Bydgoski Budżet Obywatelski 2022. Startuje głosowanie
Dodano: 14.11.2022 | 13:16Na zdjęciu: W tegorocznej edycji mieszkańcy mają do wybory 447 projektów.
Fot. BB
Od 15 listopada do 15 grudnia będzie można głosować na 447 projektów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich są – po raz pierwszy – mikroprojekty osiedlowe.
Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej miasta), która jest przeznaczona na sfinansowanie inicjatyw i projektów inwestycyjnych bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje). Bydgoszcz jest jednym z pierwszych miast, które wprowadziła budżet partycypacyjny – do tej pory zrealizowano już ponad 500 zadań, a w kolejce czeka kolejne 150 pomysłów bydgoszczan. We wtorek, 15 listopada o północy startuje natomiast głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 10. edycji BBO.
– To początek święta demokracji lokalnej. Bydgoski Budżet Obywatelski to największy projekt, w którym mieszkańcy bezpośrednio – swoim głosem – decydują o tym, co będzie realizowane – podkreślił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Podziękował też mieszkańcom za zgłoszenie projektów oraz wszystkim zaangażowanym w ich weryfikację – zwłaszcza społecznikom z rady ds. partycypacji społecznej oraz urzędnikom z wielu wydziałów.
Bydgoski Budżet Obywatelski 2022 – głosowanie
W rozpoczynającym się jutro (15 listopada) głosowaniu mieszkańcy mogą wybrać spośród 447 projektów, uszeregowanych w czterech kategoriach:
- 257 projektów osiedlowych
- 87 mikroprojektów osiedlowych
- 20 projektów ponadosiedlowych
- 83 projekty społeczne
Każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie na projekty w każdej kategorii (projektów osiedlowych, mikroprojektów, ponadosiedlowych i społecznych). Głosowanie odbywa się elektronicznie na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo – uruchomione zostaną też punkty stacjonarne w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (Gdańska 5) i w Młynach Rothera (Mennica 10) oraz infolinia (52 515 35 55, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00).
Koordynator BBO Jacek Rosół zachęcił mieszkańców do promowania projektów poddanych pod głosowanie. Sposobów może być wiele i zależą tylko od kreatywności i zaangażowania zwolenników poszczególnych projektów. Na stronie bdgbo.pl znajduje się plakat do pobrania, który można wywiesić w ogólnodostępnych miejscach i tym samym zachęcić swoich sąsiadów, rodzinę, znajomych czy przyjaciół do głosowania na konkretne projekty.
Głosowanie na projekty BBO potrwa do 15 grudnia, do północy. Wyniki mają być znane do 10 stycznia 2023 roku.
Ostatni taki Bydgoski Budżet Obywatelski? Pieniędzy będzie mniej
– Mimo kryzysu finansowego, w tym roku do dyspozycji mieszkańców pozostaje 16 milionów złotych – zapewnił wiceprezydent. Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2023 roku pieniędzy na BBO będzie jednak znacznie mniej. – Jeśli sytuacja finansowa samorządów nie ulegnie zmianie, to bardzo możliwe, że do dyspozycji mieszkańców będzie tyle funduszy, ile wynosi ustawowe minimum – nie ukrywał Sztybel.
Ile zatem wynosi owe minimum? – Zgodnie z przepisami, na budżet obywatelski należy wydać 0,5 % wydatków budżetu miasta. A ile te wydatki wynoszą? To dowiemy się jutro, kiedy będzie prezentacja projektu budżetu – zapowiedział zastępca prezydenta.
CZYTAJ TAKŻE: Wiemy, kiedy zostaną otwarte kolejne dwa parkingi Park & Ride w Bydgoszczy
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024