Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 9km/h NW
H 17 • L 15
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBydgoska firma podpisała kontrakt z Amerykanami. Warty 30 milionów dolarów
16.10.2017 | 17:29

Bydgoska firma podpisała kontrakt z Amerykanami. Warty 30 milionów dolarów

Na zdjęciu: Nitrochem jest największym w Europie oraz jednym z największych na świecie producentów trotylu.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Nitro-Chem podpisał nową umowę na dostawę trotylu dla amerykańskiej armii – poinformowała w poniedziałek spółka. I zapowiedziała ofensywę także w zakresie dostaw także dla rodzimych sił zbrojnych.

CZYTAJ TAKŻE: Sezon grzewczy wystartował. KPEC: Ciepło będzie tańsze

Warta 30 milionów dolarów umowa zakłada dostawy trotylu do USA aż do końca 2019 roku. To już kolejny kontrakt polsko-amerykański, który jest efektem kontaktu nawiązanego przy okazji realizacji offsetu po zakupie przez polską armię myśliwców wielozadaniowych F-16. Nitro-Chem to obecnie największy w Europie i czołowy na świecie producent TNT. 80 procent jego produktów trafia obecnie na eksport.

Ale zarząd spółki zapowiada, że zamierza mocniej zaangażować się w krajowe kontrakty. – Chcemy nadal się rozwijać – przekonuje Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chemu. – Kontynuujemy prace rozwojowe związane z produkcją amunicji do haubicy KRAB i moździerza RAK. Kończymy też rozmowy w sprawie produkcji bomb lotniczych z rodziny Mk 80, które przeznaczone byłyby do F-16. W maju bydgoski producent podpisał już list intencyjny z firmą RWM Italia będącą częścią grupy Rheinmetall Defence.

Zakłady mieszczące się na terenach dawnego Zachemu zainteresowane są również współpracą z Wojskami Specjalnymi oraz powoływanymi Wojskami Obrony Terytorialnej. W tym wypadku chodzi o dostawy ręcznych granatników RPG-75. Oryginalne pochodzą z dawnej Czechosłowacji. W wypadku Nitro-Chemu w grę wchodziłaby polonizacja produkcji tej broni.

Władze firmy przekonują ponadto, że jej produkcja jest coraz mniej uciążliwa dla środowiska. – W ubiegłym roku oddano do użytku instalację zatężającą najbardziej szkodliwe produkty uboczne produkcji chemicznej. Są one wywożone i spalane w specjalnej instalacji – przypomina Tomasz Zieliński, specjalista ds. PR w Nitro-Chemie. I dodaje, że w najbliższych tygodniach zakład doczeka się startu własnej podczyszczalni ścieków.

W 2018 roku spółka wchodząca w skład Polskiego Holdingu Obronnego będzie obchodziła 70-letnie istnienia.


Powiązane treści