Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Budżet Obywatelski 2021. W grudniu głosowanie, w nowym roku zmiany?

Dodano: 01.12.2021 | 15:31

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Bydgoski Budżet Obywatelski 2021 to 16 milionów złotych do rozdysponowania. Głosy można oddawać na ponad 330 projektów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na ponad 330 projektów będą mogli głosować przez niemal cały grudzień mieszkańcy w ramach tegorocznego Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na liście znalazła się – po naszej interwencji – pierwotnie negatywnie oceniona koncepcja zrewitalizowania skweru imienia Ludwika Zamenhofa na Skrzetusku. Miasto nie zdecydowało się jednak na dodatkowe sprawdzenie innych pomysłów, które miały znaleźć się na działkach wskazywanych jako „przeznaczone do sprzedaży”.

W tym roku mieszkańcy zgłosili do BBO blisko 600 projektów. Weryfikację urzędników przeszła jednak tylko nieco ponad połowa. – Od 1 do 30 grudnia będzie można głosować na 337 pomysłów – podkreśla Jacek Rosół, koordynator Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na tę liczbę składają się 243 projekty osiedlowe, 76 tzw. małych projektów społecznych oraz 18 pomysłów o zasięgu ponadosiedlowym. Najwięcej koncepcji pochodzi z Nowego – 19 i Starego Fordonu – 16. W czołówce są jeszcze Śródmieście i Błonie (po 15 projektów).

Głosowanie w głównej mierze odbędzie się przez internet. Na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO dostępny jest już formularz, który przeprowadzi nas przez procedurę oddania głosu. Mieszkańcy mogą oddać po jednym głosie na każdy rodzaj projektów (osiedlowy/ponadosiedlowy/społeczny). Projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, zostaną wpisane do budżetu miasta na 2022 rok. – Rezultaty głosowania powinniśmy poznać najpóźniej do 20 stycznia – wskazuje Rosół. Dodatkowo, ratusz zamierza umożliwić głosowanie jeszcze na dwa sposoby. W Centrum Handlowym Focus przy ulicy Jagiellońskiej oraz w Centrum Handlowym Rondo w każdą przedświąteczną sobotę (4, 11 i 18 grudnia) w godzinach 10:00-13:00 dostępny będzie specjalny punkt do głosowania. Uruchomiona została także (w dni powszednie w godzinach 8:00-16:00) infolinia do głosowania. Kontaktować z przedstawicielami miasta można się pod numerami telefonów: 52 51-53-555 oraz 660-240-004.

Do głosowania uprawniona jest osoba zamieszkała w Bydgoszczy. Co ważne – nie ma już limitu wieku, który uprawnia do oddania głosu. Osoby małoletnie muszą jednak posiadać zgodę na głosowanie swoich rodziców lub opiekunów. Aby oddać ważny głos, należy podać swój numer PESEL oraz adres e-mail lub numer telefonu.

Bydgoski Budżet Obywatelski 2021 – wątpliwości i pomysły

W tegorocznej edycji BBO nie zabrakło kontrowersji. W pierwszej połowie listopada opisaliśmy pomysł rewitalizacji skweru Zamenhofa, który nie przeszedł urzędniczej weryfikacji. Odrzucono go, twierdząc, że działka jest przeznaczona do sprzedaży. Po naszej interwencji okazało się, że urząd miasta nie ma planów pozbycia się terenu zieleńca położonego między blokami przy ulicy Pestalozziego a Zespołem Szkół Budowlanych. Ostatecznie na poprawę estetyki tego terenu można w grudniu zagłosować.

Z naszych analiz wynika jednak, że z podobnych przyczyn odrzucono kilkanaście projektów, chociażby w Fordonie czy na Kapuściskach. Zapytaliśmy więc zastępcę prezydenta Michała Sztybla, czy – bazując na przypadku skweru na Skrzetusku – dokonano ponownie sprawdzenia, czy inne działki wskazane przez pomysłodawców rzeczywiście zostaną sprzedane. – Nie robiliśmy takiej analizy, ale każdy wnioskodawca mógł złożyć odwołanie od negatywnej opinii w sprawie projektu – zastrzega Sztybel. I dodaje, że wiele osób zdecydowało się na taki krok. – Połowa odwołań została uwzględniona – wylicza.

W tym gronie nie znalazła się jedna z naszych Czytelniczek, która skontaktowała się z nami po lekturze artykułu o skwerze Zamenhofa. Pani Agnieszka (nazwisko do wiadomości redakcji) przedstawiła trzy projekty, w tym koncepcję utworzenia ogrodu sensorycznego przy ulicy Łowickiej niedaleko Szkoły Podstawowej nr 43. Projekt nie przeszedł weryfikacji Wydziału Mienia i Geodezji. Wskazano, że tereny między SP nr 43 a torami kolejowymi będą przygotowywane do sprzedaży po wcześniejszym wytyczeniu drogi dojazdowej. – W odwołaniu wskazałam, że miejscem realizacji może być dowolna działka na Brdyujściu, która ma między 500 a 2000 metrów kwadratowych. Otrzymałam z urzędu odpowiedź, że negatywna opinia została podtrzymana – tłumaczy pani Agnieszka. Weryfikacji nie przeszły również dwa kolejne jej projekty zlokalizowane w Starym Fordonie.

W związku z tym, że przynajmniej kilkanaście razy mieszkańcy wskazywali w projektach co prawda miejskie działki, ale przeznaczone (podobno) do sprzedaży, zaproponowaliśmy na przyszłość nowe rozwiązanie. Zawnioskowaliśmy, aby z udostępnionej bydgoszczanom mapy [ZOBACZ TUTAJ] z nieruchomościami pozostającymi do dyspozycji miasta wyeliminować te, które stanowią rezerwę inwestycyjną. Osobnym torem zapytaliśmy bydgoski magistrat, czy działki wskazywane jako „przeznaczone do sprzedaży” rzeczywiście mają taki status. Czekamy na odpowiedź.

Do rozdysponowania w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 jest – podobnie jak w roku ubiegłym – 16 milionów złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
1 rok temu

Kolejny rok, a nic się nie zmieniło. Prośba o udostępnienie wykazu działek przeznaczonych do sprzedaży spotkała się z odmową – bo rzekomo nie są w stanie stwierdzić, które działki stanowią rezerwę inwestycyjną miasta (ale już przy weryfikacji projektów jakoś magicznie są w stanie). A projekty nadal odrzucane z tego powodu – nawet jeśli wskazana działka według planu zagospodarowania ma stanowić teren zielony. Powód: działka na sprzedaż, ma ją kupić spółdzielnia mieszkaniowa sąsiadującego bloku. Tyle że spółdzielnia kupić tej działki nie chce.