Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 2km/h ESE
H 2 • L -0
1C
Nd
-1C
Pon
-3C
Wt
-4C
Sr
-6C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWiemy, co stanie się z kłódkami z kładek przy Wyspie Młyńskiej. Miasto ogłosiło konkurs
03.01.2019 | 13:32

Wiemy, co stanie się z kłódkami z kładek przy Wyspie Młyńskiej. Miasto ogłosiło konkurs

Na zdjęciu: Usuwanie kłódek z kładek prowadzących na Wyspę Młyńską przeprowadzono we wrześniu 2018 roku.

Fot. ST

Mieszkańcy wezmą udział w wyborze koncepcji nowej instalacji artystycznej, na której zakochani będą mogli zawiesić kłódkę symbolizującą ich uczucie. Każdy będzie też mógł wziąć udział w konkursie na projekt nowego miejsca do ich umieszczania. Miasto chce w ten sposób zmienić istniejącą tradycję wieszania metalowych symboli miłości na kładkach prowadzących na Wyspę Młyńską.

Zwyczaj wieszania kłódek (mających symbolizować miłość i przywiązanie) przez zakochane pary na kładkach prowadzących na Wyspę Młyńską – przede wszystkim na Moście Kiepury, znajdującym się tuż przy Operze Nova – był sporym problemem dla ich konstrukcji. Wykonane z metalu elementy balustrady zaczęły się niszczyć pod wpływem ciężaru kłódek. Częstą przyczyną powstawania uszkodzeń były też próby ich wyrywania.

Na początku września 2018 roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zlecił wykonanie prac na Moście Kiepury, a także na kładce łączącej Magiczne Schodki z Wyspą Młyńską. W ich ramach wymieniono uszkodzone przez kłódki panele balustrady.


CZYTAJ WIĘCEJ: Kładka przy Wyspie Młyńskiej w remoncie. Znikają kłódki [ZDJĘCIA]


Usunięcie kłódek z kładek wzbudziło ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych. Jedni popierali tę inicjatywę – podkreślając, że metalowe elementy psuły estetykę mostu i prowadziły do jego zniszczenia. Inni krytykowali chęć całkowitego usunięcia symboli miłości z przestrzeni miasta. Propozycję pogodzenia poglądów bydgoszczan przedstawił wtedy Rafał Bruski. Prezydent zaproponował, by w mieście pojawiła się instalacja, wzorowana na pomyśle zastosowanym podczas festiwalu światła w w Toronto. – Co powiecie na napis z kłódek zakochanych? Żadna kłódka z mostu przy Operze nie będzie zniszczona. Powiesimy je wspólnie w innym miejscu – oznajmił Bruski.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pomysł Bruskiego na kłódki zakochanych


Przez kilka miesięcy od pojawienia się pomysłu urząd miasta pracował nad tym, jak zagospodarować zdjęte kłódki. Ostatecznie magistrat zdecydował się na ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej z wykorzystaniem metalowych symboli miłości. – Kłódki nie zostały zniszczone. Zostały one zdemontowane w taki sposób, że podczas wycinania ich z przęseł nie zostały uszkodzone – podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor biura promocji miasta Łukasz Krupa.

Pomysł na instalacje musi uwzględnić to, że kłódki są zamknięte, a także to, że kolejne zakochane pary będą zawieszać na niej metalowe elementy. Nowe miejsce do wieszania symboli uczucia nie będzie znajdować się jednak na Wyspie Młyńskiej – Rada Estetyki wytypowała trzy inne lokalizacje, w których może znaleźć się instalacja. Są to:

  • okolice Pałacyku Llyoda i budynku „nowych spichrzy”
  • Stary Port
  • skwer przy bulwarach koło Mostu Bernardyńskiego.

Wszystkie trzy propozycje łączy to, że znajdują się one nad Brdą. – Nowe miejsce może stworzyć nową, atrakcyjną przestrzeń, która będzie uczęszczana przez mieszkańców i turystów. Rada Estetyki miała pewne pomysły na to, jak to mogłoby wyglądać, ale zakładamy, że w tak dużym mieście jak Bydgoszcz tych pomysłów może być więcej. Chcemy wykorzystać kreatywność mieszkańców i zaproponować im wyjście z własnymi koncepcjami – podkreślił Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

Ostateczna lokalizacja nowej instalacji zostanie wyznaczona po ogłoszeniu wyników konkursu. Rozpoczyna się on jutro (4 stycznia) i potrwa do 8 lutego. Potem, w okolicy Walentynek, ratusz chce poddać zgłoszone propozycje pod głosowanie mieszkańców, które odbędzie się w formie ankiety internetowej. Krupa chce, aby mieszkańcy ocenili wszystkie nadesłane koncepcje.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Jarmark świąteczny odniósł sukces. Jak można go wykorzystać?


Pięć najlepszych koncepcji, które zdobędą największą liczbę głosów zostaną ponownie ocenione przez komisję konkursową. Z nich zostanie wybrany zwycięzca – powiedział dyrektor biura promocji. Prace zostaną ocenione pod kątem pięciu kryteriów: kreatywność i oryginalność, walory wizualne instalacji, spójność instalacji z charakterem otoczenia, adekwatność koncepcji do tematu konkursu, trwałość materiałów sugerowanych do wykonania instalacji.

W skład komisji konkursowej, która oceni nadesłane propozycje, wchodzą: plastyk miejski Marek Iwiński, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk, dyrektor biura promocji Łukasz Krupa, dyrektor wydziału inwestycji Mirosław Jagodziński (bądź inny przedstawiciel wydziału), przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta prof. Dariusz Markowski i przewodnicząca komisji promocji rady miasta Katarzyna Zwierzchowska.

Autor najlepszej pracy w konkursie otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych. Miasto przewiduje też wyróżnienia pozafinansowe dla pięciu uczestników, których koncepcje otrzymają największą liczbę głosów w internetowym plebiscycie. Wyniki konkursu mamy poznać w marcu, a instalacja ma zostać zrealizowana wiosną bądź latem tego roku.


Powiązane treści