Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoscy studenci wykonali najlepszy projekt instalacji na kłódki zakochanych. Stanie nad Brdą

Dodano: 15.03.2019 | 17:01

Na zdjęciu: Tak wygląda zwycięski projekt instalacji, która stanie nad Brdą.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Znamy wyniki głosowania na projekt instalacji artystycznej, na której zostaną zawieszone kłódki symbolizujące miłość. Zdaniem bydgoszczan, którzy w lutym mogli wybrać najlepsze z ośmiu wyselekcjonowanych koncepcji oraz komisji konkursowej złożonej z przedstawicieli miasta najlepszy projekt przedstawili bydgoszczanie – Justyna Wójcik i Paweł Przybyła. Ich koncepcja #kadr_na_miłość jest wzorowana na bydgoskich spichrzach. 

We wrześniu 2018 roku, przy okazji prac remontowych, z balustrad Mostu Kiepury (czyli kładki przy Operze Nova) usunięto wieszane tam zwyczajowo przez zakochane pary kłódki. To wydarzenie wzbudziło sporo emocji, stąd też urząd miasta zadeklarował stworzenie nowego miejsca do instalowania symboli miłości, które nie obciążałoby przepraw prowadzących na Wyspę Młyńską.

Ostatecznie magistrat zdecydował się na ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej z wykorzystaniem metalowych symboli miłości. Został on ogłoszony na początku tego roku. Jak podkreślił dyrektor biura promocji urzędu miasta Łukasz Krupa żadna z kłódek, wisząca na Moście Kiepury czy kładce przy Wenecji Bydgoskiej nie została zniszczona – Zostały one zdemontowane w taki sposób, że podczas wycinania ich z przęseł nie zostały uszkodzone – mówił w styczniu Krupa.

Bydgoscy studenci wykonali najlepszy projekt instalacji na kłódki zakochanych. Stanie nad Brdą

Zobacz również:

Nowy profil ożywi gastronomię i handel w centrum miasta

Propozycje instalacji można było przesyłać do 8 lutego. Spośród 41 przedstawionych koncepcji wybrano 28, które spełniały warunki formalne. Zostały one poddane pod wstępną ocenę komisji konkursowej. W jej składzie znaleźli się: plastyk miejski Marek Iwiński, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk, dyrektor biura promocji Łukasz Krupa, dyrektor wydziału inwestycji Mirosław Jagodziński, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta prof. Dariusz Markowski i przewodnicząca komisji promocji rady miasta Katarzyna Zwierzchowska. Pod głosowanie mieszkańców poddano osiem najciekawszych, zdaniem komisji, prac. Bydgoszczanie głosowali na koncepcje instalacji od 14 do 28 lutego. – Z tych ośmiu prac wybraliśmy pięć, które otrzymały najlepszy wynik w głosowaniu internautów – powiedział Łukasz Krupa.

Największe poparcie mieszkańców (2002 głosy w ankiecie na stronie urzędu miasta) i komisji konkursowej (441 punktów) zebrała koncepcja #kadr_na_miłość, autorstwa dwójki inżynierów, studentów architektury na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym – Justyny Wójcik i Pawła Przybyła. – Podejmowaliśmy decyzję, nie wiedząc kto jest autorem prac. Koperty z nazwiskami zostały otwarte dopiero po rozstrzygnięciu konkursu – podkreślił dyrektor biura promocji.

Prof. Dariusz Markowski przyznał, że wybór najciekawszej koncepcji nie był łatwy. – Ocenialiśmy je z punktu widzenia samego pomysłu, ale również możliwości realizacji. Zastanawialiśmy się nad propozycjami, uwzględniającymi napis Bydgoszcz – zdajemy sobie sprawę, że jest to rzecz przyjemna, ale wymagająca utrzymania. Kłódki będą podlegały procesom starzenia i trzeba na to patrzeć, abyśmy nie mieli zaraz napisu rdzawego – podkreślił przewodniczący rady estetyki.

Plastyk miejski Marek Iwiński dodał, że wartością pracy jest to, że nawiązuje ona do architektury. – Jest ona pewną kontynuacją tematu spichrzy. Myślimy nad tym, aby ta forma była dość duża i by ją odpowiednio podświetlić. Jednocześnie chcemy zaaranżować całą przestrzeń wokół tej instalacji. To będzie taka przestrzeń dla zakochanych – zakomunikował plastyk. Wyraził też nadzieje, że lokalizacja instalacji będzie nowym, kultowym miejscem w Bydgoszczy, które będzie chętnie odwiedzane przez młodych ludzi.

Sama lokalizacja miejsca na kłódki jest na razie owiana tajemnicą. – Lokalizacja, o której myślimy, jest analizowana pod względem technicznym. Tego typu rozwiązanie pozwoli stworzyć nie tylko miejsce dla zakochanych, ale też miejsce, w którym warto bywać – podkreślił menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. Wiadomo, że instalacja znajdzie się w pobliżu Brdy. Jej montaż przewidziano na ten rok – jak powiedział Krupa, prace potrwają kilka miesięcy.

– Myślę, że bydgoszczanie mają ogromny potencjał. Mieszka u nas coraz więcej ciekawych osób, co świadczy o pozytywnych zmianach w Bydgoszczy

– plastyk miejski Marek Iwiński.

Twórcy koncepcji szczegółowo opisali proces tworzenia projektu instalacji. – To było tak, że dostałem telefon od pani Justyny „Paweł, jest konkurs”. Mieliśmy wtedy sesję na uczelni – 11 projektów do zrobienia, to myślę sobie gdzie wcisnąć ten konkurs. Ale to jest konkurs w Bydgoszczy. No to wygospodarujemy weekendzik i zrobimy – opisał barwnie Paweł Przybyła. Współautor zwycięskiego projektu powiedział, że podstawą ich wszelkich projektów robionych razem jest burza mózgów. Jako architekci zdecydowali się wykorzystać formę budynku. – Nie szukaliśmy daleko, wzięliśmy spichrze. Od razu kojarzą się one z Bydgoszczą – dodał Przybyła.

Koncepcja będzie składać się z czterech elementów w kolorze antracytowym, nawiązujących zarówno do tradycyjnych trzech spichrzy przy ulicy Mostowej, jak i do budynku banku, nazywanego „Nowymi Spichrzami”. Pozornie osobne elementy pod odpowiednim kątem widzenia będą tworzyć spójną całość, w którą wpisane będą serca. Uwzględnia ona również dodatkową funkcję, czyli tworzenie naturalnych kadrów zwracających uwagę na piękno panoramy bydgoskiej. Dzięki temu instalacja #kadr_na_miłość ma być idealnym elementem zdjęć zakochanych par. Każda z części instalacji będzie zakotwiczona w podłożu, co ma uniemożliwić jej przewrócenie. Kłódki będą wieszane na metalowych prętach w jej wnętrzu – te, które zostały usunięte z mostu Kiepury, mają być umieszczone na samej górze instalacji („dachach metalowych spichrzy”) tak aby nowe pojawiały się na jej dolnej części.

Ideą było połączenie walorów estetycznych i funkcjonalnych oraz wykorzystanie kłódek, które już zostały zdjęte z mostu, ale też danie możliwości zawieszania nowych elementów. Koncepcja #kadr_na_miłość jest też ważna w kontekście mediów społecznościowych – zdjęcie z instalacją w tle można ohashtagować i wrzucić na swojego Facebooka czy Instagrama i wysłać taką pocztówkę z Bydgoszczy w świat. Ten element promocyjny jest bardzo ważny – zaznaczyła Justyna Wójcik.

Plastyk miejski cieszył się z faktu, że kolejny konkurs projektowy w Bydgoszczy wygrały osoby związane z miastem. Wspomniał o konkursie na projekt małej architektury na Starym Rynku, wygranym przez studentkę UTP Agatę Łapińską oraz rywalizacji dotyczącej koncepcji budynków mieszkalnych BTBS przy ulicy Swarzewskiej, wygrany przez bydgoską pracownie Łukanowski Architekci – ZOBACZ WIZUALIZACJE NOWYCH BTBS-ÓW.Myślę, że bydgoszczanie mają ogromny potencjał. Mieszka u nas coraz więcej ciekawych osób, co świadczy o pozytywnych zmianach w Bydgoszczy – puentował Iwiński.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments