[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Młynach Rothera będzie kreatywnie. Startuje cykl rozmów o Wyspie Młyńskiej

Dodano: 21.04.2022 | 20:51

Na zdjęciu: Bydgoski Hub Kreatywny będzie mieścił się w Młynach Rothera.

Fot. Szymon Fiałkowski

Młyny Rothera zapowiadają, że we wrześniu zostanie otwarta kolejna część kompleksu – Spichrz Zbożowy. a w nim m. in. miejsce spotkań. To tam swoją siedzibę będzie miał bydgoski hub kreatywny. Już teraz jednak Młyny zapraszają zainteresowanych na cykliczne spotkania o dwóch hasłach przewodnich: serce miasta oraz kultura. Pierwsze z nich odbędzie się w przyszłą środę, 27 kwietnia.

We wrześniu 2022 roku ma zostać oddana do użytku kolejna część Młynów Rothera – Spichrz Zbożowy. W skrzydle od strony Przystani Bydgoszcz otwarta zostanie pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera – „Węzły”. Będzie ona ulokowana na pierwszych dwóch kondygnacjach Spichrza. Ekspozycję przygotuje spółka Trias Avi. Wystawa „Węzły” będzie opowiadać o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek. W Spichrzu Zbożowym ma funkcjonować też bydgoski hub kreatywny.

Bydgoski hub kreatywny – co to będzie?

Hub (czyt. hab) kreatywny to miejsce przyciągające ludzi kreatywnych. Dzięki zaangażowaniu organizatora hub integruje środowisko, wspiera talenty, pośredniczy w kontaktach z instytucjami, ośrodkami badawczymi i biznesem. To przestrzeń łączenia sił i nawiązywania współprac, podnoszenia kompetencji, np. podczas szkoleń czy warsztatów. Hub pomaga też wdrożyć, a następnie wypromować i rozpowszechnić wypracowane rozwiązania. Nad stworzeniem bydgoskiego hubu kreatywnego pracuje Dagmara Gortych – główna specjalistka ds. programowych Młynów Rothera.

– W naszej społeczności drzemie potencjał i pasja, czas je ożywić. Wierzę, że wspólna przestrzeń i marzenia o zmianie dadzą impuls do kreowania, tworzenia i wprowadzania kreatywnych rozwiązań. Marzę o miejscu, gdzie realizują się międzypokoleniowe inicjatywy, gdzie słuchamy się i dialogujemy

– mówi Gortych. Hub w docelowej formule zacznie funkcjonować od września, wraz z otwarciem Spichrza Zbożowego. Do dyspozycji branży kreatywnej udostępnione zostaną sale przystosowane do organizacji mniejszych i większych spotkań oraz coworking, czyli wspólna, otwarta przestrzeń do pracy. Już teraz jednak Młyny zapraszają zainteresowanych na cykliczne spotkania o dwóch hasłach przewodnich: serce miasta oraz kultura. Zgodnie z ideą hubu – nie w pojedynkę, a we współpracy. Rozmowy o Wyspie Młyńskiej współorganizować będzie menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk, a o kulturze – przedstawiciele Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury.

Cykl „Rozmowy o sercu miasta” będą poświęcone Wyspie Młyńskiej – ważnej i lubianej przestrzeni rekreacyjnej wśród mieszkańców Bydgoszczy i turystów. Od wieków pełni w życiu miasta ważną rolę – najpierw mennicy, następnie jako ośrodek miejskiego przemysłu młynarskiego, obecnie jako popularne miejsce wypoczynku oraz lokalizacja wydarzeń kulturalnych i muzeów. Tutaj też znajdują się Młyny Rothera, które stają się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń oraz miejscem spędzania czasu wolnego i odpoczynku. – Będziemy rozmawiać o budowaniu więzi społecznych, podejmowaniu twórczych inicjatyw oraz wspólnej rekreacji – zapowiadają Młyny.

Na pierwsze spotkania w hubie kreatywnym Młyny zapraszają już w przyszłym tygodniu. W środę, 27 kwietnia o godzinie 18:00, w ramach cyklu „Rozmowy o sercu miasta” odbędzie się dyskusja z ekspertami pod nazwą „Przemiany Wyspy Młyńskiej”, która szczególnie zainteresuje pasjonatów i miłośników miasta. – Dowiemy się, jak zmieniały się jej funkcje, co sądzą o tym miejscu mieszkańcy i turyści oraz jakie są perspektywy dalszego rozwoju tego wyjątkowego zakątka naszego miasta – zachęcają organizatorzy. Gośćmi spotkania będą Dawid Urbański – historyk i przewodnik po Bydgoszczy oraz Bartosz Kamiński – bydgoski architekt – twórca pracowni Lines oraz członek Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy. Spotkanie poprowadzi Maciej Bakalarczyk – menedżer Starego Miasta i Śródmieścia oraz Dagmara Gortych – główna specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gwiazdy zaśpiewają w Bydgoszczy! Seria koncertów na Wyspie Młyńskiej


Również w przyszłym tygodniu (czwartek, 28 kwietnia) rozpocznie się cykl „Rozmowy o kulturze”. – Na spotkaniach i warsztatach z ekspertami i praktykami kultury chcemy zastanawiać się nad rolą instytucji kultury oraz organizacji kulturalnych. Jak współdziałać z odbiorcami, budować widownię, jak sprawić, aby kultura wspierała i rozwijała lokalną społeczność, wpływała na jakość jej życia w mieście? Inspirujące praktyki z Polski i ze świata chcemy konfrontować z bydgoską rzeczywistością. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian – przekazują Młyny Rothera.

Tematyką pierwszych „Rozmów o kulturze” będą „Ukraińsko-polskie działania kulturalne” – w Młynach spotkają się przedstawiciele instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments