Bydgoszcz
0C
92% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 1 • L -1
1C
Pt
4C
Sob
5C
Nd
6C
Pon
9C
Wt
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBydgoska firma nie wyprodukuje lokomotyw dla PKP. „Odwołanie oddalone w całości”
gama_marathon_icc
07.02.2018 | 11:31

Bydgoska firma nie wyprodukuje lokomotyw dla PKP. „Odwołanie oddalone w całości”

Skargę Pesy oddaliła Krajowa Izba Odwoławcza.

Na zdjęciu: Pesa chciała, by PKP Intercity korzystała z lokomotyw Gama.

Fot. Wikipedia

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła skargę złożoną przez bydgoską Pesę po przetargu na dostawę lokomotyw elektrycznych.

Przetarg został ogłoszony w lipcu, a zakończył się pod koniec października. W sumie stanęły do niego trzy firmy – Newag i Pesa oraz chińskie CRRC Sifiang. Chińska propozycja została jednak oceniona najgorzej.

Ostatecznie komisja przetargowa za najkorzystniejszą wybrała ofertę Newag. Firma z Nowego Sącza ma wyprodukować na rzecz PKP Intercity dwadzieścia lokomotyw elektrycznych, które mają poruszać się z prędkością nawet 160 km/h. Z wynikiem przetargu nie zgodziła się bydgoska firma, która chciała, by PKP korzystało z lokomotyw Gama.

Pesa złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. – Swoje odwołanie, bydgoska firma argumentowała między innymi tym, że Newag zaproponował – w ocenie Pesy – rażąco niską cenę za utrzymanie taboru, to jest kwota 44 groszy. W tej sprawie Pesa zażądała opinii biegłego z zakresu kolejnictwa – przekazała w rozmowie z nami Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowa Krajowej Izby Odwoławczej.

Bydgoski koncern domagał się unieważnienia wyniku przetargu i jego ponownego rozpisania. Krajowa Izba Odwoławcza tej skargi jednak nie uwzględniła. – Sprawa była rozpatrywana przez trzyosobowy zespół sędziowski w dwóch terminach: 19 stycznia i 1 lutego – dodała rzecznik Grabarczyk. Wczoraj zapadł wyrok. – Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w całości odwołanie złożone przez Pesę – poinformowała rzecznik KIO.


Powiązane treści