki unijnym pieniądzom czy najważniejsze wydarzenia w dziejach Bydgoszczy w czasie II wojny światowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści