Bydgoszcz
14C
Słonecznie
66% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 16 • L 13
17C
Sr
18C
Czw
22C
Pt
17C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISkarb w bydgoskiej katedrze. Archeolodzy natrafili na XVII-wieczne monety i artefakty
Fara bydgoska
03.01.2018 | 14:44

Skarb w bydgoskiej katedrze. Archeolodzy natrafili na XVII-wieczne monety i artefakty

Teraz znaleziskiem zajmą się historycy i eksperci.

Na zdjęciu: Skarb znaleziono w Katedrze Bydgoskiej.

Fot. archiwum

480 złotych monet i około 200 artefaktów pochodzących z  XVII wieku – to znalezisko, którego we wtorek dokonali bydgoscy archeolodzy. Skarb znajdował się pod posadzką prezbiterium Katedry Bydgoskiej.

Kosztowności prawdopodobnie były ukryte w drewnianej skrzyni z metalowymi okuciami, lecz drewno nie zachowało się. Najstarsza moneta pochodzi z 1570 roku i jest to złoty dukat Zygmunta Augusta.  Najmłodsza powstała w 1652 roku i pochodzi ze Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. – Większość monet pochodzi właśnie stamtąd z lat 40-tych XVII wieku – mówi miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak.

Wśród znalezionych dukatów znalazły się też monety bite w Gdańsku, Poznaniu, Toruniu czy Austrii oraz jedna moneta turecka. Archeolodzy trafili też na w większości złote lub wysadzane kamieniami pierścienie, obrączki, wisiory i naszywki oraz paciorki i dewocjonalia. Nie wiadomo, jak trafiły one do bydgoskiej katedry. – Ustalą to historycy sztuki i eksperci. To wielkie szczęście, że skarb został znaleziony właśnie przez archeologów, a nie przypadkowe osoby, bo od początku prace prowadzone są w sposób należyty. Wiemy, że wszystko zostało wydobyte, nic nie umknęło. I wszystko zostało odpowiednio udokumentowane – mówi Marcysiak.

Znalezisko zostało już wyniesione z Katedry Bydgoskiej. Teraz  zostanie poddane dokładnym badaniom eksperckim


Podobne wpisy

Powiązane treści