Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski skarb z katedry zaprezentowany. Dziś otwarto wystawę [ZDJĘCIA]

Dodano: 13.02.2018 | 15:33

Dziś w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej otwarto wystawę skarbów z Katedry Bydgoskiej.

Na zdjęciu: Na otwarciu wystawy obecni byli m. in. prezydent Rafał Bruski i wiceprezydent Iwona Waszkiewicz.

Fot. Stanisław Gazda

Bezcenne odkrycie spod posadzki prezbiterium katedry bydgoskiej zostało zaprezentowane bydgoszczanom. Dziś w Europejskim Centrum Pieniądza otwarto wystawę „Skarb Bydgoski”.

Archeolodzy pracujący w kościele pod wezwaniem św. Marcina i Mikołaja znaleźli monety i artefakty pochodzące z XVI i XVII wieku na początku stycznia tego roku. Skarb z katedry stanowi 480 złotych monet (najstarsza z nich pochodzi z 1570 roku – jest to złoty dukat Zygmunta Augusta) i około 200 artefaktów, takich jak ozdoby, części stroju, paciorki czy dewocjonalia.


CZYTAJ WIĘCEJ: Skarb w bydgoskiej katedrze. Archeolodzy natrafili na XVII-wieczne monety i artefakty


Znaleziska zostały przekazane do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Jego pracownicy dokonali inwentaryzacji przedmiotów, a także ich konserwacji (m. in. laserem) i prawidłowego opisania. Pod koniec stycznia zapadła decyzja o zaprezentowaniu skarbu w Europejskim Centrum Pieniądza. Dziś (13 lutego) odbyło się oficjalne otwarcie wystawy.

– Jest to ważne znalezisko nie tylko ze względów czysto materialnych. Jest to warte dużo, ale od wartości materialnej dużo ważniejsza jest jego wartość historyczna i artystyczna. Będzie ono podlegało uważnej analizie i dalszym pracom badawczym. Monety zachowały się w bardzo dobrym stanie – powiedział Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prezydent Rafał Bruski podkreślił, że jest to wielkie znalezisko dla Bydgoszczy, która od wieków jest kojarzona z monetami i ich wybijaniem.

Miałem tego nie mówić, ale zadaje sobie pytanie – co tam jeszcze można by znaleźć w katedrze. Gratuluje tym, którzy tak profesjonalnie wykonywali i nadzorowali wszystkie prace. Dziękuje też panu dyrektorowi i współpracownikom, że w tak ekspresowym tempie są w stanie choć w części zaspokoić naszą ciekawość – stwierdził Bruski.

Biskup bydgoski Jan Tyrawa powiedział, że skarb to jeden z konkretnych obrazów historii miasta.

– Prawdopodobnie za ten skarb można było kupić wieś, a może nawet i dwie. To znaczy, że te pieniądze nie były w powszechnym obiegu. Znaczy to, że istniała warstwa społeczna, która potrafiła tym majątkiem obracać. Dlaczego ci, którzy zakopali ten skarb go nie odebrali – to jest zagadka dla historyków – zastanawiał się biskup.

Wystawa od dziś jest dostępna dla zwiedzających. Docelowo, po dokonaniu wszystkich zabiegów konserwatorskich, skarb zostanie umieszczony na wystawie stałej w muzeum. Ma to nastąpić do końca tego roku.