Bydgoszcz
7C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 7 • L 7
5C
Czw
-3C
Pt
-2C
Sob
10C
Nd
9C
Pon
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaMETROPOLIA LITEPublicystyka LITEBydgoska mama
Dzieci i mamy
30.10.2015 | 12:15

Bydgoska mama

Odwiedziliśmy Centrum Nowoczesnej Mamy 3 Bąbelki

Na zdjęciu: Centrum Nowoczesnej Mamy na ulicy Dworcowej 110

Fot. Studio Skoczylas

Centrum Nowoczesnej Mamy 3 Bąbelki na ulicy Dworcowej 110 w Bydgoszczy już od samego wejścia kusi kolorami. Na podłodze kolorowe maty i puzzle, na których rozmawiają młode mamy a tuż obok bawią się ich pociechy. Jak na taka ilość maluchów panuje tutaj zaskakujący spokój.

–   Co to za miejsce? – pytam Kasię Stranz.
–  Centrum to ani żłobek, ani przedszkole, ani kawiarnia. To miejsce, w którym młode i przyszłe mamy mogą się spotkać, porozmawiać a także wymienić doświadczeniami, nauczyć się czegoś ciekawego. 12 lat temu kiedy urodził się mój syn, nie było takiego miejsca a potrzeba wyjścia z domu, do innych mam była ogromna. Nie było też tak powszechnego dostępu do internetu jak dzisiaj.

Do stolika przy którym siedzimy podbiega na oko półtoraroczny brzdąc i uśmiechając się rozbrajająco usiłuje zwinąć mi komórkę.

– Nasze Centrum działa od czerwca a jedyną póki co reklamą jest strona na Facebooku i marketing szeptany. Po tych 4 miesiącach działalności widać, że takie miejsce jest bardzo mamom i ich dzieciom potrzebne, przyjeżdżają do nas nawet spoza Bydgoszczy. W każdym miesiącu staram się zapewnić inną atrakcję, organizujemy warsztaty i zajęcia nie tylko dla mam… Dzieciom proponujemy zajęcia umuzykalniające i rozwijające z zaprzyjaźnionymi Funimkami . Kolejnym stałym punktem w Centrum są sesje fotograficzne dla dzieci, mam i kobiet w ciąży. Kasia z Studio Skoczylas, na co dzień mama Alicji potrafi uchwycić w obiektywie najpiękniejsze chwile. Kobietom w ciąży proponujemy zajęcia gimnastyczne z fizjoterapeutką czy jako jedyni chyba w Bydgoszczy body painting dla ciężarnych połączony z sesją zdjęciową. Centrum cały czas się rozwija, planujemy coraz więcej atrakcji, ale na razie nie powiem o nich nic więcej- niech będą na razie tajemnicą i niespodzianką .

– Promujecie tutaj nowoczesny obraz macierzyństwa, nie mający nic wspólnego z siedzeniem w domu.
– Młode mamy są dziś bardzo otwarte na wszelkie nowości, i bardzo chętnie z nich korzystają a my w Centrum odpowiadamy na te potrzeby. Dzięki takim miejscom mamy mogą choć na chwilę się zrelaksować a ich dzieci w tym czasie doskonale się socjalizują. Centrum nazywane jest też przez mamy takim mini przedżłobkiem. Mamy też program Mama Wychodzi Sama, zapraszamy kobiety, które mogą na chwilę zostawić z kimś dziecko. Zazwyczaj organizujemy takie wieczory raz na dwa tygodnie, ale to jest płynne, zwłaszcza w sezonie katarkowo- wirusowym.

A co na to młode mamy, którym przede wszystkim dedykowane jest to miejsce? Najpierw rozmawiam z Lucyną, mamą Olgierda.
– Przychodzę tutaj od lipca, najcenniejszy jest kontakt z innymi mamami, nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo- mówi rozglądając się po sali. Nawet na moje laickie oko nic nie stanowi tu zagrożenia dla maluchów choć atrakcji jest sporo – No i relaks.

Lucyna uśmiech się szeroko a ja już rozumiem o co chodzi. Dzieci zajmują się sobą w bezpiecznym miejscu, mamy wzajemnie sobie pomagają. Dużo ciekawsza perspektywa niż spędzanie całych dni w domu, który nawet najlepiej wyposażony nie zapewni ani kobiecie, ani maluchowi takich warunków jak to miejsce.

Ewa, mama Igora też jest bardzo bezpośrednia.
– Przede wszystkim tutaj poznałam mnóstwo fajnych kobiet i ich dzieci. Nie siedzimy w domu a od tego w głowę można dostać- śmieje się, choć obie wiemy, że te słowa nie do końca są żartem. Depresja poporodowa to zbyt powszechne zjawisko by je bagatelizować – W domu czułabym się samotna, tutaj mogę porozmawiać o problemach, wymienić się doświadczeniami. To nowoczesny sposób na szczęśliwe macierzyństwo.

Racja. Często zapominamy, że po porodzie to dziecka staje w centrum świata kobiety, a ona sama schodzi jakby na drugi plan – należy jednak pamiętać, że tylko szczęśliwa matka wychowa szczęśliwe dziecko. Macierzyństwo wywraca życie kobiety do góry nogami, zmienia się praktycznie wszystko, jednak dzięki takim miejscom jak Centrum Nowoczesnej Mamy i osobom takim jak Kasia może to być zmiana jak najbardziej pozytywna.


Powiązane treści