Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Włącznik Antysmogowy wyłączy smog w mieście? Nowy projekt na rzecz poprawy jakości powietrza

Dodano: 10.12.2021 | 12:09

Na zdjęciu: Jednym z elementów walki ze smogiem było ustawienie na początku roku w samym centrum Bydgoszczy wielkich płuc, które miały pokazać poziom zanieczyszczenia powietrza.

Fot. Szymon Fiałkowski

Startuje projekt Bydgoski Włącznik Antysmogowy. Jak podkreśla Bydgoski Alarm Smogowy, celem programu są działania na rzecz poprawy jakości powietrza oraz aktywny udział mieszkańców w tworzeniu oddolnych inicjatyw antysmogowych. – Włączamy mieszkańców do walki o czyste powietrze w Bydgoszczy – mówią organizatorzy.

Bydgoski Alarm Smogowy informuje, że jednym z głównych zadań projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy jest praca pięciu grup antysmogowych na najbardziej zanieczyszczonych osiedlach – w Starym Fordonie, w Śródmieściu, na Miedzyniu, Osowej Górze i Okolu. Osoby z wyżej wymienionych osiedli, zainteresowane włączeniem się w prace jednej z grup, proszone są o zgłoszenie chęci udziału i napisania paru słów o sobie na adres mailowy – k.gawronska@pzr.org.pl. Przy wsparciu ekspertów grupy zajmą się analizą sytuacji smogowej na osiedlach i opracują narzędzia, które odpowiedzą na problemową sytuację na danym osiedlu.

W jednym miejscu będą to celowe działania informacyjno-edukacyjne, w innym nasadzenia zieleni na ruchliwej ulicy, gdzieś indziej montaż dodatkowych czujników jakości powietrza czy działania edukacyjne w szkołach. W ramach projektu każda z grup otrzyma dofinansowanie wspólnie zaplanowanych działań – informują członkowie bydgoskiej organizacji walczącej o czyste powietrze.

Bydgoski Włącznik Antysmogowy wyłączy smog w mieście? Nowy projekt na rzecz poprawy jakości powietrza

Zobacz również:

Budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wystartuje na początku 2022 roku?

Kluczowym elementem Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego jest stworzenie – przy aktywnym udziale mieszkańców – bazy informacji o stanie powietrza w Bydgoszczy. – Planujemy zainstalowanie na terenie miasta około 30 niskokosztowych czujników zanieczyszczenia powietrza. Do ich złożenia, w ramach warsztatów organizowanych ze Stowarzyszeniem Otwarta Sieć Rzeczy, zaprosimy wszystkich bydgoszczan oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy wyrażą chęć włączenia się w obywatelski monitoring jakości powietrza i zamontują czujnik w swoim miejscu zamieszkania. Rekrutacja na warsztaty czujnikowe rozpocznie się w styczniu – przekazuje Bydgoski Alarm Smogowy.

Pozostałymi elementami projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy będzie ocen dotychczasowych działań antysmogowych prowadzonych przez miasto i diagnoza ubóstwa energetycznego wśród bydgoszczan. Diagnoza ma polegać na identyfikacji grup najbardziej dotkniętych ubóstwem energetycznym i ustaleniem przyczyny jego występowania. Bydgoski Alarm Smogowy oznajmia, że raport z wynikami diagnozy ukaże się w pierwszym kwartale 2022 roku i będzie podstawą dalszych działań projektowych.

Ponadto, projekt antysmogowy ma na celu stworzenie 15-osobowego Miejskiego Zespołu Antysmogowego. W jego skład mają wejść urzędnicy, eksperci, ekodoradcy, aktywiści i zainteresowani tematem mieszkańcy. Zadaniem Miejskiego Zespołu Antysmogowego będzie zaprojektowanie działań systemowych w zakresie jakości powietrza dla innych obszarów miasta oraz planowanie narzędzi wzmacniających działania zaplanowane w ramach Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Bydgoszczy.

W ramach Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego przeprowadzona zostanie także kampania informacyjno-edukacyjna koordynowana przez mobilnego ekodoradcę Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz działania w szkołach średnich (m.in. przeprowadzenie warsztatów na temat niskiej emisji w Bydgoszczy, zbudowanie i zamontowanie czujnika na szkole oraz opracowanie przez uczniów planu działań prowadzących do poprawy jakości powietrza w okolicy szkoły, np. nasadzenia drzew, osiedlowa debata, kampania plakatowa o zasięgu osiedlowym).

Bydgoski Alarm Smogowy podkreśla także, że elementem Włącznika Antysmogowego będą działania regionalne polegające na wzmacnianiu działań początkujących inicjatyw antysmogowych w województwie kujawsko-pomorskim – np. udostępnienie przenośnych mierników jakości powietrza i sztucznych oddychających płuc. Działanie będzie uwieńczone debatą dla przedstawicieli lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych i inicjatyw antysmogowych na temat sposobów walki ze smogiem na szczeblu lokalnym i regionalnym.

Spotkanie online otwierające projekt odbędzie się w czwartek, 16 grudnia o godz. 16:30. – Wówczas przedstawimy wszystkie elementy i główne założenia projektu – zapewniają członkowie Bydgoskiego Alarmu Smogowego. Projekt Bydgoski Włącznik Antysmogowy jest finansowany z Funduszu Regionalnego – Aktywni Obywatel i realizowany przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju, Miasto Bydgoszcz, Bydgoski Alarm Smogowy i Stowarzyszenie Otwarta Sieć Rzeczy.

Bydgoski Włącznik Antysmogowy to kolejny krok. Co jest źródłem smogu w Bydgoszczy i jak się z nim walczy?

W Bydgoszczy głównym źródłem smogu są piece na paliwa stałe. Około 60% niskiej emisji pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5 i rakotwórczym benzo(a)pirenem pochodzi właśnie z przydomowych palenisk, których w Bydgoszczy jest jeszcze ponad 20 tys. Rocznie likwidowanych jest około 400 pieców.

W sierpniu tego roku została zaostrzona obowiązująca uchwała antysmogowa. W dużych miastach województwa kujawsko-pomorskiego oraz w uzdrowiska nie można już instalować pieców na paliwa stałe tam, gdzie w ulicy znajduje się sieć ciepłownicza lub gazowa. Wszystkie piece bezklasowe, tzw. kopciuchu muszą zostać zlikwidowane do końca 2023 roku, natomiast piece klasy 3 i 4 do końca 2027 roku.

Miasto Bydgoszcz prowadzi obecnie 2 punkty doradczo-konsultacyjne dla mieszkańców Bydgoszczy, którzy muszą zlikwidować przestarzałe piece i kotły na paliwa stałe. Ekologiczni doradcy czekają na mieszkańców w punktach na Miedzyniu, przy ulicy Pijarów 4, we wtorki i czwartki od 16 do 19:30, oraz w Śródmieściu przy ul. Gdańskiej 5, w poniedziałki i środy od 16:00 do 19:30. Telefonicznie można umówić wizytę domową. Punkty zostały uruchomione w ramach projektu „Czy wiesz czym oddychasz?” Life Mapping Air/PL.