Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Rower Aglomeracyjny wystartuje za tydzień. Ważne informacje dla wszystkich użytkowników

Dodano: 22.02.2021 | 13:14
Bydgoski Rower Aglomeracyjny

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W 2021 roku będzie można korzystać z 56 stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Jedna z nich znajduje się na rondzie Grunwaldzkim.

Fot. mat. prasowe / ZDMiKP

W poniedziałek, 1 marca rozpocznie się siódmy sezon Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. – W związku ze zmianą operatora systemu konieczna jest między innymi ponowna rejestracja użytkowników – mówią drogowcy.

W sezonie 2021 bydgoszczanie będą mogli korzystać z niemal pół tysiąca rowerów umieszczonych na 56 stacjach. Z racji tego, że za funkcjonowanie BRA będzie odpowiedzialna w tym roku nowa firma – Homeport, osoby chcące wypożyczać miejskie rowery muszą dokonać ponownej rejestracji. Można jej dokonać poprzez stronę internetową www.bra.org.pl lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Freebike. – Dodatkowo operator umożliwia również rejestrację telefoniczną – pod numerem 52 523-28-00. Klient zobowiązuje się wówczas do samodzielnego dokończenia rejestracji poprzez dokonanie opłaty początkowej – dodaje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Rowery miejskie jeszcze przed pandemią zaczęły tracić użytkowników, mimo iż infrastruktura jest sukcesywnie rozbudowywana (drogi rowerowe i stacje). W poprzednim roku w Bydgoszczy powstało ponad 7 kilometrów nowych dróg, a kolejne 9 kilometrów jest w trakcie budowy. Zeszłoroczne obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną, wpłynęły na spadek liczby wypożyczeń rowerów miejskich o ponad 60% w stosunku do wcześniejszych lat.

Eksperci oceniają, że rowery miejskie pozytywnie wpłynęły na popularyzację tej formy przemieszczania się po mieście. Dlatego miasto zamierza prowadzić rozmowy ze środowiskami rowerzystów i mieszkańcami jak najlepiej wykorzystać środku na komunikację i infrastrukturę rowerową w przyszłości.

Tak zwana opłata inicjalna (początkowa) to koszt 10 złotych. Jest ona bezzwrotna i stanowi jeden z elementów skutecznej rejestracji. Jest nim także – co zrozumiałe – akceptacja regulaminu nowego operatora. – Warunkiem korzystania z systemu jest ponadto utrzymywanie minimalnego salda na poziomie 2 złotych – dodaje Okoński.

Rowery będzie można wypożyczać na trzy sposoby. Pierwszy: za pośrednictwem loginu oraz PIN-u, które są automatycznie nadawane przez system podczas rejestracji. Drugi: za pomocą sparowanej karty dotykowej – na przykład Bydgoskiej Karty Miejskiej czy legitymacji studenckiej (zastępuje ona wówczas login) i numeru PIN. Trzeci: za pośrednictwem wspomnianej wyżej aplikacji mobilnej Freebike dostępnej zarówno na telefony z platformą Android, jak i iOS.

W sezonie 2021 w dalszym ciągu pierwszych 20 minut wypożyczenia roweru miejskiego będzie bezpłatne. Za godzinę korzystania z BRA zapłacimy złotówkę, za drugą godzinę – 4 złote, za trzecią – już 6 złotych, a za czwartą i każdą kolejną – 7 złotych. Należy pamiętać, że kwoty za poszczególne godziny sumują się. Osoba korzystająca z roweru np. przez trzy godziny zapłaci łącznie 11 złotych (złotówkę za pierwszą godzinę, 4 zł za drugą i 6 zł za trzecią). Maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin. Za przekroczenie tego czasu wymierzana jest kara 200 złotych.

W trakcie sezonu, który potrwa do 31 października, istnieją trzy możliwości kontaktu z firmą Homeport odpowiedzialną za funkcjonowanie systemu. Z Biurem Obsługi Klienta można kontaktować się pod podanym wyżej numerem 52 523-28-00. Swoje pytania i uwagi można kierować także za pośrednictwem e-maila – bok@bra.org.pl. Dostępny jest również numer komórkowy – 799-448-002. Służy on jednak wyłącznie do wysyłania wiadomości tekstowych o zauważonych usterkach i awariach BRA.

W 2021 roku Bydgoski Rower Aglomeracyjny będzie funkcjonował w systemie pomostowym,. Umowę ze spółką Homeport podpisano tylko na jeden sezon, a do jej realizacji wykorzystana zostanie dotychczasowa infrastruktura. Miasto za BRA zapłaci w tym roku niespełna 1,3 miliona złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments